Zápal pľúc, odborne nazývaný pneumónia, je infekčné ochorenie, pri ktorom dochádza k zápalom pľúcnych alveol (malých vzdušných vakov v pľúcach). Tento zápal môže byť spôsobený rôznymi pôvodcami, ako sú baktérie, vírusy, plesne alebo iné mikroorganizmy.
Závažnosť pneumónie môže byť od miernej až po život ohrozujúcu. Najzávažnejšie je u dojčiat a malých detí, ľudí starších ako 65 rokov a ľudí so zdravotnými problémami alebo oslabeným imunitným systémom.
Príznaky zápalu pľúc
Príznaky sa môžu líšiť podľa závažnosti ochorenia, veku a celkového zdravotného stavu pacienta. Najčastejšie zahŕňajú:
Kašeľ – často suchý, ale môže sa postupne zmeniť na vlhký s produkciou hlienu.
Horúčka – teplota môže byť zvýšená alebo vysoká, v niektorých prípadoch dosahuje
až 40 °C.
Dýchavičnosť – najmä pri fyzickej námahe alebo aj v pokoji.
Bolesť na hrudníku – ktorá môže zhoršovať pri kašli alebo hlbokom nádychu.
Únava a slabosť – častá aj pri miernych formách ochorení.
Zimnica a potenie – telo sa takto bráni proti infekcii.
Rýchly tep – kvôli nedostatku kyslíka v tele.
Liečba zápalu pľúc
Liečba závislosti od pôvodných ochorení a závažnosti stavu. Najčastejšie liečebné postupy zahŕňajú:
- Antibiotiká – pri bakteriálnom zápale pľúc sa používajú antibiotiká. Liečba zvyčajne trvá 7 až 14 dní, v závislosti od konkrétnej infekcie.
- Antivirotiká – pri vírusovom zápale pľúc, napríklad pri chrípkovom pôvode.
- Odpočinok a hydratácia – organizmus potrebuje čas a energiu na boj proti infekciám, preto je dôležitý odpočinok a dostatočný príjem tekutín.
- Analgetiká a antipyretiká – na zníženie horúčky a zmiernenia bolesti môžu podávať lieky proti bolesti (napr. paracetamol).
- Oxygenoterapia – pri vážnejších stavoch, keď chýba nedostatok kyslíka, môže byť potrebná hospitalizácia a podávanie kyslíka.
Sezónnosť a výskyt zápalu pľúc
Zápal pľúc sa vyskytuje počas celého roka, ale jeho incidencia sa zvyšuje najmä počas chladných mesiacov, teda na jeseň a v zime.
Nižšie teploty, oslabená imunita a šírenie respiračných vírusov, ako je chrípka, zvyšuje riziko vzniku infekcií.
Tento sezónny výskyt je jedným z dôvodov, prečo treba venovať pozornosť očkovaniu proti chrípke a pneumokokovým infekciám, najmä u ohrozených skupín.
Príčiny vzniku zápalu pľúc
Mnoho baktérií môže spôsobiť zápal pľúc. Najčastejšie sú baktérie a vírusy vo vzduchu, ktorý dýchame.
Naše telo zvyčajne zabraňuje týmto baktériám infikovať pľúca. Niekedy však môžu tieto baktérie premôcť imunitný systém, aj keď je náš zdravotný stav vo všeobecnosti dobrý.
Pneumónia sa klasifikuje podľa typov baktérií, ktoré ju spôsobujú, a podľa toho, odkiaľ ste infekciu dostali.
Zápal pľúc získaný v komunite
Pneumónia získaná v komunite je najbežnejším typom pneumónie. Vyskytuje sa mimo nemocníc alebo iných zdravotníckych zariadení.
Môže to byť spôsobené:
Baktérie. Najčastejšou príčinou bakteriálnej pneumónie je Streptococcus pneumoniae. Tento typ zápalu pľúc sa môže vyskytnúť samostatne alebo po prechladnutí alebo chrípke. Môže postihnúť jednu časť (lalok) pľúc, stav nazývaný lobárna pneumónia.
Organizmy podobné baktériám. Mycoplasma pneumoniae môže tiež spôsobiť zápal pľúc. Zvyčajne spôsobuje miernejšie príznaky ako iné typy pneumónie.
Huby. Tento typ zápalu pľúc sa najčastejšie vyskytuje u ľudí s chronickými zdravotnými problémami alebo oslabeným imunitným systémom a u ľudí, ktorí vdýchli veľké dávky organizmov.
