sobota, 22 marca, 2025
DomovZdraviePríznaky, symptómy a liečba rakoviny prsníka

Príznaky, symptómy a liečba rakoviny prsníka

Jedným z najznámejších príznakov rakoviny prsníka je nová hrčka alebo zhrubnutie v prsníku alebo v jeho blízkosti, prípadne v podpazuší.

Ďalej to môže byť zmena veľkosti alebo tvaru prsníka. Alebo jamka, či zvráskavenie v koži prsníka. Môže to vyzerať ako šupka pomaranča. Tieto zmeny nemusia byť bolestivé, ale mali by byť okamžite vyšetrené u odborníka.

Príznaky a liečba rakoviny prsníka

Ďalšie príznaky rakoviny prsníka

Príznakom môže byť aj bradavka otočená dovnútra prsníka (inverzia). Výtok z bradaviek iný ako materské mlieko. Výtok sa môže vyskytnúť náhle, môže byť krvavý alebo sa môže vyskytnúť iba v jednom prsníku.

Šupinatá, červená alebo opuchnutá koža v oblasti bradaviek alebo prsníkov.

Bolesť v akejkoľvek oblasti prsníka (najmä, ak je nová alebo pretrváva). 

Mnoho žien sa mylne domnieva, že ak nepociťujú bolesť alebo nepohodlie v prsníkoch, nehrozí im riziko rakoviny prsníka. To je však ďaleko od pravdy.

Jednou z najklamlivejších čŕt rakoviny prsníka je jej schopnosť vyvíjať sa ticho, často bez toho, aby spôsobovala bolesť alebo nepohodlie.

V čase, keď sa stane bolestivou alebo symptomatickou, môže dosiahnuť pokročilé štádium, čo sťažuje liečbu.

Diagnostika rakoviny prsníka

Diagnóza rakoviny prsníka sa často začína vyšetrením a diskusiou o pacientových príznakoch. Zobrazovacie testy dokážu v prsnom tkanive zistiť čokoľvek, čo nie je typické.

Na potvrdenie, či existuje rakovina alebo nie, sa z prsníka odoberie vzorka tkaniva na testovanie.

Mamografia

Je to röntgenové vyšetrenie prsného tkaniva. Mamografia sa bežne používa na skríning rakoviny prsníka.

Ak skríningový mamograf zistí nejakú odchýlku, nasleduje ďalšie mamografické vyšetrenie (diagnostický mamograf), aby sa ošetrujúci lekár pozrel na danú oblasť bližšie.

Diagnóza rakoviny prsníka sa často začína vyšetrením a diskusiou o pacientových príznakoch. Zobrazovacie testy dokážu v prsnom tkanive zistiť čokoľvek, čo nie je typické.

Ultrazvuk prsníka

Využíva zvukové vlny na vytváranie obrázkov štruktúr vo vnútri tela. Ultrazvuk prsníka môže zdravotníckemu tímu poskytnúť viac informácií o hrčke v prsníku.

Ultrazvuk môže napríklad ukázať, či je hrčka tuhá hmota alebo cysta naplnená tekutinou. Zdravotnícky tím použije tieto informácie na rozhodnutie, aké ďalšie testy bude potrebovať.

MRI prsníka

Prístroje MRI využívajú magnetické pole a rádiové vlny na vytváranie obrázkov vnútra tela. MRI prsníka môže urobiť podrobnejšie obrázky prsníka.

Niekedy sa táto metóda používa na podrobné hľadanie akýchkoľvek iných oblastí rakoviny v postihnutom prsníku. Môže sa použiť aj na hľadanie rakoviny v druhom prsníku.

Pred MRI prsníka pacientka zvyčajne dostane injekciu farbiva (premedikácia). Farbivo pomáha tkanivu lepšie sa zobrazovať na obrázkoch.

Odobratie vzorky buniek prsníka na testovanie (biopsia)

Biopsia je postup na odstránenie vzorky tkaniva na testovanie v laboratóriu. Na získanie vzorky zdravotnícky pracovník prepichne ihlu cez kožu a do prsného tkaniva.

Zdravotník vedie ihlu na základe snímok vytvorených pomocou röntgenových lúčov, ultrazvuku alebo iného typu zobrazenia.

Keď sa ihla dostane na správne miesto, zdravotnícky pracovník použije ihlu na vytiahnutie tkaniva z prsníka.

Často sa na miesto, kde bola odobratá vzorka tkaniva umiestni marker. Malá kovová značka sa ukáže pri zobrazovacích testoch. Značka pomáha zdravotníckemu tímu monitorovať oblasť záujmu.

