Pacienti s mnohopočetným myelómom, druhým najčastejším typom rakoviny krvi, majú v regióne strednej Európy a Pobaltia zásadné rozdiely v prístupe k liečbe. A celkovej starostlivosti v porovnaní so západnou Európou. Poukázala na to novo-publikovaná štúdia z dielne skupiny The Economist Impact, ktorá sa zamerala aj na Slovensko. Priniesla aj konkrétne odporúčania.
Štúdia sa zamerala na 10 krajín
Prvá medzinárodná štúdia o stave mnohopočetného myelómu hodnotí komplexnú starostlivosť o pacientov s týmto ochorením. V 10 krajinách strednej Európy a Pobaltia.
Okrem Slovenska sa zameriava aj na Česko, Bulharsko, Chorvátsko, Maďarsko, Srbsko, Slovinsko, Estónsko, Litvu a Lotyšsko.
Mnohopočetný myelóm – dnes už liečiteľné ochorenie
Mnohopočetný myelóm je druhým najčastejším hematoonkologickým ochorením. Štúdia upozorňuje, že Slovensko sa spomedzi 10 sledovaných krajín zaraďuje na prvú priečku v odhadovanom najvyššom počte pribúdajúcich pacientov s týmto ochorením v regióne.
Konkrétne hovorí až o 56 percentnom odhadovanom náraste novodiagnostikovaných pacientov s mnohopočetným myelómom na Slovensku do roku 2050.[1]
Medzi najčastejšie príznaky tohto ochorenia patria bolesti kostí, často v oblasti chrbtice, chudokrvnosť. A tiež problémy s obličkami, nechutenstvo, únava, dýchavičnosť či opakované infekcie.
Odborníci však hovoria o zásadných posunoch v liečbe tohto ochorenia, ako aj celkového prežívania pacientov. „Prognóza pacientov s mnohopočetným myelómom sa za posledné roky značne zlepšila.
Toto ochorenie patrí v súčasnosti u väčšiny pacientov medzi nevyliečiteľné. Verím, že používaním inovatívnych liekov v praxi a príchodom ďalších liekov z klinických štúdií, sa raz priblížime k vyliečiteľnosti tohto ochorenia. “ tvrdí doc. MUDr. Ľubica Harvanová, PhD. z Kliniky hematológie a transfuziológie LF UK, LF SZU a UNB Bratislava.
Medzi hlavné problémy v regióne patrí oneskorený prístup k liečbe
Komplikované a zdĺhavé schvaľovacie procesy, administratívna záťaž, nižšie výdavky na zdravotnú starostlivosť. A tiež nedostatočná informovanosť o ochoreniach, prispievajú k jednej z kľúčových identifikovaných výziev.
Oneskorenému prístupu pacientov k modernej liečbe.
Pacienti v Nemecku majú prístup k inovatívnym liekom od registrácie v Európskej liekovej agentúre v priemere za 128 dní. V regióne strednej Európy a Pobaltia je to v priemere až 587 dní. A na Slovensku je to ešte viac: 590 dní.[2]
Analýza zároveň upozorňuje aj na ďalšie rizikové oblasti. Oneskorenú diagnostiku, obmedzený prístup ku komplexnej multidisciplinárnej starostlivosti, nedostatky v dostupnosti a spracovaní dát.
A tiež uvažovanie nad inováciami ako nad nákladmi, nie nad investíciami.
“Do onkológie sa oplatí investovať, pretože z dlhodobého hľadiska prináša zásadný ekonomický prínos z pohľadu produktivity.
Už dnešné dáta ukazujú, že dochádza k zásadnému poklesu trvania práceneschopnosti a pacienti sa tak môžu oveľa skôr integrovať naspäť do pracovného života.
To je dobrá správa, pretože mnohopočetný myelóm postihuje čoraz viac ľudí v produktívnom veku. Investície do tejto oblasti by jednoznačne mali v najbližších rokoch stúpať.“ hodnotí slovenský expert na liekovú politiku a zdravotníctvo, prof. Róbert Babeľa, FISAC.
Medzi hlavné odporúčania štúdie okrem zvyšovania investícií do tejto oblasti, patrí zabezpečenie rovnakého prístupu k včasnej diagnostike a najlepšej možnej liečbe pacientov vo všetkých krajinách, ako aj precíznejšia práca s dátami, či zlepšovanie cesty a komplexného manažmentu pacienta s mnohopočetných myelómom v regióne, vrátane Slovenska.
