nedeľa, 16 júna, 2024
DomovAktuálneDisekcia aorty - čo jej predchádza?

Disekcia aorty – čo jej predchádza?

Mladý slovenský herec Daniel Heriban zomrel pravdepodobne na disekciu aorty. Či to tak naozaj bolo, ukáže pitva. Andy Fletcher, člen legendárnej skupiny Depeche mode podľahol na disekciu aorty. Táto diagnóza zobrala život zrejme aj Julovi Viršíkovi. Čo je to za ochorenie? Prečo je tak zákerné? Aké sú príznaky tohto ochorenia?

Disekcia aorty je vážny stav, pri ktorom dochádza k prasknutiu vnútornej vrstvy hlavnej tepny tela (aorty). Je to zriedkavé, avšak veľmi nebezpečné ochorenie. Môže prebiehať typicky, ale aj netypicky, kedy pripomína iné ochorenia.

A práve to môže viesť k oneskoreniu diagnózy. Keď sa však disekcia aorty zistí včas a okamžite sa lieči, šanca na prežitie sa výrazne zlepší. V opačnom prípade sa toto ochorenie často končí smrťou.

„Ide o rozpad steny hrudnej aorty, ktorá môže viesť k náhlemu úmrtiu z dôvodu vykrvácania, útlaku srdca krvou v osrdcovníku a tak ďalej,“ hovorí MUDr. Michal Hulman, primár NÚSCH v Bratislave. Podľa jeho slov sa táto diagnóza neprejavuje mesiace, je to náhle vzniknutá bolesť na hrudníka, v chrbte.

Disekcia aorty môže prebiehať typicky aj netypicky. A práve to môže mať fatálne dôsledky.

Disekcia aorty – príznaky

Príznaky disekcie aorty môžu byť podobné iným srdcovým problémom, ako je napríklad srdcový infarkt. Typické príznaky zahŕňajú:

  • Náhla silná bolesť na hrudníku alebo hornej časti chrbta, často popisovaná ako pocit trhania. To sa šíri do krku alebo po chrbtici.
  • Náhla silná bolesť žalúdka
  • Strata vedomia
  • Dýchavičnosť
  • Príznaky podobné mozgovej príhode, vrátane náhlych problémov so zrakom, ťažkosti s rozprávaním a slabosti alebo straty pohybu (ochrnutie) na jednej strane tela.
  • Slabý pulz v jednej ruke alebo stehne v porovnaní s druhou.
  • Bolesť nohy
  • Ťažkosti pri chôdzi

Príčiny

Disekcia aorty je spôsobená oslabenou oblasťou steny aorty. Toto ochorenie je rozdelené do dvoch skupín v závislosti od toho, ktorá časť aorty je postihnutá.

Typ A. Je bežnejší a nebezpečnejší typ a zahŕňa trhlinu v časti aorty, kde vychádza zo srdca. Trhlina sa môže vyskytnúť aj v hornej aorte (ascendentná aorta), ktorá môže zasahovať do brucha.

Typ B. Tento typ zahŕňa trhlinu iba v dolnej aorte (zostupná aorta), ktorá môže zasahovať aj do brucha.

Disekcia aorty

Rizikové faktory

Niektoré faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku disekcie aorty:

-Nekontrolovaný krvný tlak (hypertenzia),

-Kornatenie tepien (ateroskleróza)

-Oslabená a vydutá tepna (aneuryzma aorty)

-Porucha aortálnej chlopne (dvojcípa aortálna chlopňa)

-Zúženie aorty pri narodení (koarktácia aorty).

Sú aj určité genetické predispozície, ktoré zvyšujú riziko disekcie aorty.

Patria sem:

Turnerov syndróm. Výsledkom tejto poruchy môže by vysoký krvný tlak, srdcové problémy a iné zdravotné ťažkosti.

Marfanov syndróm. Ide o stav, pri ktorom je spojivové tkanivo, ktoré podporuje rôzne štruktúry v tele, slabé. Ľudia s touto poruchou majú často v rodinnej anamnéze aneuryzmy aorty a iných krvných ciest alebo disekcie aorty.

Iné poruchy spojivového tkaniva. To zahŕňa Ehlersov-Danlosov syndróm, skupinu porúch spojivového tkaniva ktoré zahŕňajú uvoľnené kĺby a krehké krvné cievy, a Loeysov-Dietzov syndróm, ktorý spôsobuje skrútené tepny, najmä na krku.

Disekcia aorty

Komplikácie

Možné komplikácie disekcie aorty zahŕňajú:

Smrť v dôsledku silného vnútorného krvácania.

Poškodenie orgánov, ako je zlyhanie obličiek alebo život ohrozujúce poškodenie ciev.

Mŕtvica.

Poškodenie aortálnej chlopne alebo prasknutie výstelky okolo srdca.

Prevencia

Riziko vzniku disekcie aorty môžete znížiť tým, že predídete poraneniu hnudníka a podniknete kroky k udržaniu zdravého srdca.

Kontrolujte si svoj krvný tlak. Ak máte vysoký krvný tlak, zaobstarajte si tlakomer, ktorý vám pomôže monitorovať krvný tlak. Všetky odchýlky konzultujte s lekárom, užívajte predpísanú liečbu a režimové opatrenia.

Nefajčite.

Udržiavajte si svoju váhu. Dodržiavajte diétne opatrenia s nízkym obsahom soli, jedzte ovocie a zeleninu, celozrnné výrobky a pravidelne sa hýbte.

V aute sa vždy pripútajte. Môžete tak predísť poraneniu hrudníka pri prípadnej autonehode.

Spolupracujte so svojim lekárom. V prípade, že vo vašej rodinnej anamnéze je disekcia aorty, porucha spojivového tkaniva alebo bikuspidálnu aortálnu chlopňu, povedzte to svojmu lekárovi. Ak máte aneuryzmu aorty, zistite, ako často potrebujete sledovanie a či je potrebná operácia.

Zdroj: štúdia
Foto: http://www.pexels.com

Andrea Hinková
Andrea Hinkováhttps://zdravienadoma.sk
Adresa redakcie: Andrea Hinková - Tarová Riečna 46/8 900 66 Vysoká pri Morave tel: + 421 905 401 997
Podobné články

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články