Biopsia je postup na odstránenie vzorky tkaniva na testovanie v laboratóriu. Na získanie vzorky zdravotnícky pracovník prepichne ihlu cez kožu a do prsného tkaniva.

Testovanie buniek (biopsia) v laboratóriu

Vzorka tkaniva z biopsie ide do laboratória na testovanie. Testy môžu ukázať, či sú bunky vo vzorke rakovinové. Ďalšie testy poskytujú informácie o type rakoviny a o tom, ako rýchlo rastie.

Špeciálne testy poskytujú viac podrobností o rakovinových bunkách. Testy môžu napríklad hľadať hormonálne receptory na povrchu buniek. Zdravotnícky tím používa výsledky z týchto testov na zostavenie plánu liečby.

Štádiá rakoviny prsníka

Keď zdravotnícky tím diagnostikuje rakovinu prsníka, možno bude pacientka potrebovať ďalšie testy, aby sa zistil rozsah rakoviny. Toto sa nazýva štádium rakoviny. Zdravotnícky tím používa štádium rakoviny na pochopenie prognózy pacientky.

Úplné informácie o štádiu rakoviny nemusia byť k dispozícii, kým pacientka nepodstúpi operáciu rakoviny prsníka.

Testy a postupy používané na štádium rakoviny prsníka môžu zahŕňať:

  • Krvné testy, ako je kompletný krvný obraz a testy, ktoré ukážu, ako dobre fungujú obličky a pečeň.
  • Skenovanie kostí.
  • CT vyšetrenie.
  • MRI .
  • Pozitrónová emisná tomografia, nazývaná aj PET sken.

Nie každý potrebuje všetky tieto testy. Zdravotnícky tím vyberie správne testy na základe konkrétnej situácie pacientky.

Štádiá rakoviny prsníka sa pohybujú od 0 do 4

Nižšie číslo znamená, že rakovina je menej pokročilá a je pravdepodobnejšie, že sa vylieči.

Rakovina prsníka štádia 0 je rakovina, ktorá je obsiahnutá vo vývode prsníka. Zatiaľ neprepukla, aby napadla prsné tkanivo.

Ako rakovina rastie do tkaniva prsníka a je pokročilejšia, štádiá sa zvyšujú. Štádium 4 rakoviny prsníka znamená, že rakovina sa rozšírila do iných častí tela.

  • Stupeň 0: DCIS (lokalizovaný nádor bez invázie).
  • Stupeň I: Malý nádor (do 2 cm) bez postihnutia lymfatických uzlín.
  • Stupeň II: Väčší nádor (2-5 cm) alebo postihnutie niekoľkých lymfatických uzlín.
  • Stupeň III: Rozšírený nádor do okolitých tkanív alebo mnohých uzlín.
  • Stupeň IV: Metastatická rakovina (rozšírená do vzdialených orgánov, napr. pľúc, pečene, kostí).
Ako rakovina rastie do tkaniva prsníka a je pokročilejšia, štádiá sa zvyšujú. Štádium 4 rakoviny prsníka znamená, že rakovina sa rozšírila do iných častí tela.

Liečba rakoviny prsníka

Liečba rakoviny prsníka sa často začína chirurgickým zákrokom na odstránenie rakoviny. Väčšina ľudí s rakovinou prsníka bude mať po operácii inú liečbu, ako je ožarovanie, chemoterapia a hormonálna terapia.

Niektorí ľudia môžu mať pred operáciou chemoterapiu alebo hormonálnu terapiu. Takáto liečba môže pomôcť zmenšiť rakovinu a uľahčiť jej odstránenie.

Plán liečby závisí od konkrétnej rakoviny prsníka. Lekár pritom zvažuje štádium rakoviny, ako rýchlo rastie a či sú rakovinové bunky citlivé na hormóny. Zohľadňuje tiež celkové zdravie pacienta a jeho preferencie.

Operácia rakoviny prsníka

Zvyčajne zahŕňa postup na odstránenie rakoviny prsníka a postup na odstránenie niektorých blízkych lymfatických uzlín. Operácie používané na liečbu rakoviny prsníka zahŕňajú:

Odstránenie rakoviny prsníka. Lumpektómia je operácia na odstránenie rakoviny prsníka a niektorých zdravých tkanív okolo nej.

