piatok, 12 apríla, 2024
DomovAktuálneTekvica a ketodiéta - súťaž

Tekvica a ketodiéta – súťaž

Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie tekvica? Niekomu vydlabaný tekvicový lampión a Halloween, inému lahodná krémová polievka oranžovej farby alebo tekvicový koláč.

Sezóna tekvíc je v plnom prúde, lenže vy ste práve začali s KetoMix diétou. Čo teraz? Ako je to s tekvicou počas keto diéty? A ako ju môžete počas jednotlivých fáz využiť v zdravom jedálničku?

Tekvica si u Slovákov svoju dobrú povesť na tanieri stále buduje. Ešte pred pár rokmi bola jej konzumácia u nás spojená výhradne so školskou jedálňou. Alebo kompótom a la ananás. Ten však k diétnemu jedálničku naozaj nepatrí. Našťastie existuje viac druhov tekvice. Ich plná oriešková chuť sa hodí do sladkých i slaných receptov, a to aj do tých diétnych.
Čítajte tiež: Stredomorská strava podporuje imunitu

Čo je to vlastne tekvica?

Tekvica je príbuznou uhoriek, cukiet a melónov. Do Európy sa dostala zo Severnej Ameriky, kde sa pestuje už viac ako 5 000 rokov. Práve tam má najširšie využitie, a to hlavne počas sviatkov ako je Halloween, kedy sa z nej vyrábajú tekvicové lampióny, alebo Deň vďakyvzdania so svojím tradičným tekvicovým koláčom. 
Čítajte tiež: Sacharidy a cukry

Tekvíc existuje niekoľko druhov. Medzi najznámejšie patrí tekvica hokaido, muškátová tekvica, maslová tekvica alebo špagetová tekvica. V kuchyni sa najčastejšie spracováva dužina, avšak jedlé sú aj semienka a šupka.

Vďaka vysokému obsahu vybraných mikroživín, vyššiemu obsahu vlákniny a menšiemu množstvu sacharidov je tekvica veľmi zdravá a prospešná. Obsahuje veľa vitamínu A a C a je bohatá aj na vápnik.

Dá sa tekvica zaradiť do jedálnička aj počas keto diéty?

Áno, dá. Ale má to svoje pravidlá. Počas prvej aj druhej fázy diéty KetoMix si jej môžete dopriať len naozaj malé množstvo v rámci zeleniny zo skupiny č. 4 z KetoMix manuálu. Do svojho keto jedálnička si však môžete bez obáv zaradiť semienka, a to až 30 gramov denne.

Semienka obsahujú veľa zdravých tukov, vitamínov a minerálnych látok. Obsahujú zinok, meď, horčík, fosfor, draslík aj vápnik. Dajú sa jesť nielen samotné. Môžete si ich pridať  do KetoMix polievok, alebo napríklad do šalátu. Najprospešnejšie sú prírodné tekvicové semienka. Teda tie nepražené a nesolené.

Tekvica počas keto diéty: ako na ňu?

Tekvica je nízkosacharidová potravina, ktorá obsahuje pomerne veľké množstvo vlákniny. Vláknina je prospešná nielen na zažívanie. Dôležité je, že vás udrží dlhšie sýtych. Čisté sacharidy v nej nájdeme relatívne málo.

Ale aj tak je potrebné si strážiť pri tekvicových dobrotách veľkosť porcie. Menej je niekedy viac. To sa týka predovšetkým sladkých tekvicových pochúťok.

V kuchyni je tekvica veľmi univerzálna – dá sa variť, piecť, dusiť. Použiteľná je v sladkých aj slaných receptoch. Najjednoduchším spôsobom, ako zaradiť tekvicu do nízkosacharidového jedálnička je pridať ju vo forme pyré napríklad do KetoMix polievky so syrovou alebo zeleninovou príchuťou.

Zhrnutie

Tekvica má počas keto diéty určite svoje miesto. Do KetoMix diétneho plánu ju môžete zaradiť s veľkou opatrnosťou už od 1 fázy. Dôsledne vyberajte recepty a strážte si veľkosť porcie.

Od prvej fázy KetoMix diéty si môžete svoj jedálniček obohatiť aj o tekvicové semienka. Tekvica je plná vitamínov a minerálnych látok. Obsahuje antioxidanty, ktoré pozitívne ovplyvňujú zrak. Vitamín E a vitamíny skupiny B priaznivo pôsobia na stav pokožky.

Tekvica obsahuje dostatok vlákniny, ktorá priaznivo pôsobí na zažívanie a pomáha docieliť dlhší pocit sýtosti. Najjednoduchším spôsobom, ako si obohatiť jedálniček tekvicou, je pridať ju vo forme pyré do svojich obľúbených jedál. Hodí sa do polievok, palaciniek aj do kaše.

Súťaž:
Máme pre vás v redakcií pripravené tri balíky Ketomix tyčiniek. Napíšte nám dole pod článok do komentárov, akú diétu ste držali a ktorá zabrala.
Žrebujeme 10.11. 2022

Predchádzajúci článok
Ďalší článok
Podobné články

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články