nedeľa, 16 júna, 2024
DomovAktuálneBatoľatá nemajú vyváženú stravu

Batoľatá nemajú vyváženú stravu

Slovenské batoľatá (1 -3 roky) jedia málo potravín bohatých na železo a vitamín D. Konzumujú aj málo ovocia a zeleniny. Na druhej strane prijímajú nadmerné množstvo sladkostí a sladených nápojov s vysokou energetickou hodnotou a obsahom tukov a cukrov.

Tieto a ďalšie údaje vychádzajú z najnovších údajov online dotazníka NutriCheq. Prieskum ukázal aj fakt, že až 40 % detí pravidelne jedáva pred obrazovkou mobilu alebo televízie. To môže narušiť vnímanie vnútorného pocitu sýtosti, chuti, vône a konzistencie jedla. A  negatívne tak ovplyvniť správne stravovacie návyky v budúcnosti.
Čítajte tiež: Skrytý tuk “neškodí” len našej postave

Výživa počas prvých 1000 dní formuje návyky

Na Slovensku sa ročne narodí okolo 55 000 detí, čo znamená, že v batolivom veku je približne 110 000 detí.

Výživa počas prvých 1000 dní života človeka formuje základy jeho optimálneho vývoja a metabolizmu. Môže pozitívne naprogramovať stravovacie návyky či chuťové preferencie.

Zároveň znižuje riziko civilizačných ochorení, akými sú napr. obezita, cukrovka typu II., alergia, astma, kardiovaskulárne ochorenia a pod. Je preto veľmi dôležité venovať jej dostatočnú pozornosť,“ hovorí doc. MUDr. Milan Kuchta, CSc., mim. prof., predseda Slovenskej pediatrickej spoločnosti. 
Čítajte tiež: Stredomorská strava podporuje imunitu

Batoľatá jedia veľa nezdravých jedál

Batoľatá a najväčšie nedostatky v ich výžive

Online dotazník Nutricheq (https://www.1000dni.sk/nutricheq/), ktorý zozbieral anonymné dáta o stravovaní 1166 batoliat v období apríl – október 2022, priniesol unikátne výsledky celonárodného prieskumu.

Medzi najzávažnejšie nedostatky patria nadmerný príjem cukru a soli, nedostatok ovocia a najmä zeleniny v jedálničku.

K problémom patrí aj neprimeraná – nadmerná konzumácia neupraveného kravského mlieka a nedostatočná konzumácia mliečnych produktov.

Aj preto vysoký počet detí trpí nedostatkom železa, vápnika, vitamínu D či kyseliny listovej, ale aj na prebytok soli či cukru.

Výsledky štúdie tiež ukázali na nedostatky v stravovacom režime či stolovaní. Zaraďujeme sem podporovanie vyberavosti v jedle, nevhodný pitný režim (sladené nápoje, pitie z dojčenskej fľaše a pod.). A nakoniec aj alarmujúci počet detí, ktoré jedia pred televíznou či inou digitálnou obrazovkou.

Batoľatá - chýba im vitamín D, železo a iné vitamíny

Zodpovednosť za výživu je na pleciach rodičov

Pediatri vedia o výsledkoch prieskumu. Zodpovednosť je však na pleciach rodičov. „V rukách všeobecného lekára pre deti a dorast je nielen riešenie akútnych stavov, ale aj pravidelná prevencia. A tiež podpora rodičov v správnej starostlivosti a stravovaní detí, čo je základným predpokladom zdravého rastu a vývoja našich pacientov.

Okrem bezprostredných hrozieb je potrebné zaoberať sa aj naliehavými otázkami súvisiacimi s nevyváženou stravou a zlou životosprávou. Majú korene v ranom detstve. Ako odhalili výsledky NutriCheq-u za rok 2022, v stravovaní batoliat sú stále prítomné nedostatky“, komentovala výsledky prieskumu hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast MUDr. Elena Prokopová.

Kultúra stravovania sa začína v rodine

Vďaka Iniciatíve „Prvých 1000 dní“, ktorej zriaďovateľom je spoločnosť Danone, bol v minulom roku rodičom sprístupnený online nástroj Nutricheq. Pomáha odhaľovať nedostatky stravovania detí.

Po vyplnení krátkeho anonymného dotazníka dostane rodič okamžitú odpoveď aj s návrhmi riešenia nedostatkov v stravovaní svojho batoľaťa. Vo forme 16 brožúrok, ktoré pripravili lekári.

Dotazník vznikol v spolupráci so Slovenskou pediatrickou spoločnosťou a pomáha rodičom odhaľovať nedostatočnú alebo naopak nadmernú konzumáciu niektorých druhov potravín či živín alebo hroziacu podvýživu či nadváhu dieťaťa.

NutriCheq sa zaoberá aj kultúrou stravovania v rodine, čo taktiež ovplyvňuje zvyky dieťaťa. „Sme radi, že rok po svojom spustení pomáha online NutriCheq mnohým rodičom zorientovať sa v spleti informácií o zdravej strave svojich detí. A upozorní ich na nedostatky, ako aj na spôsob ich odstránenia.

Digitálny NutriCheq však v žiadnom prípade nemá ambíciu nahradiť diagnostiku lekára. Vyhodnotenie odpovedí rodiča má orientačný charakter a odporúčame ho konzultovať s pediatrom dieťaťa. Vyplnený dotazník aj s vyhodnotením, môže rodič zaslať aj priamo svojmu pediatrovi,“ dodáva Mária Jendrišáková, vedúca pre korporátne záležitosti Danone Česká republika a Slovensko.

Andrea Hinková
Andrea Hinkováhttps://zdravienadoma.sk
Adresa redakcie: Andrea Hinková - Tarová Riečna 46/8 900 66 Vysoká pri Morave tel: + 421 905 401 997
Podobné články

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články