Zvyšok prsného tkaniva nie je odstránený. Iné názvy pre túto operáciu sú chirurgia zachovávajúca prsník a široká lokálna excízia. Väčšina pacientiek, ktoré majú lumpektómiu, má tiež radiačnú terapiu.

Lumpektómia sa môže použiť na odstránenie malej rakoviny. Niekedy môže pacient pred operáciou podstúpiť chemoterapiu na zmenšenie rakoviny, aby bola možná lumpektómia.

Odstránenie celého prsného tkaniva 

Mastektómia je operácia na odstránenie všetkého prsného tkaniva z prsníka. Najbežnejším postupom mastektómie je totálna mastektómia, nazývaná aj jednoduchá mastektómia.

Tento postup odstráni celý prsník, vrátane lalokov, kanálikov, tukového tkaniva a časti kože, vrátane bradavky a dvorca.

Mastektómia sa môže použiť na odstránenie „veľkej“ rakoviny. Môže byť tiež potrebná, keď je v jednom prsníku viacero oblastí rakoviny. Pacientka môže podstúpiť mastektómiu aj vtedy, ak po operácii nemôže alebo nechce podstúpiť radiačnú terapiu.

Niektoré novšie typy procedúr mastektómie nemusia odstrániť kožu alebo bradavku. Napríklad mastektómia šetriaca kožu zanecháva časť kože.

Mastektómia šetriaca bradavku opúšťa bradavku a kožu okolo nej, nazývanú areola. Tieto novšie operácie môžu zlepšiť vzhľad prsníka po operácii, ale nie sú možnosťou pre každého.

Odstránenie niekoľkých lymfatických uzlín

Biopsia sentinelovej uzliny je operácia, pri ktorej sa odoberú niektoré lymfatické uzliny na testovanie. Keď sa rakovina prsníka rozšíri, často ide najskôr do blízkych lymfatických uzlín.

Aby sa zistilo, či sa rakovina rozšírila, chirurg odstráni niektoré lymfatické uzliny v blízkosti rakoviny.

Ak sa v týchto lymfatických uzlinách nenájde rakovina, šanca na nájdenie rakoviny v ktorejkoľvek z ostatných lymfatických uzlín je malá. Nie je potrebné odstraňovať žiadne ďalšie lymfatické uzliny.

Odstránenie niekoľkých lymfatických uzlín

Disekcia axilárnych lymfatických uzlín je operácia na odstránenie mnohých lymfatických uzlín z podpazušia.

Operácia rakoviny prsníka môže zahŕňať túto operáciu, ak zobrazovacie testy ukazujú, že rakovina sa rozšírila do lymfatických uzlín. Môže sa použiť aj vtedy, ak sa pri biopsii sentinelovej uzliny nájde rakovina.

Odstránenie oboch prsníkov

Niektorí pacienti, ktorí majú rakovinu v jednom prsníku, sa môžu rozhodnúť pre odstránenie druhého prsníka, aj keď nemá rakovinu. Tento postup sa nazýva kontralaterálna profylaktická mastektómia.

Môže to byť možnosť, ak u pacienta existuje vysoké riziko vzniku rakoviny v druhom prsníku. Riziko môže byť vysoké, ak má silnú rodinnú anamnézu rakoviny alebo zmeny DNA, ktoré zvyšujú riziko rakoviny.

Väčšina ľudí s rakovinou prsníka v jednom prsníku nikdy nedostane rakovinu v druhom prsníku.

Komplikácie operácie rakoviny prsníka závisia od postupov, ktoré sa zvolia. Všetky operácie obsahujú riziko bolesti, krvácania a infekcie. Odstránenie lymfatických uzlín v podpazuší so sebou nesie riziko opuchu rúk, nazývaného lymfedém.

Po maskektómii sa pacientka môže rozhodnúť pre rekonštrukciu prsníka. Rekonštrukcia prsníka je operácia na obnovenie tvaru prsníka.

Možnosti môžu zahŕňať rekonštrukciu prsným implantátom alebo rekonštrukciu pomocou vlastného tkaniva.

Radiačná (ožarovanie) terapia

Radiačná terapia lieči rakovinu silnými energetickými lúčmi. Energia môže pochádzať z röntgenových lúčov, protónov alebo iných zdrojov.

Pri liečbe rakoviny prsníka je ožarovaním často vonkajšie žiarenie. Počas tohto typu radiačnej terapie leží pacientka na stole, zatiaľ čo sa okolo nej pohybuje stroj.

Stroj nasmeruje žiarenie na presné body na jej tele. Menej často môže byť žiarenie umiestnené vo vnútri tela. Tento typ žiarenia sa nazýva brachyterapia.

