sobota, 22 marca, 2025
DomovZdravieMálo a zle spíte? Ohrozujete svoju pečeň

Málo a zle spíte? Ohrozujete svoju pečeň

Pečeň je nenahraditeľný orgán, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v spracovaní živín, detoxikácii tela a regulácii metabolizmu. Často sa však stáva obeťou nášho životného štýlu – nezdravého jedla, nedostatku pohybu a, ako ukazujú výskumy, aj zlého spánku.

Vedeli ste, že nekvalitný alebo krátky spánok môže prispievať k stukovateniu pečene? Problémy so spánkom, ako sú spánkové apnoe či chronický nedostatok spánku, súvisia s obezitou, cukrovkou a metabolickými poruchami.

A práve tieto faktory majú veľký vplyv na zdravie pečene.

Spánok je dôležitý pre správny metabolizmus

Spánok je zložito prepojený s rôznymi hormonálnymi a metabolickými procesmi v tele a je dôležitý pri udržiavaní metabolickej homeostázy.

Výskum ukazuje, že nedostatok spánku a poruchy spánku môžu mať vážne dôsledky na metabolizmus a kardiovaskulárny systém.

Odborníci tiež predpokladajú, že spánková deprivácia, poruchy dýchania počas spánku a poruchy cirkadiánneho rytmu spôsobujú metabolické poruchy.

Poruchy spánku a cukrovka v našej spoločnosti predstavujú rýchlo rastúce problémy s vážnymi dôsledkami pre verejné zdravie.

Pribúdajú tiež dôkazy, že nedostatok spánku a poruchy spánku majú významný vplyv na metabolizmus. Laboratórne štúdie jasne ukázali, že nedostatok spánku môže zmeniť metabolizmus glukózy a hormóny podieľajúce sa na regulácii metabolizmu.

Poruchy spánku a cukrovka v našej spoločnosti predstavujú rýchlo rastúce problémy s vážnymi dôsledkami pre verejné zdravie.

Väčšina veľkých epidemiologických štúdií naznačuje, že chronická čiastočná spánková deprivácia súvisí so zvýšeným rizikom obezity a cukrovky.

Koľko je dosť spánku?

Podľa odporúčaní odborníkov založených na dôkazoch by mali dospelí ľudia pre optimálne zdravie a fungovanie spať 7 – 9 hodín denne.

Výskumy však naznačujú, že značná časť dospelých tieto odporúčania nespĺňa a aj medzi tými, ktorí spávajú 7 – 9 hodín denne, sa vyskytuje nepravidelný spánok.

Inzulínová rezistencia, metabolizmus tukov a spánkové apnoe

Nekvalitný spánok alebo jeho nedostatok môžu viesť k inzulínovej rezistencii, ktorá je významným rizikovým faktorom pre rozvoj metabolických porúch, vrátane metabolicky asociovanej steatotickej choroby pečene (MASLD).

Viaceré štúdie pritom preukázali, že chronický spánkový deficit narúša metabolizmus tukov a podporuje ich ukladanie v pečeni.

Ďalším faktorom je spánkové apnoe, ktoré tiež súvisí s inzulínovou rezistenciou, hyperglykémiou a zvýšeným rizikom obezity a diabetu 2. typu.

Ako pritom upozorňuje štúdia publikovaná v Diabetes & Metabolic Journal, vzťah medzi spánkovým apnoe a cukrovkou je obojsmerný.

Zatiaľ čo spánkové apnoe môže spôsobiť zníženú citlivosť na inzulín, excitáciu sympatika a systémový zápal, ktoré nakoniec vedú k cukrovke, nekontrolovaná glukóza môže viesť k zhoršeniu porúch dýchania v spánku pri apnoe.

Zatiaľ čo spánkové apnoe môže spôsobiť zníženú citlivosť na inzulín, excitáciu sympatika a systémový zápal, ktoré nakoniec vedú k cukrovke, nekontrolovaná glukóza môže viesť k zhoršeniu porúch dýchania v spánku pri apnoe.