Huby, ktoré to spôsobujú, sa môžu nachádzať v pôde alebo v trusu vtákov a líšia sa v závislosti od geografickej polohy.
Vírusy vrátane COVID-19 . Niektoré z vírusov, ktoré spôsobujú prechladnutie a chrípku, môžu spôsobiť zápal pľúc. Vírusy sú najčastejšou príčinou zápalu pľúc u detí mladších ako 5 rokov.
Vírusová pneumónia je zvyčajne mierna. Ale v niektorých prípadoch to môže byť veľmi vážne. Koronavírus (COVID-19) môže spôsobiť závažný zápal pľúc.
Pneumónia získaná v nemocnici
Niektorí ľudia dostanú zápal pľúc počas pobytu v nemocnici pre inú chorobu. Pneumónia získaná v nemocnici môže byť vážna, pretože baktérie, ktoré ju spôsobujú, môžu byť odolnejšie voči antibiotikám a pretože ľudia, ktorí ju dostanú, sú už chorí.
Ľudia, ktorí sú na dýchacích prístrojoch (ventilátoroch), často používaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti, sú vystavení vyššiemu riziku tohto typu zápalu pľúc.
Zápal pľúc získaný v zdravotnej starostlivosti
Pneumónia získaná v zdravotnej starostlivosti je bakteriálna infekcia, ktorá sa vyskytuje u ľudí, ktorí žijú v zariadeniach pre dlhodobo chorých alebo ktorým sa poskytuje starostlivosť v ambulanciách, vrátane dialyzačných stredísk obličiek.
Podobne ako zápal pľúc získaný v nemocnici, zápal pľúc získaný v zdravotníctve môže byť spôsobený baktériami, ktoré sú odolnejšie voči antibiotikám.
Aspiračná pneumónia
Aspiračná pneumónia sa vyskytuje, keď do pľúc vdýchnete jedlo, pitie, zvracanie alebo sliny.
Aspirácia je pravdepodobnejšia, ak niečo naruší váš normálny dávivý reflex, ako napríklad poranenie mozgu alebo problém s prehĺtaním alebo nadmerné užívanie alkoholu alebo drog.
Zápal pľúc a najviac ohrozené skupiny
Niektorí ľudia sú náchylnejší na vznik a komplikácie zápalu pľúc. Medzi najviac ohrozené skupiny patria:
- Starší ľudia (nad 65 rokov) – ich systém môže byť oslabený, čo zvyšuje riziko závažnejších priebehov.
- Malé deti – ich systém ešte nie je úplne vyvinutý, preto sú náchylnejšie na infekcie.
- Ľudia s chronickými ochoreniami – najmä s ochoreniami srdca, pľúc alebo s cukrovkou.
- Ľudia s oslabenou imunitou – napríklad onkologickí pacienti alebo pacienti užívajúci imunosupresívnu liečbu.
- Fajčiari – fajčenie poškodzuje pľúcne tkanivo a oslabuje obranné mechanizmy pľúc.
- Osoby žijúce v komunálnom prostredí – ako sú zariadenia pre seniorov alebo nemocnice, kde sa môžu šíriť ďalej.
„Medzi najohrozenejších pacientov v ambulanciách všeobecného lekára patria seniori, pričom s vekom riziko komplikácií spôsobených pneumokokovými infekciami dokázateľne pribúda, hovorí všeobecná praktická lekárka a viceprezidentka Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva MUDr. Michaela Gašpar-Macháčová,
„U starších ľudí je vzhľadom na slabšiu imunitu priebeh pneumokokových infekcií rýchlejší a závažnejší,“ dodáva.
Prevencia zápalu pľúc
Prevencia zápalu zahŕňa rešpektovanie dodržiavania hygienických noriem, životného štýlu a očkovania. Medzi základné kroky patrí:
- Pravidelné umývanie rúk a vyhýbanie sa kontaktu s chorými ľuďmi.
- Očkovanie proti chrípke a pneumokokovým infekciám, ktoré môžu byť spúšťačom zápalu pľúc.
- Udržiavanie dobrej imunity prostredníctvom zdravej stravy, dostatku pohybu a rovnomerného spánku.
- Ochrana pred chladom a udržiavanie najmä pľúc v dobrom stave, u rizikových skupín, napríklad nosením šálu počas zimných mesiacov.