Radiačná terapia sa často používa po operácii. Môže zabiť všetky rakovinové bunky, ktoré môžu zostať po operácii. Žiarenie znižuje riziko návratu rakoviny.

Vedľajšie účinky radiačnej terapie zahŕňajú pocit veľkej únavy a vyrážku podobnú spáleniu od slnka tam, kde je ožarovanie zamerané.

Prsné tkanivo môže tiež vyzerať opuchnuté alebo pevnejšie. Zriedkavo sa môžu vyskytnúť vážnejšie problémy. Patrí medzi ne poškodenie srdca alebo pľúc. Veľmi zriedkavo môže v liečenej oblasti vyrásť nová rakovina.

Chemoterapia lieči rakovinu silnými liekmi. Existuje veľa chemoterapeutických liekov a liečba často zahŕňa  ich kombináciu. Väčšina sa podáva cez žilu. Niektoré sú dostupné vo forme piluliek.

Chemoterapia

Chemoterapia lieči rakovinu silnými liekmi. Existuje veľa chemoterapeutických liekov a liečba často zahŕňa  ich kombináciu. Väčšina sa podáva cez žilu. Niektoré sú dostupné vo forme piluliek.

Chemoterapia na rakovinu prsníka sa často používa po operácii. Môže zabiť všetky rakovinové bunky, ktoré by mohli zostať, a znížiť riziko návratu rakoviny.

Niekedy sa chemoterapia podáva pred operáciou. Môže zmenšiť rakovinu prsníka, aby sa dala ľahšie odstrániť.

Chemoterapia pred operáciou môže tiež kontrolovať rakovinu, ktorá sa šíri do lymfatických uzlín. Ak lymfatické uzliny po chemoterapii už nevykazujú známky rakoviny, operácia na odstránenie mnohých lymfatických uzlín nemusí byť potrebná.

To, ako rakovina reaguje na chemoterapiu pred operáciou, pomáha lekárom rozhodovať o tom, aké liečby môžu byť potrebné po operácii.

Keď sa rakovina rozšíri do iných častí tela, chemoterapia ju môže pomôcť kontrolovať. Chemoterapia môže zmierniť príznaky pokročilej rakoviny, ako je bolesť.

Vedľajšie účinky chemoterapie závisia od toho, aké lieky pacient dostáva. Časté vedľajšie účinky zahŕňajú vypadávanie vlasov, nevoľnosť, vracanie, pocit veľkej únavy a zvýšené riziko infekcie.

Zriedkavé vedľajšie účinky môžu zahŕňať predčasnú menopauzu a poškodenie nervov.

Hormonálna terapia

Hormonálna terapia využíva lieky na blokovanie určitých hormónov v tele. Je to liečba rakoviny prsníka, ktorá je citlivá na hormóny estrogén a progesterón. Lekári nazývajú túto rakovinu pozitívnu na estrogénový receptor a progesterónový receptor.

Rakovina, ktorá je citlivá na hormóny, využíva hormóny ako palivo pre svoj rast. Blokovanie hormónov môže spôsobiť zmenšenie alebo odumretie rakovinových buniek.

Hormonálna terapia sa často používa po operácii a iných liečebných postupoch. Môže znížiť riziko, že sa rakovina vráti.

Ak sa rakovina rozšíri do iných častí tela, hormonálna terapia ju môže pomôcť kontrolovať.

Cielená terapia

Cielená terapia využíva lieky, ktoré útočia na špecifické receptory v rakovinových bunkách. Blokovaním týchto receptorov  môže cielená liečba spôsobiť „smrť rakovinových buniek“.

Na cielenú liečbu rakoviny prsníka existuje veľké množstvo liečiv . Rakovinové bunky môžu byť testované, aby sa zistilo, či pacientovi môžu tieto lieky pomôcť.

Pred operáciou sa môžu použiť lieky na cielenú liečbu na zmenšenie rakoviny prsníka a uľahčenie jej odstránenia.

Niektoré sa používajú po operácii na zníženie rizika, že sa rakovina vráti. Iné sa používajú iba vtedy, keď sa rakovina rozšírila do iných častí tela.

Imunoterapia

Imunoterapia je liečba liekom, ktorý pomáha imunitnému systému tela zabíjať rakovinové bunky. Imunitný systém bojuje proti chorobám tým, že útočí na baktérie a iné bunky, ktoré by v tele nemali byť.