Celkový report štúdie: https://impact.economist.com/perspectives/sites/default/files/download/ei_mm_in_central_europe_and_baltics_.pdf
[1] Výsledky hovoria o pacientoch vo vekovej kategórii 60 až 85 rokov, sledované obdobie je v rokoch 2022 až 2050.
International Agency for Research on Cancer. Estimated number of new cases from 2022 to 2050, Both sexes,
age [60-85+], Multiple myeloma. Cancer Tomorrow. Lyon: World Health Organization; 2024.
[2] IQVIA. EFPIA Patient W.A.I.T. Indicator 2022 survey. Available from: https://www.efpia.eu/media/s4qf1eqo/efpia_patient_wait_indicator_final_report.pdf
Foto: http://www.canva.com
Sledujte nás aj na sociálnych sieťach:
- Odbúrajte stres, schudnite a ochráňte aj pečeň. Prečo musíte vyskúšať nordic walking ešte dnes?Prechádzky v prírode pomáhajú zlepšiť náladu a celkovú pohodu. Fyzická aktivita je dôležitá aj pre zdravie pečene. Pomáha zlepšovať metabolizmus a podporuje odbúravanie tukov, čím znižuje jej záťaž. Jednou z najlepších a najjednoduchších fyzických aktivít na jeseň je sezónna turistika alebo prechádzky v prírode. Prečo práve prechádzky? Prechádzka je pre všetkých Prechádzka je dostupná pre… Čítať viac: Odbúrajte stres, schudnite a ochráňte aj pečeň. Prečo musíte vyskúšať nordic walking ešte dnes?
- Zimná únava? Tento jednoduchý trik vás rozhýbe a zmení vám náladuV dnešnom svete, kde sa stále viac zameriavame na zdravý životný štýl, hrá pohyb kľúčovú úlohu v našom každodennom živote. Jeden z najefektívnejších a najprirodzenejších spôsobov, ako si zachovať zdravie a vitalitu, sú aeróbne cvičenia. Tieto aktivity, ktoré zrýchľujú náš tep a zaplavujú telo kyslíkom, majú nespočetné výhody – od zlepšenia kardiovaskulárneho zdravia až po… Čítať viac: Zimná únava? Tento jednoduchý trik vás rozhýbe a zmení vám náladu
- Rakovina prostaty: Najväčšia frajerina je starať sa o svoje zdravieSlovenská urologická spoločnosť sa každý rok pridáva k celosvetovej iniciatíve Movember. Snaží sa motivovať mužov k včasným návštevám urologických ambulancií. K urológom sa tento rok pridali aj dobrovoľní hasiči, ktorí vo svojom voľnom čase zachraňujú životy iných. Slovenská urologická spoločnosť tak rozširuje Movembrovú myšlienku “frajerín”. Odkazuje Slovákom, že skutočným frajerom môže byť každý, kto sa… Čítať viac: Rakovina prostaty: Najväčšia frajerina je starať sa o svoje zdravie
- Diabetes sa stáva chorobou, až keď vzniknú komplikácieMilióny ľudí s cukrovkou čelia každodenným problémom so zvládaním svojho stavu doma, v práci či v škole. Musia byť odolní, organizovaní a zodpovední, čo ovplyvňuje ich fyzické aj duševné zdravie. Často sa cítia byť preťažení. „Keď sa človek dozvie, že má cukrovku, je to krok do neznáma. Nesmie však podľahnúť depresii a uveriť všetkému, čo… Čítať viac: Diabetes sa stáva chorobou, až keď vzniknú komplikácie
- Diabetes mellitus – základné faktyDiabetes Mellitus teda cukrovka trápi stále viac ľudí. Je to chronické metabolické ochorenie s vysokou morbiditou a mortalitou. Hlavným a spoločným prejavom je hyperglykémia, ktorá vzniká v dôsledku nedostatku inzulínu. V posledných desaťročiach sa v súvislosti s diabetes mellitus hovorí doslova o pandémií cukrovky. Príčinou je nezdravý životný štýl, ktorý tkvie v nadmernom energetickom príjme… Čítať viac: Diabetes mellitus – základné fakty