Vegetariánstvo predstavuje alternatívny prístup ku stravovaniu a zároveň patrí medzi najznámejšie druhy diét. Vegetariánska diéta vylučuje zo stravy mäso kuracie aj červené, morské plody, ryby aj mäso iných živočíchov. Chcete o tomto smere stravovania vedieť viac?
Vegetariánska diéta spočíva, zjednodušene povedané, v odstránení mäsa zo stravy. Dôvod pre túto diétu nebýva vždy zdravotný.
Dôležitú úlohu hrá aj etika (nesúhlas s chovaním zvierat v neprirodzených podmienkach, konzumácia inej živej bytosti), prípadne negatívne dopady živočíšnej výroby na životné prostredie.
Niekedy však ide aj o obavy zo zdravotných dopadov konzumácie mäsa na ľudský organizmus. Vegetariánstvo má však mnoho variantov.
Typy vegetariánskych diét
Vegetariánstvo môže mať rôzne podoby. Od relatívne voľného poňatia diéty až po striktné a veľmi obmedzujúce druhy. Jednou z foriem vegetariánstva je aj vegánstvo. Aké vegetariánske druhy diét poznáme?
Vegetariánstvo môže mať rôzne podoby. Od relatívne voľného poňatia diéty až po striktné a veľmi obmedzujúce druhy.
Vegánstvo vylučuje z jedálnička každé mäso a všetky živočíšne produkty, teda aj vajcia, med, mliečne výrobky.
Niektorí vegáni zachádzajú ešte ďalej aj v bežnom živote a nekupujú si ani výrobky živočíšnej produkcie, teda napr. včelí vosk, odevy vyrobené z kože a hodváb.
Vitariánstvo (raw-vegan, raw-food) – jedia len stravu rastlinného pôvodu rastlinného pôvodu bez tepelnej úpravy. Ide teda o kombináciu vegánstva a surovej stravy.
Fruktariánstvo (frutariánstvo) – môžu jesť surové ovocie, orechy a semienka.
Ovovegetariánstvo – slovo ovo pochádza z latinčiny a znamená vajcia. Pri tomto spôsobe stravovania sa vynecháva mäso, ryby, mlieko a mliečne výrobky, ale vajíčka sa jedia.
Laktovegetariánstvo – lakto pochádza z latinčiny a znamená mlieko. Tento druh vegetariánskej stravy nepovoľuje jesť mäso, ryby, ale naopak si môžete dopriať mlieko a mliečne výrobky.
Ak by ste nemali čas si stravu pripravovať a hľadáte to správne rýchle zasýtenie, Proteínový vegánsky kokteil s príchuťou čokolády môže byť skvelou alternatívou.
Laktoovovegetariánstvo – strava je bez mäsa, môže sa však konzumovať mlieko, mliečne výrobky a vajcia.
Vegetariánstvo len z časti
Okrem rôznych podôb vegetariánstva existujú ešte aj semivegetariánske diéty. Sú bezmäsité len z časti.
Skladajú sa väčšinou z vegetariánskych jedál, ale zvyčajne povoľujú konzumáciu rýb, hydiny a vyraďujú z konzumácie napr. Len mäso cicavcov.
Do skupiny polovegetariánskych diét radíme pescetariánstvo. Povoľuje konzumácia rýb, vajec, mlieka a medu.
Najmiernejšou formou tohto prístupu je flexitariánstvo. Ide tak trošku o flexibilné vegetariánstvo.
Konzumuje sa pri ňom mäso z voľných a ekokologických chovov. Niekto konzumuje mäso len počas niektorých dní. Iní zase nekonzumujú údeniny a tmavé mäso.
Prečo sa stať vegetariánom?
Vegetariánstvo nie je len moderná forma stravovania. Vegetariánstvo má preukázaný pozitívny vplyv na zdravie a funguje ako prevencia civilizačných ochorení.
Vegetariáni majú podľa niektorých štúdií šancu dožiť sa vyššieho veku.
Taktiež sa nich menej často objavujú kardiovaskulárne ochorenia, hypertenzia, nádorové ochorenia, cukrovka 2. typu a majú nižšiu hladinu cholesterolu, ako u populácie bez diét.