Rakovinové bunky prežívajú tak, že sa „skrývajú“ pred imunitným systémom. Imunoterapia pomáha bunkám imunitného systému nájsť a zabiť rakovinové bunky.

Paliatívna starostlivosť

Paliatívna starostlivosť je špeciálny typ zdravotnej starostlivosti, ktorá pacientom pomôže cítiť sa lepšie, keď sú v tzv .terminálnom štádiu. 

Pri rakovine môže pomôcť zmierniť bolesť a iné príznaky a snaží sa zlepšiť kvalitu života pacientom.

Paliatívnu starostlivosť poskytuje tím zdravotníckych pracovníkov. V tíme môžu byť lekári, zdravotné sestry a ďalší špeciálne vyškolení odborníci. Ich cieľom je zlepšiť kvalitu života pacienta a jeho rodiny.

Špecialisti na paliatívnu starostlivosť poskytujú ďalšiu vrstvu podpory počas liečby rakoviny. Pacient môže využívať paliatívnu starostlivosť v rovnakom čase ako operáciu, chemoterapiu alebo rádioterapiu.

Keď sa paliatívna starostlivosť používa spolu so všetkými ostatnými vhodnými liečbami, ľudia s rakovinou sa môžu cítiť lepšie a žiť dlhšie.

Prevencia: Rakovina prsníka je liečiteľná, musí sa však zachytiť včas

Až 30 % žien, ktoré majú rakovinu prsníka prichádza neskoro.

Nádor si vie žena nahmatať, keď už má viac ako jeden centimeter. Čím skôr sa však zachytí, tým je aj následná liečba jednoduchšia. Zachytenie fázy, kedy sa nádor ešte nedá nahmatať je úloha skrínigu (mamografie), ktorý by mali ženy medzi 50. a 70. rokom života absolvovať každé dva roky.

Prsníky si treba prehmatávať, každý mesiac urobiť samovyšetrenie a ak sa nám na prsníku niečo nezdá, alebo nastala nejaká zmena, obrátiť a na ošetrujúceho lekára – gynekológa.

Ak žena nemá gynekológa, mala by sa obrátiť na všeobecného lekára. Nemusí pritom ísť len o hrčku, môžete spozorovať zmeny na bradavke, zmeny v podpazuší, výtok z bradavky – ani jeden z týchto príznakov netreba podceniť.

V akom veku je riziko vzniku rakoviny prsníka zvýšené?

Je to medzi 50. a 70. rokom života. V tomto veku sa karcinóm objavuje najčastejšie. Najmä pre tieto ženy je určená skríningová mamografia.

Vek 50 rokov súvisí najmä s hormonálnymi zmenami (menopauza). Mení sa hormonálna aktivita v tele ženy, aj jej stresové zaťaženie a postavenie v domácnosti a v spoločnosti. Je to obdobie, keď sa karcinóm prsníka diagnostikuje najčastejšie. 

Práve na tieto ženy je namierený pozývací skríning, ktorým sa štát rozhodol riešiť nízku účasť žien na skríningu.

Ženy v kritickom veku dostávajú pozvánky na mamografické vyšetrenie a aj napriek tomu je účasť na ňom stále nízka. Nie je to ani polovica a potrebujeme 75 %, aby sa podarilo zachrániť 300 životov ročne. Včasné štádium je vyliečiteľné.

Preventívna mamografia je taká, na ktorú žena prichádza po rozhodnutí gynekológa, pretože si chce byť istá. Môže ju absolvovať žena od 40. roku života. Pri genetických predispozíciách je mechanizmus odlišný a žena absolvuje mamografiu v oveľa skoršom veku.

Môže mamografia spôsobiť rakovinu?

Mamografie sa nemusíme báť, je to celosvetovo akceptovaná forma skríningového vyšetrenia, ktoré by mali absolvovať ženy na celom svete. Skríningové vyšetrenie musí spĺňať základné kritériá, ako je napríklad jednoduchosť realizácie (nezaťaží pacientku, dá sa zopakovať), bezpečnosť.

Mamografia, typ röntgenového zobrazovania, je nástrojom na včasnú detekciu rakoviny prsníka, pričom identifikuje abnormality, ktoré nemusia byť viditeľné počas fyzického vyšetrenia.

Objavili sa však obavy/mýty  z možných rizík spojených s ožiarením.

Žiarenie môže byť škodlivé, iba pri vysokých dávkach, ale dávka používaná v mamografii je extrémne nízka.

