utorok, 15 októbra, 2024
DomovZdravieAko sa vyhnúť hemoroidom počas tehotenstva? Poradíme vám

Ako sa vyhnúť hemoroidom počas tehotenstva? Poradíme vám

Tehotenstvo je jedno z najkrajších, no zároveň aj najnáročnejších období ženy. Budúce mamičky sa chystajú na príchod nového člena rodiny fyzicky i psychicky. V príprave tela na pôrod však mnohokrát zabúdajú na prevenciu pred hemoroidmi, ktoré sa môžu vyskytnúť počas tehotenstva. Hemoroidy v tehotenstve. Ako sa im vyvarovať a ako s nimi bojovať? Radí gynekologička.

Hemoroidy aj v tehotenstve

Hemoroidy, známe aj ako zlatá žila, sú žilové ochorenie, ktoré vznikajú v oblasti konečníka. Buď na jeho povrchu, alebo hlbšie v análnom kanáli.

„Ide o chronické, pomaly postupujúce ochorenie, ktoré môže byť v istom období úplne bezpríznakové, respektíve môže mať len menej obťažujúce príznaky,“ vysvetľuje gastroenterológ MUDr. Radovan Juríček. 

A hoci sa zdá, že hemoroidmi trpia prevažne starší ľudia, nie je tomu tak. Ohrozené sú často aj tehotné ženy. „V ambulancii mám približne 25-30 % tehotných žien, alebo žien po pôrode, ktoré trápia hemoroidy.

Odborná literatúra však hovorí až o 50 %,“ hovorí gynekologička MUDr. Zuzana Kosibová.

Hemoroidy pred aj po pôrode

Sliznica konečníka je vystlaná cievnou sieťou, ktorá vyživuje okolité tkanivo. Ak je však tlak na cievy priveľký, nahromadí sa v nich krv a vytvoria sa uzlíky – hemoroidy.

Špeciálny tlak na cievnu sieť vzniká aj počas tehotenstva, kedy sa ženám spomaľuje črevná peristaltika a rastom plodu stúpa aj tlak maternice. „Vznik hemoroidov podporuje aj fakt zvyšujúceho sa objemu krvi v tehotenskom organizme,“ hovorí gynekologička.

Zároveň vysvetľuje, že prítomnosť hemoroidov môže samotný pôrod zhoršiť, ale ide o krátkodobý stav. „Určite nie je dôvod na ukončenie tehotenstva cisárskym rezom z preventívnych dôvodov, aby sme zabránili prípadnému prechodnému zhoršeniu,“ dodáva MUDr. Zuzana Kosibová.

Vysvetľuje, že vhodnou prevenciou a liečbou hemoroidov sa dá všetkým komplikáciám, akým môže byť napríklad zápal, dobre vyhnúť.

Hemoroidy (cievne pletence) sú prirodzenou súčasťou ľudského tela. Nachádzajú sa v análnej oblasti a okrem iného napomáhajú aj k udržaniu kontinencie, inak povedané k udržaniu stolice, a to tak, že majú doplňujúcu tesniacu funkciu k análnemu zvieraču.

Dajte stopku hemoroidom – hemoroidy v tehotenstve

Už pri vyšetrení tehotných žien sa venuje pozornosť vnútorným i vonkajším hemoroidom.

„Akonáhle vidíme, že ide o vonkajšie hemoroidy, alebo nám tehotná žena opíše klinickú symptomatológiu vnútorných hemoroidov, odporúčame preventívne opatrenia a vhodnú liečbu,“ vysvetľuje gynekologička.

Na svrbenie, krvácanie či bolesť odporúča hlavne čapíky s protizápalovou, analgetickou a protiedematóznou zložkou. Po pôrode zas s čapíky s anestetickou zložkou. „Preferovala by som čapíky a gély s rýchlym vstrebávaním. Existujú aj čistiace produkty na oblasť konečníka, ktoré možno použiť po stolici.

Chladná sprcha po stolici i preplach perianálnej oblasti môžu tiež veľmi pomôcť,“ hovorí MUDr. Zuzana Kosibová a zdôrazňuje, že sedacie kúpele v tehotenstve vôbec neodporúča.

Hemoroidálne ochorenie (ľudovo nazývané hemoroidy alebo zlatá žila), respektíve príznaky s ním súvisiace, sú na Slovensku veľmi rozšírené.

Vhodné na čistenie môžu byť napríklad vlhčené obrúsky s extraktom listnatca pichľavého (Ruscus acuelatus). Obsahuje ruskogenín a neoruskogenín.

„Tieto látky sťahujú cievy a znižujú priepustnosť kapilár, čím sa znižuje opuch,“ vysvetľuje gastroenerológ MUDr. Radovan Juríček. U čapíkov je vhodnou zložkou lidokaín, ktorý ma anestetický účinok a prináša rýchlu úľavu od bolesti, a tiež tribenozid, ktorý znižuje priepustnosť ciev.

Krémy a čapíky s týmito zložkami sú vhodné pre ženy od 4. mesiaca tehotenstva a rovnako pre dojčiace ženy,“ hovorí.

Bezproblémové tehotenstvo = prevencia pred hemoroidmi

Hoci za vznikom hemoroidov počas tehotenstva môžu stáť faktory, ktoré nedokážeme ovplyvniť, svojou životosprávou im vieme aspoň čiastočne zabrániť. Gynekologička MUDr. Zuzana Kosibová odporúča:

Dostatočný príjem tekutín, ktorý je kľúčový pre fungovanie tráviaceho systému a prevenciu zápchy. Tehotné ženy by denne mali vypiť minimálne 2 až 3 litre tekutín.

Pestrú a vyváženú stravu, ktorá by mala byť bohatá najmä na vlákninu. Zaraďte do jedálnička celozrnné produkty, mnoho zeleniny, ovocia, strukovín i orechov.

Dostatočný pohyb, ktorý okrem celkového zdravia pomáha aj predchádzať zápche.

Cviky panvového dna, známe ako Kegelove cviky. Tie okrem posilnenia svalov pomáhajú predchádzať opuchom a zápalom žíl, a tiež podporujú správnu funkciu tráviaceho systému.

Obmedzenie tvrdých stoličiek na sedenie. Podsedáky či mäkké vankúše zmierňujú tlak pri sedení. Pri sedavej práci je dôležité pravidelne vstať a prejsť sa aspoň na pár minút.

Andrea Hinková
Andrea Hinkováhttps://zdravienadoma.sk
Adresa redakcie: Andrea Hinková - Tarová Riečna 46/8 900 66 Vysoká pri Morave tel: + 421 905 401 997
Podobné články

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články