utorok, 15 októbra, 2024
DomovAktuálneInhalovanie nie je naparovanie

Inhalovanie nie je naparovanie

Respiračné ochorenia nás trápia vždy s nástupom jesene a trvajú až do jari. Studené počasie totiž náš organizmus stresuje, zaťažuje a najmä ľudia, ktorí majú nejaké pridružené ochorenie, sú menej odolnejší voči respiračným ochoreniam. Riešením môže byť inhalovanie.

Posledné roky nás trápia ešte viac, nakoľko aj ochorenie COVID – 19 spadá do kategórie respiračných ochorení.

Čo sprevádza respiračné ochorenia

Respiračné ochorenia sprevádzajú bolesť hlavy, únava, zapálené horné aj dolné dýchacie cesty a často aj zvýšená teplota. Za respiračnými ochoreniami sú vírusy a baktérie, ktorých vstupnou bránou je sliznica dýchacích ciest.
Čítajte tiež: Zvyšujete si imunitu na jeseň?

Inhalovanie pre celú rodinu

Ako aj pri ostatných ochoreniach, aj pri respiračných, by mal človek myslieť na prevenciu. A k tej by malo patriť aj inhalovanie.

Inhalovať môžu deti, dospelí aj dôchodcovia – čiže celá rodina. Blahodarne účinky inhalovania vaše horné aj dolné dýchacie cesty určite ocenia.  
Čítajte tiež: Zadýchavate sa? Vaše pľúca volajú o pomoc!

Najmä v chladných mesiacoch by sme mali mať inhalátor umiestený na veľmi frekventovanom a viditeľnom mieste, pretože inhalovanie je veľmi prospešné pre naše zdravie.
Inhalovanie foto: https://www.pexels.com/cs-cz/

Inhalovanie ako prevencia

„Najmä v chladných mesiacoch by sme mali mať inhalátor umiestený na veľmi frekventovanom a viditeľnom mieste, pretože inhalovanie je veľmi prospešné pre naše zdravie. Inhalácia môže byť preventívna, najmä, ak žijeme v prostredí, ktoré nie je úplne najčistejšie.

Vtedy je potrebné sa nainhalovať, ideálne večer, aby sme si vyčistili dýchacie cesty.

Ak to aj nerobíme preventívne a každý deň, tak vo chvíli, keď cítime, že začíname byť viac zahlienený, máme nádchu a z tej nám začína zatekať hlien a po uľahnutí kašleme, mali by sme začať inhalovať.“ hovorí MUDr. Marta Špániková, všeobecná lekárka pre deti a dorast.
Čítajte tiež: Nielen COVID, pľúca ohrozuje aj CHOCHP

Inhalácia môže byť preventívna, najmä, ak žijeme v prostredí, ktoré nie je úplne najčistejšie.

Ako často by sme mali inhalovať?

Ak inhalujeme preventívne, stačí jedenkrát za deň, ideálne večer, aby sme po inhalácii vykašľali všetko, čo sa v dýchacích cestách počas dňa zachytilo.

V prípade, že inhalujeme liečebne, záleží od toho, o aké ochorenie ide, či inhalujeme len pre zvlhčenie dýchacích ciest, alebo inhalujeme aj liečivo. V takom prípade je ideálne inhalovať 3 x denne.
Čítajte tiež: Aký je rozdiel medzi alergiou a astmou?

Aký je rozdiel medzi inhalovaním a naparovaním?

Nezamieňajme si však inhalovanie s naparovaním. Rozdiel medzi týmito dvoma spôsobmi je zásadný. „Naparovať sa nad hrncom, v ktorom je roztok so slanou vodou môže byť nebezpečné z pohľadu možného obarenia sa.

Navyše aj produkcia roztoku je zásadne odlišná. Pri naparovaní vzniká para s určitými časticami roztoku, ktorý síce vdychujeme, ale nedostáva sa nám do dýchacích ciest a už vôbec nie do dolných dýchacích ciest.

Naproti tomu, ak použijeme inhalačný prístroj, tak unikátna technológia tohto prístroja rozprašuje inhalovaný roztok alebo minerálnu vodu na malé čiastočky, ktoré prechádzajú do spodných dýchacích ciest a prenikajú až do pľúcnych alveol.

V horných aj dolných dýchacích cestách pôsobí tento areosól jednak preventívne alebo v prípade, že použijeme k inhalácií liečivo, tak liečebne.“ hovorí MUDr. Marta Špániková.

Inhalátor a nosová sprcha v jednom

Nosová sprcha uvoľňuje a lieči upchatý nos, a to rýchlo, zdravo a efektívne! Horné a dolné dýchacie cesty prepojené, preto musíme udržiavať prostredie nosa čisté a bez baktérií.

V boji s baktériami pomáha práve pravidelné oplachovanie nosa, ktoré ovplyvňuje aj to, aby sa obyčajné prechladnutie nevystupňovalo do ťažších zdravotných problémov.

V prípade použitia inhalátora samostatne oceníte najmä boj s ochoreniami dolných dýchacích ciest, ako je napr. bronchitída, kašeľ, bolesť v krku či iné ochorenia.

Inhalátor využíva silu tekutého liečiva, ktorý transformuje na aerosól s malými časticami, ktorý ľahko dopraví liečivé častice hlboko do pľúc.

Upchatý nos alebo kašeľ už nebudú mať šancu a vy sa môžete vyliečiť jednoduchšie, zdravšie a efektívnejšie. Inhalátor s nosovou sprchou je určený ako pre dospelých, tak aj pre deti, ľahko sa používa a čistí.

Inhalovanie Foto: https://www.pexels.com/cs-cz/

Trpíte postcovidovým syndrómom? Inhalujte

Ak ste prekonali ochorenie COVID-19 a ešte stále trpíte únavovým syndrómom či inými príznakmi – napríklad zhoršenou funkciou pľúc, dýchavičnosťou či dlhodobým kašľom – respiračná fyzioterapia, postcovidová dychová rehabilitácia a celý komplex podporných terapií, môže výrazne prispieť k obnoveniu funkčnosti a kapacity pľúc.

A práve inhalácia je jednou z dôležitých metód.

Typickými ochoreniami horných dýchacích ciest sú:

  • upchatý nos, výtok z nosa – nádcha, kýchanie, bolesť hlavy
  • zápal vedľajších nosových dutín – upchatý nos, výtok z nosa, tlaková bolesť, bolesť hlavy, horúčka, hnisavý výtok
  • laryngitída – škrabanie v krku, bolesť v krku, možná horúčka, začervenanie a opuch mandlí
  • zápal mandlí – ťažkosti s prehĺtaním, hnisavý povlak, opuchnutá lymfa
  • uzliny, horúčka, bolesť hlavy
Andrea Hinková
Andrea Hinkováhttps://zdravienadoma.sk
Adresa redakcie: Andrea Hinková - Tarová Riečna 46/8 900 66 Vysoká pri Morave tel: + 421 905 401 997
Podobné články

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články