sobota, 15 júna, 2024
DomovCvičenieBolesti chrbta. Ako mu pomôcť?

Bolesti chrbta. Ako mu pomôcť?

Problémy s chrbtom zažil aspoň raz v živote snáď každý z nás. Bolesti v krčnej, hrudnej alebo bedrovej oblasti môžu byť spôsobené nedostatkom kvalitného pohybu. Je to jeden z najčastejších problémov, ktorý sa radí do skupiny takzvaných „civilizačných ochorení“. Čo je teda pre naše telo najlepšie?


Problémy chrbta zažil aspoň raz v živote snáď každý z nás. Za bolesťami v krčnej, hrudnej alebo bedrovej oblasti je nedostatok kvalitného pohybu. Je to jeden z najčastejších problémov, ktorý sa radí do skupiny takzvaných „civilizačných ochorení“. Čo je teda pre naše telo najlepšie?

Ak už trpíte akútnou či dokonca chronickou bolesťou, navštívte odborníka, ideálne lekára alebo fyzioterapeuta. Bolesť chrbta je veľmi často spôsobená stresom, nedostatkom oddychu. Dôvodom sú tiež nesprávne pohybové stereotypy a nevhodné stravovacie návyky. To všetko vedie k obezite.

Bolesti chrbta – prečo vznikajú?

Najväčším problémom však býva sedavé zamestnanie. Ľudské telo je navrhnuté tak, aby sa hýbalo. Problém nie je sedavé zamestnanie ako také, ale skôr obrovský pohybový deficit. Keď každý deň dlho sedíte svaly sa pomaly atrofujú. Tým je na kĺby a chrbticu vytváraná stále väčšia a väčšia záťaž. Táto záťaž sa dá vykompenzovať dostatkom kvalitného pohybu.
Čítajte tiež: Glykemický index – ako to funguje?

Bolesti chrbta
www.pexels.com

Bolesti chrbta – začnite sa hýbať

Ak vás súčasná doba dohnala k rozhodnutiu, že začnete pravidelne behať, počúvajte svoje telo. Intenzívny beh po niekoľkých mesiacoch či rokoch pauzy vášmu chrbtu a kĺbom skôr nepomôže. Začnite skôr so silovým tréningom a pridajte k nemu pravidelnú svižnú chôdzu. Po približne troch mesiacoch prejdite na indiánsky beh, teda na kombináciu chôdze a behu, a až potom začnite súvisle behať. Nezabudnite, že čím náročnejšie pohyby vykonávate, tým sú väčšie nároky na silu a mobilitu pohybového aparátu. Nezabúdajte však, že ani pol hodinový tréning 3x do týždňa vám nepomôže, ak používate výťah a jazdíte všade autom.

Na boľavý chrbát vám môže pomôcť vhodne nastavený silový tréning robený správnou technikou.

Aké sú zásady správneho cvičenia?

Základom je mobilizácia hrudnej chrbtice, ktorú po krátkej inštruktáži trénera či fyzioterapeuta zvládne každý sám. Krčná a bedrová časť musí zostať stabilná. 

Naučte sa vytvoriť končatinám kvalitnú oporu pri pohybe. Trénujte podpory a vzpory. Ak dokážete opakovane zotrvať v napriamenej pozícii bez známok prepadania trupu smerom k zemi v oblasti hlavy, medzi lopatkami alebo v bedrovej časti, je to známka dobrého začiatku. Ste zvyknutí robiť sedy ľahy? Nemusíte sa ich za každú cenu vzdávať, ale snažte sa skôr o precízne cvičenie pri menších počtoch opakovaní.

Základ stabilného trupu je schopnosť odolávať vonkajším silám, väčšinou externej záťaži, ktorá nás vychyľuje z ideálneho stabilného postavenia. Ak nesiete nákup v jednej ruke, snažte sa udržať napriamený trup a nenakláňať sa do strany.

Nevynechávajte pri cvičení žiadne partie. Snažte sa o komplexný tréning. Ženy musia cvičiť nielen nohy a zadok, ale aj chrbát a ruky. Muži naopak nesmú zabúdať na nohy. 

Zaraďte viac pohybu do svojho každodenného života. Na boľavý chrbát vám môže pomôcť vhodne nastavený silový tréning robený správnou technikou. Nie je to len o slabom bruchu, naše telo je celok a každá časť, ktorá zostane slabá, nám to raz vráti.

Ďalšie zaujímavé články čítajte na http://www.andawell.sk

Andrea Hinková
Andrea Hinkováhttps://zdravienadoma.sk
Adresa redakcie: Andrea Hinková - Tarová Riečna 46/8 900 66 Vysoká pri Morave tel: + 421 905 401 997
Podobné články

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články