sobota, 20 júla, 2024
DomovAktuálnePotrebujú deti slnečné okuliare?

Potrebujú deti slnečné okuliare?

Sú slnečné okuliare pre deti módnym výstrelkom? Nie, je to pomôcka, ktorá chráni detský zrak pred ostrými slnečnými lúčmi a škodlivým UV žiarením. Bez nich môžu byť deti vystavené vážnejším zdravotným rizikám. Zrak dieťaťa sa totiž vyvíja až do ôsmich rokov veku.

Detský zrak je na UV žiarenie oveľa citlivejší ako zrak dospelých. To môže viesť nielen k popáleniu pokožky, ale najmä k zápalu rohovky alebo spojiviek.

Ak tieto nepríjemnosti nastanú, dieťa sa môže sťažovať na ostrú bolesť očí či slzenie.

V tejto situácii by ste mali vyhľadať očného lekára, ktorý zhodnotí vážnosť stavu a nasadí mu vhodnú liečbu,” radí Martin Slaný, optometrista a očný garant siete očných optík Fokus.

Sú slnečné okuliare pre deti módnym výstrelkom? Nie, je to pomôcka, ktorá chráni detský zrak pred ostrými slnečnými lúčmi a škodlivým UV žiarením. Ako ich vybrať?

Novorodencom okuliare netreba

Ak ste s vašim drobcom vonku, snažte sa pohybovať na miestach, kde je tieň.

Je všeobecne známe, že dieťa do 6 mesiacov veku nemá nosiť žiadne slnečné okuliare a má sa vyhýbať priamemu slnku.

Niektorí rodičia však pod tlakom okolia a z obáv o zdravie dieťaťa zvyknú dávať okuliare už aj deťom v kočíku. Dieťaťu v tomto prípade úplne postačuje šiltovka či klobúčik,” vysvetľuje Martin Slaný.

Deti a slnečné okuliare

Slnečné okuliare môžete začať nasádzať deťom od pol roka veku. Závisí to najmä od samotného dieťaťa, za aký čas si na nosenie okuliarov zvykne.

Na trhu je široký sortiment detských slnečných okuliarov. Sú prispôsobené tak, aby vášmu drobcovi nespadli alebo si ich z tváre nestrhli.

Pre najmenšie deti sú vhodné okuliare s gumičkou alebo s nastaviteľnými koncovkami straníc, ktoré zabraňujú skĺznutiu z nosa.

Sú slnečné okuliare pre deti módnym výstrelkom? Nie, je to pomôcka, ktorá chráni detský zrak pred ostrými slnečnými lúčmi a škodlivým UV žiarením. Ako správne vybrať?

Na nosenie okuliarov deti postupne učte

Deti si spočiatku budú okuliare dávať častejšie dole. Postupom času si na ne zvyknú a pomôžu im chrániť zrak.

Pred kúpou okuliare s deťmi poriadne vyskúšajte a dbajte na to, aby im sedeli a nikde ich netlačili.

Dieťa sa s okuliarmi musí cítiť prirodzene,” vysvetľuje Martin Slaný z optiky Fokus. Okuliare musia mať kvalitný UV filter a chrániť zrak pred škodlivým UV A aj B žiarením. Hľadajte také okuliare, ktoré majú 100% UV filter.

Ako vybrať správne detské slnečné okuliare?

Ide o zdravie vašich detí, a preto je rozhodujúce, kde slnečné okuliare kupujete.

Nenechajte sa zlákať nízkou cenou v supermarketoch či v obchodoch s detským oblečením. Radšej navštívte očnú optiku, kde vám kvalifikovaný personál poradí a máte zabezpečenú záruku spolu so servisom.

Slnečné okuliare pre deti by mali spĺňať viac ochranných štandardov než okuliare pre dospelých.

Dôležitý je aj materiál, z ktorého sú slnečné okuliare pre deti vyrobené. Ten by mal byť odolný voči nárazu či poškriabaniu.

Kvalitné slnečné okuliare musia byť certifikované, označené písmenami CE stranice. Uvedený certifikát CE a tiež musí mať uvedenú kategóriu filtra. Pre deti sú vhodné kategórie 2-3,” vysvetľuje Martin Slaný.

Situácie, kedy slnečné okuliare radšej nepoužívajte

Existujú prípady, kedy by dieťa nemalo zo zdravotných dôvodov vôbec nosiť slnečné okuliare.

Týka sa to najmä detí, ktoré trápi šedý zákal alebo majú problém s vrodeným zvýšeným vnútroočným tlakom.

Pri nosení slnečných okuliarov totiž dochádza k rozšíreniu zreničky, ktorá blokuje odtokové cesty v oku. To znamená, že by im stúpol očný tlak.

Slnečné okuliare nekupujte ani vtedy, ak sa vaše dieťa lieči na tupozrakosť.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach:


Andrea Hinková
Andrea Hinkováhttps://zdravienadoma.sk
Adresa redakcie: Andrea Hinková - Tarová Riečna 46/8 900 66 Vysoká pri Morave tel: + 421 905 401 997
Podobné články

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články