MASLD postihuje asi 30 % dospelých

MASLD je jednou z najčastejších príčin zdravotných problémov v západných (priemyselne vyspelých) krajinách. Súvisí to so stravovacími návykmi a životným štýlom.

Postihuje asi 30 % dospelých, pričom u pacientov s diabetes mellitus a/alebo obezitou toto číslo dosahuje 60 – 80 %. Jej výskyt sa zvyšuje spolu s rastúcim výskytom obezity.

No i keď väčšina prípadov MASLD súvisí s nadváhou, ochorenie sa môže vyvinúť aj pri zdravej hmotnosti.

MASLD je dlhodobé ochorenie spôsobené príliš veľkým množstvom tuku v pečeni a úzko súvisí s nadváhou, no i diagnózami ako sú cukrovka 2. typu a ochorenia srdca a krvného obehu.

Primárnym liečebným postupom sú režimové opatrenia, ako vyvážená strava, fyzická aktivita a (ak je to potrebné) zníženie hmotnosti. Výskum ukazuje, že tieto opatrenia môžu znížiť množstvo tuku v pečeni a v niektorých prípadoch zvrátiť MASLD.

Spánok a MASLD

Súvislosti medzi nedostatkom spánku a rizikom vzniku metabolicky asociovanej steatotickej choroby pečene (MAFLD) sa venovalo viacero vedeckých štúdií.

Metaanalýza z roku 2022, ktorá zahŕňala 15 štúdií s celkovým počtom 261 554 účastníkov, konštatovala, že krátky spánok má výraznú súvislosť so zvýšeným rizikom vzniku MASLD. Zároveň preto konštatuje, že dostatok spánku by mohol byť užitočný v rámci prevencie vzniku tohto ochorenia.

Podľa iného výskumu publikovaného v Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism ohrozuje toto ochorenie ľudí so sedavým životným štýlom a nezdravým spánkom.

Odborníci pritom konštatovali, že najvyššie riziko vzniku MASLD hrozí ľuďom, ktorí nemajú dostatok spánku v noci a zvyknú si dlhšie pospať cez deň.

V štúdii zároveň zistili, že i mierne zlepšenie kvality spánku súvisí s 29-percentným znížením rizika vzniku tohto ochorenia.

Pečeni postihnutej MASLD pritom môžeme pomôcť fosfolipidmi. Siahnuť môžete po voľnopredajnom lieku Essentiale ® 300 mg, ktorý obsahuje esenciálne fosfolipidy – prírodné látky blízke fosfolipidom, ktoré sa prirodzene vyskytujú v ľudskom tele.

Pečeni pomôžu aj fosfolipidy

Pečeni postihnutej MASLD pritom môžeme pomôcť fosfolipidmi. Siahnuť môžete po voľnopredajnom lieku Essentiale ® 300 mg, ktorý obsahuje esenciálne fosfolipidy – prírodné látky blízke fosfolipidom, ktoré sa prirodzene vyskytujú v ľudskom tele.

Esenciálne fosfolipidy obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú súčasťou bunkových membrán, a ich užívanie prispieva k regenerácii a lepšej funkcii pečeňových buniek.

Tým celkovo zlepšujú metabolické procesy v pečeni. Hlavnou výhodou esenciálnych fosfolipidov je ich veľmi dobrá znášanlivosť a minimálne vedľajšie účinky.

Essentiale® 300 mg je liek na vnútorné použitie. Obsahuje esenciálne fosfolipidy. Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa.

MAT-SK-2500068 – 1.0 – Dátum vypracovania: 03/2025

foto: http://www.canva.com

Andrea Hinková
Andrea Hinkováhttps://zdravienadoma.sk
Adresa redakcie: Andrea Hinková - Tarová Riečna 46/8 900 66 Vysoká pri Morave tel: + 421 905 401 997
Podobné články

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články