Horúce počasie spôsobuje, že vaše telo musí ťažšie pracovať, aby udržalo svoju teplotu v normále a to vyvíja väčšiu záťaž na vaše srdce, pľúca a obličky. To znamená, že ak máte nejaké kardiovaskulárne ochorenie, môžete čeliť väčšiemu riziku. Preto je obzvlášť dôležité, aby ste sa udržiavali v chlade a hydratovali sa.
Pitie veľkého množstva tekutín vám pomôže vyrovnať sa so skutočnosťou, že sa potíte viac ako zvyčajne a zabráni prílišnému poklesu krvného tlaku.
Kardiovaskulárne ochorenie a horúčavy. To je téma tohto článku.
Tu je zopár jednoduchých vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste sa v horúcom počasí udržali v chlade:
Udržiavajte si hydratáciu pitím veľkého množstva vody a iných nápojov.
Najlepšia je voda, no počíta sa aj mlieko, športové nápoje, voda s ovocným sirupom, džús, čaj alebo káva (i keď je najlepšie obmedziť ich pitie na maximálne tri až päť šálok denne alebo prejsť na ich bezkofeínové verzie).
V prípade, že by ste mali obmedziť príjem tekutín, napríklad preto, že trpíte srdcovým zlyhávaním, mali by ste sa pozhovárať so svojím lekárom.

Vyhýbajte sa pitiu nadmerného množstva alkoholických nápojov
Môžu totiž spôsobiť ešte väčšiu dehydratáciu.
Vychutnávajte si studené jedlá
Šaláty alebo ovocie majú vysoký obsah vody a sú dobrými zdrojmi vitamínov a minerálov.
Snažte sa doma udržiavať chlad
Okná priamo vystavené slnečnému žiareniu zakryte – najlepšie zvonka okenicami alebo vonkajšími žalúziami, ak ich nemáte, zatiahnite aspoň závesy alebo vnútorné žalúzie.
Ak je vonku chladnejšie ako u vás doma, otvorte okná. Vypnite všetky svetlá a elektrické zariadenia, ktoré nepotrebujete, pretože aj tie môžu zvýšiť teplotu v interiéri.

Trávte čas v najchladnejšej časti domu
Najmä počas spánku.
Noste ľahké a voľné oblečenie
Počas najhorúcejšej časti dňa – medzi jedenástou a treťou, sa zdržiavajte mimo slnka
Používajte opaľovací krém, noste pokrývku hlavy a noste so sebou vodu
Vyhýbajte sa extrémnej fyzickej záťaži
Ak ste vonku, je horúco a vy sa necítite dobre, tu sú štyri rýchle spôsoby, ako to zlepšiť:
- presuňte sa na chladnejšie miesto
- ľahnite si a mierne nadvihnite nohy
- pite veľa vody
- ochlaďte si pokožku – postriekajte sa rozprašovačom, ovlažte sa špongiou a ovievajte sa. Pomôcť vám môžu aj studené alebo ľadové obklady v podpazuší a na krku.
Ak vaše príznaky pretrvávajú, vyhľadajte lekársku pomoc.
Kardiovaskulárne ochorenia a extrémne horúčavy – Najviac ohrození sú:
- starší ľudia a veľmi malé deti majú väčšie problémy s reguláciou teploty, a preto ich môžu extrémne teploty viac ohrozovať,
- starší ľudia, najmä nad 75 rokov alebo takí, čo žijú sami s obmedzenými spoločenskými kontaktami,
- ľudia s dlhodobými zdravotnými problémami, vrátane ochorení srdca a obehového systému, pľúcnych ochorení, problémov s obličkami, diabetu alebo Parkinsonovej choroby,
- ľudia, pre ktorých je zložitejšie vyhnúť sa horúčavám alebo prispôsobiť svoje správanie, ako napríklad ľudia pripútaní na lôžko, znevýhodnení, ľudia s demenciou alebo takí, čo pracujú vonku.
Výskumy tiež ukazujú, že väčšina ľudí samých seba nepovažuje za ohrozených, i keď sú. Kontrolujte preto v horúčavách pravidelne svojich priateľov a príbuzných, a uistite sa, že sú v chlade a pohodlí.

Horúce počasie a kardiovaskulárne ochorenie
Kardiovaskulárne ochorenie -Angína pektoris
Ak ako súčasť liečby používate sprej s obsahom glycerol-trinitrátu, mali by ste byť v horúcom počasí mimoriadne opatrní.
Môže totiž príliš rýchlo rozšíriť vaše cievy, čo môže spôsobiť náhly pokles krvného tlaku a vy sa môžete cítiť mdlo.
Srdcové zlyhávanie
V prípade, že máte srdcové zlyhávanie, pri ktorom vaše srdce neprečerpáva krv do celého tela ako by malo, je veľmi dôležité, aby ste boli v chlade.
Prikázali vám obmedziť príjem tekutín? Poraďte sa s vaším lekárom o iných spôsoboch, ako by ste sa mohli v lete udržiavať v chlade.
Ak užívate diuretiká a máte závraty alebo sa vám točí hlava, povedzte o tom svojmu lekárovi. Ten môže v prípade potreby vašu liečbu upraviť.
Zdroj:
https://www.bhf.org.uk/informationsupport/support/practical-support/weather-and-your-heart
Foto: http://www.canva
- Elektrolyty: Neviditeľní hrdinovia nášho telaElektrolyty sú minerály, ktoré sa v tele nachádzajú vo forme elektricky nabitých častíc – iónov.
- Arytmia v menopauze: Keď srdce bije inakMenej známy, no čoraz častejší jav, ktorý môže ženu v menopauze postihnúť, je arytmia – teda porucha srdcového rytmu. Pre niektoré ženy ide o jednorazové, mierne búšenie srdca, pre iné o znepokojujúci stav, ktorý ovplyvňuje kvalitu života.
- Arytmie a ďalšie srdcové problémy v menopauze: Tiché varovanie ženského telaMenopauza so sebou prináša množstvo fyzických aj emocionálnych zmien. Okrem klasických príznakov ako návaly tepla, zmeny nálad či poruchy spánku, si však mnohé ženy začínajú všímať niečo znepokojujúce: nepravidelný tlkot srdca, búšenie, preskakovanie úderov alebo tlak na hrudníku.
- Žihľava nie je burina. Ako ju využiť?Žihľava, ako ju ľudovo nazývame, patrí medzi rastliny, ktorú vnímame skôr ako burinu, čo pŕhli a kade tade nám strpčuje život, ak sa jej čo i len dotkneme. Hoci je kontakt s jej listami nepríjemne pálivý, žihľavu od pradávna vyhľadávajú ľudia pre jej mimoriadne cenné výživné látky. Priaznivé účinky žihľavy poznali už v minulosti Rimania si jej zväzkami… Čítať viac: Žihľava nie je burina. Ako ju využiť?
- Vajcia a cholesterol. Ako to v skutočnosti je?Vajcia bývajú často skloňované v súvislosti s cholesterolom. Čo to je cholesterol a ako na neho vplývajú vajcia? Cholesterol je látka tukovej povahy, ktorá je prirodzenou súčasťou buniek ľudského tela. Má dôležitú úlohu pri spracovaní tukov z potravy a pri tvorbe žlče a niektorých vitamínov a hormónov. Cholesterol sa čiastočne tvorí priamo v ľudskom tele, najmä v bunkách pečene. Ďalšiu časť prijíma… Čítať viac: Vajcia a cholesterol. Ako to v skutočnosti je?