Tehotenstvo je jedno z najkrajších, no zároveň aj najnáročnejších období ženy. Budúce mamičky sa chystajú na príchod nového člena rodiny fyzicky i psychicky. V príprave tela na pôrod však mnohokrát zabúdajú na prevenciu pred hemoroidmi, ktoré sa môžu vyskytnúť počas tehotenstva. Hemoroidy v tehotenstve. Ako sa im vyvarovať a ako s nimi bojovať? Radí gynekologička.
Hemoroidy aj v tehotenstve
Hemoroidy, známe aj ako zlatá žila, sú žilové ochorenie, ktoré vznikajú v oblasti konečníka. Buď na jeho povrchu, alebo hlbšie v análnom kanáli.
„Ide o chronické, pomaly postupujúce ochorenie, ktoré môže byť v istom období úplne bezpríznakové, respektíve môže mať len menej obťažujúce príznaky,“ vysvetľuje gastroenterológ MUDr. Radovan Juríček.
A hoci sa zdá, že hemoroidmi trpia prevažne starší ľudia, nie je tomu tak. Ohrozené sú často aj tehotné ženy. „V ambulancii mám približne 25-30 % tehotných žien, alebo žien po pôrode, ktoré trápia hemoroidy.
Odborná literatúra však hovorí až o 50 %,“ hovorí gynekologička MUDr. Zuzana Kosibová.
Hemoroidy pred aj po pôrode
Sliznica konečníka je vystlaná cievnou sieťou, ktorá vyživuje okolité tkanivo. Ak je však tlak na cievy priveľký, nahromadí sa v nich krv a vytvoria sa uzlíky – hemoroidy.
Špeciálny tlak na cievnu sieť vzniká aj počas tehotenstva, kedy sa ženám spomaľuje črevná peristaltika a rastom plodu stúpa aj tlak maternice. „Vznik hemoroidov podporuje aj fakt zvyšujúceho sa objemu krvi v tehotenskom organizme,“ hovorí gynekologička.
Zároveň vysvetľuje, že prítomnosť hemoroidov môže samotný pôrod zhoršiť, ale ide o krátkodobý stav. „Určite nie je dôvod na ukončenie tehotenstva cisárskym rezom z preventívnych dôvodov, aby sme zabránili prípadnému prechodnému zhoršeniu,“ dodáva MUDr. Zuzana Kosibová.
Vysvetľuje, že vhodnou prevenciou a liečbou hemoroidov sa dá všetkým komplikáciám, akým môže byť napríklad zápal, dobre vyhnúť.
Dajte stopku hemoroidom – hemoroidy v tehotenstve
Už pri vyšetrení tehotných žien sa venuje pozornosť vnútorným i vonkajším hemoroidom.
„Akonáhle vidíme, že ide o vonkajšie hemoroidy, alebo nám tehotná žena opíše klinickú symptomatológiu vnútorných hemoroidov, odporúčame preventívne opatrenia a vhodnú liečbu,“ vysvetľuje gynekologička.
Na svrbenie, krvácanie či bolesť odporúča hlavne čapíky s protizápalovou, analgetickou a protiedematóznou zložkou. Po pôrode zas s čapíky s anestetickou zložkou. „Preferovala by som čapíky a gély s rýchlym vstrebávaním. Existujú aj čistiace produkty na oblasť konečníka, ktoré možno použiť po stolici.
Chladná sprcha po stolici i preplach perianálnej oblasti môžu tiež veľmi pomôcť,“ hovorí MUDr. Zuzana Kosibová a zdôrazňuje, že sedacie kúpele v tehotenstve vôbec neodporúča.
Vhodné na čistenie môžu byť napríklad vlhčené obrúsky s extraktom listnatca pichľavého (Ruscus acuelatus). Obsahuje ruskogenín a neoruskogenín.
„Tieto látky sťahujú cievy a znižujú priepustnosť kapilár, čím sa znižuje opuch,“ vysvetľuje gastroenerológ MUDr. Radovan Juríček. U čapíkov je vhodnou zložkou lidokaín, ktorý ma anestetický účinok a prináša rýchlu úľavu od bolesti, a tiež tribenozid, ktorý znižuje priepustnosť ciev.
„Krémy a čapíky s týmito zložkami sú vhodné pre ženy od 4. mesiaca tehotenstva a rovnako pre dojčiace ženy,“ hovorí.
