Nízkosacharidová strava vám môže pomôcť zhodiť prebytočné kilá. Vyriešiť ňou môžete aj zdravotné problémy spojené s nadváhou a obezitou. Má však svoje pevné pravidlá. Z jedálnička vynechajte jedlá s vysokým obsahom sacharidov, ako sú sladené nápoje, torty alebo sladkosti.
Pri nízkosacharidovej strave je zložitejšia orientácia v základných potravinách. Aj napriek tomu, že sú niektoré z nich zdravé, do nízkosacharidového jedálnička sa kvôli množstvu sacharidov nehodia.
Ktoré základné potraviny musíte z nízkosacharidového jedálnička úplne vyradiť alebo ich konzumáciu striktne obmedziť?
Čítajte tiež: Stredomorská strava podporuje imunitu
Chlieb a pečivo
Chlieb je základnou potravinou mnohých národov. U nás má obrovskú tradíciu, pretože Slováci jednoducho chlieb a pečivo milujú.
Do nízkosacharidového jedálnička však nepatria. Je jedno, či ide o variant z bielej alebo celozrnnej múky. Majú vysoký obsah sacharidov.
Pár krajcov chleba, žemľa, rožok alebo celozrnná kaizerka vám vo chvíli zabezpečí vyčerpanie vášho sacharidového limitu na celý deň.
Niektoré druhy ovocia
Konzumácia ovocia a zeleniny prináša telu množstvo zdravotných benefitov. Niektoré však nepatria do nízkosacharidového jedálnička.
Obsahuje totiž mnoho sacharidov. Čo by ste určite mali vynechať sú banány, mango, sušené ovocie, hrozno, hrušky alebo jablká.
Škrobová zelenina
Väčšina diét povoľuje konzumáciu zeleniny v neobmedzenom množstve. Pri nízkosacharidovom jedálničku to však neplatí.
Škrobová zelenina je väčšinou bohatá na vlákninu, ktorá je významným pomocníkom pri chudnutí, ale niektorá obsahuje viac sacharidov než vlákniny.
Je preto potrebné ju značne obmedziť, alebo úplne vyradiť. Patrí sem napríklad kukurica, zemiaky, batáty alebo repa.
Nízkosacharidová strava a cestoviny
Kto by nemal rád cestoviny? Bohužiaľ, aj tie obsahujú príliš veľa sacharidov.
Malá miska varených cestovín môže znamenať vyčerpanie až polovičného množstva sacharidového limitu na deň. To platí aj pre celozrnné cestoviny.
Zaradenie cestovín do nízkosacharidového jedálnička nie je dobrý nápad. Museli by ste konzumovať len veľmi malé porcie, čo je pre väčšinu ľudí nereálna možnosť.
Ak cestoviny milujete, môžete ich v nízkosacharidovom jedálničku nahradiť zeleninou. Vhodnou alternatívou sú cestoviny z konjaku, ktoré neobsahujú žiadne kalórie, sacharidy ani tuky.
Chybu neurobíte ani, ak siahnete po proteínových cestovinách.
Nízkosacharidová strava a cereálie
Je všeobecne známe, že raňajkové cereálie obsahujú veľa cukru. Žiadne chrumky, vankúšiky, lupienky ani farebné kolieska do nízkosacharidového jedálnička nepatria.
Aj najzdravší variant v podobe vločiek je bohatý na sacharidy. S veľkou opatrnosťou je potrebné strážiť si skonzumované množstvo.
Sladené jogurty
I keď sú biele jogurty veľmi chutné, väčšina ľudí preferuje ich ochutené, sladené, nízkotučné alebo odtučnené varianty.
Ochutený jogurt však môže obsahovať rovnaké množstvo sacharidov ako dezert alebo zmrzlina.
V nízkosacharidovom jedálničku si vyberte radšej klasické biele jogurty, ktoré môžete doplniť malým množstvom bobuľového ovocia (maliny, černice).
Džúsy
Ide o jeden z najhorších nápojov, ktorý môžete počas nízkosacharidovej diéty piť. Napriek tomu, že obsahuje niektoré dôležité živiny, je to sacharidová bomba, ktorá dokáže veľmi rýchlo zdvihnúť hladinu cukru v krvi.
Niektoré džúsy môžu obsahovať dokonca viac sacharidov ako sladké limonády. Do pitného režimu v nízkosacharidovom jedálničku zaraďte radšej čistú vodu alebo čaj.
Šalátové dresingy a zálievky
Do nízkosacharidového jedálnička môžete zaradiť najrôznejšie šaláty. Bežné dresingy a dochucovacie zálievky im však môžu pridať zbytočné sacharidy a urobiť z nich kalorickú bombu.
A to bez toho, aby ste si to vôbec uvedomili. Na dochutenie šalátov používajte radšej základné suroviny, akými sú olivový alebo avokádový olej.