Triáda očkovania
Ideálnu ochranu očkovaním pred respiračnými ochoreniami predstavuje podľa odborníkov takzvaná triáda očkovania; kombinácia ochrany proti Covid-19, proti chrípke a proti pneumokokom.
Triáda očkovania predstavuje odporúčané postupy pre aplikáciu vakcín proti týmto ochoreniam u dospelých v čase chrípkovej sezóny
(október – december).
U osôb nad 50 rokov sa môžu podávať vakcíny proti chrípke a pneumokokom súbežne, každá do iného miesta vpichu.
Vakcína proti Covid-19 sa podáva s odstupom 14 dní od očkovania proti chrípke a pneumokokom z dôvodu lepšieho rozlíšenia prípadných nežiaducich účinkov.
Zápal pľúc je vážne ochorenie, ktoré si vyžaduje včasnú diagnostiku správnej liečby. Je dôležité nepodceňovať prvé príznaky a pri zhoršení zdravotného stavu kontaktovať lekára.
Andrea Hinková – Tarová s použitím zdroja: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pneumonia/symptoms-causes/syc-20354204
Foto: http://www.canva.com
- Zeler: Zázrak prírody, ktorý zlepšuje vaše zdravie a energiu!Zeler je zelenina, ktorú možno často vidíte na svojom tanieri, no možno neviete, aké úžasné zdravotné prínosy môže ponúknuť. Tento krehký a svieži kúsok prírody je bohatý na vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré môžu zázračne podporiť vaše zdravie. Ale čo všetko vám zeler môže priniesť? Poďme sa pozrieť na to, ako vám táto zelenina môže… Čítať viac: Zeler: Zázrak prírody, ktorý zlepšuje vaše zdravie a energiu!
- Prečo je chronická myelocytová leukémia dnes ľahšie liečiteľná, než si myslíte!Chronická myelocytová leukémia (CML) je forma rakoviny krvných buniek, ktorá môže zasiahnuť ľudí v každom veku. Vďaka moderným liečebným postupom je dnes oveľa lepšie zvládnuteľná než kedykoľvek predtým. Bola prvým opísaným typom leukémie vôbec. Pod označením leukémia sa však neskrýva len jedno, ale celý rad ochorení, pričom jednotlivé podkategórie sa líšia v prognóze i v spôsobe… Čítať viac: Prečo je chronická myelocytová leukémia dnes ľahšie liečiteľná, než si myslíte!
- Suchá pokožka. Ako jej pomôcť?Suchá a popraskaná pokožka trápi počas chladných mesiacov mnoho žien. Už s príchodom prvých jesenných mesiacov nám vonkajšie faktory, ako sú chlad, či mráz môžu spôsobiť nepríjemnosti. Suchej pokožke sa však dá predísť správnou starostlivosťou, ktorá zabezpečí hydratáciu a takisto dôkladne posilní jej ochrannú vrstvu, čím tiež predíde ďalšiemu vysušovaniu. Ako na to prezrádzajú nasledujúce riadky. Suchá… Čítať viac: Suchá pokožka. Ako jej pomôcť?
- Čokoláda počas diéty – áno alebo nie?Sladké potešenie vo forme niekoľkých štvorčekov čokolády si rád dopraje hádam každý z nás. Čokoláda totiž pomáha uspokojiť chuťové poháriky a často sa stáva najlepším priateľom pri riešení problémov alebo v stresových situáciách, ktorých je v predvianočnom zhone až až. Lenže, čo ak v tejto hektickej dobe práve držíte diétu a vaše chúťky sú silnejšie ako vaša vôľa? Ako veľmi vám… Čítať viac: Čokoláda počas diéty – áno alebo nie?
- Menopauza a extrasystoly. Zbavte sa nepravidelného srdca pomocou týchto 5 prírodných liekov!Extrasystoly alebo predčasné komorové kontrakcie sú typom srdcovej arytmie . Vyskytujú sa vždy, keď je kontrakčný stimul vyslaný v predstihu zo sinoatriálneho uzla v srdci, ktorý je normálnym iniciátorom srdcového tepu. Spôsobuje to dosť nepríjemný pocit „vynechaného srdcového tepu“ alebo búšenia srdca v hrudníku. Extrasystoly zvyčajne nie sú nebezpečné. Ak sú sporadické. V prípade, že sú častejšie, mali by ste… Čítať viac: Menopauza a extrasystoly. Zbavte sa nepravidelného srdca pomocou týchto 5 prírodných liekov!