Bezproblémové tehotenstvo = prevencia pred hemoroidmi
Hoci za vznikom hemoroidov počas tehotenstva môžu stáť faktory, ktoré nedokážeme ovplyvniť, svojou životosprávou im vieme aspoň čiastočne zabrániť. Gynekologička MUDr. Zuzana Kosibová odporúča:
Dostatočný príjem tekutín, ktorý je kľúčový pre fungovanie tráviaceho systému a prevenciu zápchy. Tehotné ženy by denne mali vypiť minimálne 2 až 3 litre tekutín.
Pestrú a vyváženú stravu, ktorá by mala byť bohatá najmä na vlákninu. Zaraďte do jedálnička celozrnné produkty, mnoho zeleniny, ovocia, strukovín i orechov.
Dostatočný pohyb, ktorý okrem celkového zdravia pomáha aj predchádzať zápche.
Cviky panvového dna, známe ako Kegelove cviky. Tie okrem posilnenia svalov pomáhajú predchádzať opuchom a zápalom žíl, a tiež podporujú správnu funkciu tráviaceho systému.
Obmedzenie tvrdých stoličiek na sedenie. Podsedáky či mäkké vankúše zmierňujú tlak pri sedení. Pri sedavej práci je dôležité pravidelne vstať a prejsť sa aspoň na pár minút.
- Reumatoidná artritída negatívne oplyvňuje pacientom životReumatoidná artritída (RA) je nevyliečiteľné autoimunitné ochorenie, ktoré na Slovensku postihuje približne 30-tisíc ľudí. Včasná diagnostika a optimálne zvolená liečba môžu významne spomaliť progresiu ochorenia u pacientov a pozitívne ovplyvniť ich kvalitu života. Reumatoidná artritída (RA) je časté chronické zápalové ochorenie, ktoré postihuje najmä kĺby. Prejavuje sa bolesťou, opuchom a stuhnutosťou kĺbov a únavou, ale môžu… Čítať viac: Reumatoidná artritída negatívne oplyvňuje pacientom život
- Zdravé trávenie. 7 tipov, ako nato.Na trávenie vplýva skladba jedla, ktoré konzumujeme. A tiež čas, kedy jedlo prijímame. Vďaka rôznym signálom, ktoré nám telo posiela, s ním vieme komunikovať. Poznáte signály typu “povoľ si opasok?”, či “daj mi jesť”? Tak to s vami komunikuje tráviaca sústava. Mnohí z nás jedia príliš veľa alebo jedlo hlcú príliš rýchlo, nejedia dostatočný objem… Čítať viac: Zdravé trávenie. 7 tipov, ako nato.
- Môže vás zlomené srdce doviesť až k transplantácií?Syndróm zlomeného srdca alebo oficiálne Takotsubo kardiomyopatia sa zvyčajne spája s intenzívnym emocionálnym alebo fyzickým stresom. Ako je strata milovanej osoby, ťažká psychická trauma, alebo dokonca náhle šťastné udalosti. Tento syndróm spôsobuje, že srdcový sval dočasne oslabne a má podobné príznaky ako infarkt, vrátane bolesti na hrudi a dýchavičnosti. Na rozdiel od typického infarktu myokardu… Čítať viac: Môže vás zlomené srdce doviesť až k transplantácií?
- Čo majú spoločné stukovatená pečeň a chronické ochorenie obličiek?Pacienti s metabolicky asociovanou steatotickou chorobou pečene (MASLD) čelia vyššiemu riziku rozvoja chronického ochorenia obličiek (CHOO) než bežná populácia. Chronické ochorenie obličiek postihuje viac ako 25 % dospelej populácie nad 65 rokov v západných krajinách. A týka sa 16 % dospelej populácie všetkých vekových skupín. Chronické ochorenie obličiek a pečeň Súčasná populačná prevalencia MASLD je približne… Čítať viac: Čo majú spoločné stukovatená pečeň a chronické ochorenie obličiek?
- Tajomstvo dokonalej pleti bez pigmentových škvŕn: skúste tieto osvedčené postupyJeseň je ten správny čas na to, aby sme sa zbavili pigmentových škvŕn, ktoré nám po lete zostali na koži. Ak vás trápia tmavé škvrny na tvári, ruky či dekolte, nie ste v tom sami. Pigmentové škvrny sa vyskytujú v dôsledku nadmernej produkcie melanínu, pigmentu, ktorý zodpovedá za sfarbenie kože. Či už ich spôsobilo slnko,… Čítať viac: Tajomstvo dokonalej pleti bez pigmentových škvŕn: skúste tieto osvedčené postupy