Alebo si môžete zabezpečiť výborné dresingy a zálievky bez kalórií, ktoré neobsahujú takmer žiadne sacharidy.
Nízkosacharidová strava a strukoviny
Strukoviny sú výživnou veľmi zdravou potravinou. Napriek tomu, že majú veľa vlákniny, obsahujú aj pomerne dosť sacharidov. Do nízkosacharidového jedálnička ich môžete zaradiť len vo veľmi malých dávkach.
Chipsy a krekry
Ako chipsy, tak aj krekry obsahujú veľké množstvo sacharidov. Väčšinou ich skonzumujeme naraz veľké množstvo, čo je pre telo zbytočná záťaž v podobe kalorickej bomby.
Jednou z možností je ich z nízkosacharidového jedálnička úplne vynechať, alebo si vybrať zdravší variant s nízkym obsahom sacharidov.
Namiesto chrumkavých zemiakových čipsov si môžete pochutiť na proteínových chipsoch. Majú znížený obsah sacharidov a tukov a výborne sa hodia aj pre nízkosacharidovú diétu.
Dôležitou súčasťou nízkosacharidového jedálnička je pitný režim. Dbajte o to, aby ste denne vypili minimálne 2,5 litra tekutín.
Ďalšie zaujímavé články nájdete na https://andawell.sk/
- Môže vás zlomené srdce doviesť až k transplantácií?Syndróm zlomeného srdca alebo oficiálne Takotsubo kardiomyopatia sa zvyčajne spája s intenzívnym emocionálnym alebo fyzickým stresom. Ako je strata milovanej osoby, ťažká psychická trauma, alebo dokonca náhle šťastné udalosti. Tento syndróm spôsobuje, že srdcový sval dočasne oslabne a má podobné príznaky ako infarkt, vrátane bolesti na hrudi a dýchavičnosti. Na rozdiel od typického infarktu myokardu… Čítať viac: Môže vás zlomené srdce doviesť až k transplantácií?
- Čo majú spoločné stukovatená pečeň a chronické ochorenie obličiek?Pacienti s metabolicky asociovanou steatotickou chorobou pečene (MASLD) čelia vyššiemu riziku rozvoja chronického ochorenia obličiek (CHOO) než bežná populácia. Chronické ochorenie obličiek postihuje viac ako 25 % dospelej populácie nad 65 rokov v západných krajinách. A týka sa 16 % dospelej populácie všetkých vekových skupín. Chronické ochorenie obličiek a pečeň Súčasná populačná prevalencia MASLD je približne… Čítať viac: Čo majú spoločné stukovatená pečeň a chronické ochorenie obličiek?
- Tajomstvo dokonalej pleti bez pigmentových škvŕn: skúste tieto osvedčené postupyJeseň je ten správny čas na to, aby sme sa zbavili pigmentových škvŕn, ktoré nám po lete zostali na koži. Ak vás trápia tmavé škvrny na tvári, ruky či dekolte, nie ste v tom sami. Pigmentové škvrny sa vyskytujú v dôsledku nadmernej produkcie melanínu, pigmentu, ktorý zodpovedá za sfarbenie kože. Či už ich spôsobilo slnko,… Čítať viac: Tajomstvo dokonalej pleti bez pigmentových škvŕn: skúste tieto osvedčené postupy
- Šokujúca súvislosť: Prečo zdravie všetkých orgánov vedie k osudu vášho srdca!Ľudský organizmus je zložitý systém, v ktorom všetky jeho časti spolupracujú a ovplyvňujú sa. Od najmenších buniek až po najväčšie orgány. Všetky zložky tela sú prepojené v jemnej harmónii, kde funkcia jednej časti závisí od stavu a činnosti ostatných. Keď sa objaví nerovnováha alebo problém v jednej oblasti, môže mať reťazový efekt na celý systém.… Čítať viac: Šokujúca súvislosť: Prečo zdravie všetkých orgánov vedie k osudu vášho srdca!
- Pľúcna fibróza: Keď je poslednou šancou transplantácia pľúc – Ako včas odhaliť tiché príznaky?Každý rok o takomto čase si pripomíname dôležitosť informovania o pľúcnych ochoreniach. Tento rok sme dali slovo pacientom – tým, ktorí žijú s ochorením pľúcna fibróza a tiež ľuďom, ktorí absolvovali transplantáciu pľúc. Ako sa to u nich všetko začalo? S akými príznakmi prišli na vyšetrenie k lekárovi a akú diagnózu im určili? Ako žili pred transplantáciou a ako sa ich život zmenil… Čítať viac: Pľúcna fibróza: Keď je poslednou šancou transplantácia pľúc – Ako včas odhaliť tiché príznaky?