Nejde o typickú redukčnú diétu
Vegetariánska diéta nie je typická redukčná diéta. Prechod na vegetariánstvo si vyžaduje celú zmenu životného štýlu.
Ten, kto to s touto diétou myslí naozaj vážne, zvyčajne navýši aj svoju pohybovú aktivitu. A naopak zníži konzumáciu alkoholu.
Aj to je dôvod, prečo je vegetariánstvo zaradené medzi diéty na chudnutie.
Nevhodne zvolená kvalita potravín (koláče, sušené ovocie) môže v končenom dôsledku viesť k obezite aj diabetu II. typu.
Všetci vegetariáni si musia strážiť dostatočný príjem niektorých živín. Ide predovšetkým o dostatok kvalitných bielkovín, železa, vápnika, zinku, vitamínu B12, vitamínu D.
Táto forma stravovania môže predstavovať riziko pre tehotné a dojčiace ženy a deti. Ak je vegetariánstvo dobre naplánované, dostáva telo všetky potrebné živiny. Aj po vysadení mäsa z iných alternatívnych zdrojov.
- Päť druhov potravín, ktoré pomáhajú znižovať cholesterolNiektoré potraviny nie sú len súčasťou zdravej stravy, ale môžu aj pomôcť znížiť hladinu cholesterolu. Príliš veľa nasýtených tukov v strave môže zvýšiť hladinu cholesterolu, zatiaľ čo zdravá a vyvážená strava ju môže pomôcť znížiť. Niektoré potraviny dokonca pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu. Tu je päť najlepších, ktoré môžete zaradiť do svojho jedálnička. Skôr ako začneme,… Čítať viac: Päť druhov potravín, ktoré pomáhajú znižovať cholesterol
- Imunita – ako ju podporiť?Imunita je slovo o ktorom v poslednom období počúvame zo všetkých strán. V poslednom období to bolo najmä v súvislosti s pandémiou COVID – 19. Teraz sa nám opäť “prebúdza” chrípka a zdá sa, že má namierené na nás udrieť v plnej sile. Ako si v jesenných a zimných mesiacoch posilniť imunitu? Čo je to… Čítať viac: Imunita – ako ju podporiť?
- Máte problémy s rovnováhou? Tento jogový tip vyrieši váš problémPozícia stromu (Vrksasana) je jednou z najznámejších a základných balančných pozícií v joge. Symbolizuje stabilitu, silu a uzemnenie. Jej názov je odvodený od slova “vrksa,” čo v sanskrte znamená strom. Cieľom tejto pozície je posilniť koncentráciu, rovnováhu a harmóniu tela i mysle. Pozícia strom a jej význam Stabilita a uzemnenie: Rovnako ako strom pevne zakorenený… Čítať viac: Máte problémy s rovnováhou? Tento jogový tip vyrieši váš problém
- Vláknina pomáha udržať zdravú váhuViete, prečo je vláknina dôležitá? V akých potravinách je vlákniny najviac? Koľko jej naše telo potrebuje? Čo je to vláknina? Vláknina je nevyhnutnou zložkou nášho jedálnička. Nájdeme ju predovšetkým v celozrnných obilninách, strukovinách, ovocí a zelenine. Najviac je spájaná so správne fungujúcim zažívaním. Dokáže predchádzať zápche, ale aj uľaviť pri nej. A nielen to! Potraviny obsahujúce vlákninu majú… Čítať viac: Vláknina pomáha udržať zdravú váhu
- Bolesti chrbta. Ako mu pomôcť?Problémy chrbta zažil aspoň raz v živote snáď každý z nás. Za bolesťami v krčnej, hrudnej alebo bedrovej oblasti je nedostatok kvalitného pohybu. Je to jeden z najčastejších problémov, ktorý sa radí do skupiny takzvaných „civilizačných ochorení“. Čo je teda pre naše telo najlepšie? Ak už trpíte akútnou či dokonca chronickou bolesťou, navštívte odborníka, ideálne… Čítať viac: Bolesti chrbta. Ako mu pomôcť?