Úroveň žiarenia obsiahnutá v mamografe je starostlivo regulovaná a prispôsobená tak, aby sa minimalizovali akékoľvek potenciálne riziká.

Moderné mamografické prístroje sú navrhnuté tak, aby poskytovali najnižšiu možnú dávku žiarenia a zároveň vytvárali jasné a detailné snímky.

Je pochopiteľné, že má žena obavy z vystavenia žiareniu, ale je dôležité zvážiť širšie súvislosti. Výhody pravidelných mamografií ďaleko prevyšujú minimálnu radiačnú záťaž.

Včasné odhalenie rakoviny prsníka prostredníctvom mamografie môže výrazne zvýšiť šance na úspešnú liečbu a zlepšiť dlhodobé výsledky.

Ženy do 40 rokov majú v rámci prevencie každé dva roky nárok na ultrazvukové vyšetrenie prsníkov. Žena od 40 rokov do 69 rokov má nárok na preventívnu mamografiu, ktorú máme v zákone definovanú už niekoľko rokov. 

Ako to funguje na Slovensku

Ženy do 40 rokov majú v rámci prevencie každé dva roky nárok na ultrazvukové vyšetrenie prsníkov. Žena od 40 rokov do 69 rokov má nárok na preventívnu mamografiu, ktorú máme v zákone definovanú už niekoľko rokov. 

Zároveň od roku 2019 máme v zákone súčasne stanovenú aj skríningovú mamografiu. Skríningová mamografia je definovaná tak, že na ňu majú nárok ženy od 50 do 70 rokov.

Ide už o populačný skríning, čiže aktívne vyhľadávanie včasných ochorení v celej populácii. Zdravotné poisťovne na toto vyšetrenie pozývajú všetky ženy, ktoré majú nárok, a neliečia sa na rakovinu prsníka.

Na Slovensku máme tak aktuálne dve cesty ako je možné zachytiť zhubný nádor prsníka, a to preventívnu a skríningovú mamografiu.

Existujú snahy ministerstva zdravotníctva aj Národného onkologického inštitútu zosúladiť skríning do jedného veľkého, s tým, že by sa oslovovala skupina od 45 až do 75 rokov.

Zo štúdie Inštitútu zdravotných analýz tiež vyplynulo, že rakovina prsníka sa týka čoraz mladších žien, ktoré majú často agresívnejšie nádory, čo vplýva aj na mieru ich prežívania.

Analytici preto odporúčajú posun vekovej hranice a to nasledovne – dolnú vekovú hranicu skríningovej mamografie znížiť z 50 na 45 rokov a hornú posunúť na 70 rokov.

Približne 5 % pacientiek prichádza z metastázami

2/3 žien sa vyliečia na rakovinu prsníka. Veľké percento sa vylieči a práve tu existuje veľký priestor na skríning.

Približne 5 % pacientiek má pri diagnostike metastázy (4 štádium)! V literatúre sa píše, že nádor, ktorý sa diagnostikuje ako metastatický od začiatku, je väčšinou agresívny.

Potom je skupina žien, u ktorých a choroba vrátila a to ako metastatická. Pri karcinóme prsníka platí, že čím neskôr sa diagnostikuje, tým existuje väčšia šanca, že sa vráti.

Aj preto sa kladie veľký dôraz nato, že nielen zaisťovacia liečba je jednoduchšia, ale aj pravdepodobnosť toho, že sa nádor vráti je väčšia, keď sú postihnuté uzliny, ako keď sa zachytí malý nádor pod 2 centimetre.

A v tomto môže pomôcť skríning. Preto platí: Ženy nebojte sa. Zo skríningového vyšetrenia môžete len vyťažiť. Minimálne mentálnu istotu, že ste v poriadku.

A ak sa náhodou choroba odštartovala, zatvorením očí a nevidením problému, nezmizne.

Každá ženy by mala k sebe pristupovať zodpovedne. Treba však nájsť zdravú mieru medzi zodpovednosťou a strachom.

Zdroje:
https://newsinhealth.nih.gov/2022/02/advances-breast-cancer

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/breast-cancer/symptoms-causes/syc-20352470

https://www.chcrr.org/sk/health-topic/breast-cancer/?utm_source=chatgpt.com

Andrea Hinková – Tarová, foto: http://www.canva.com

Andrea Hinková
Andrea Hinkováhttps://zdravienadoma.sk
Adresa redakcie: Andrea Hinková - Tarová Riečna 46/8 900 66 Vysoká pri Morave tel: + 421 905 401 997
Podobné články

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články