Reumatoidná artritída (RA) je nevyliečiteľné autoimunitné ochorenie, ktoré na Slovensku postihuje približne 30-tisíc ľudí. Včasná diagnostika a optimálne zvolená liečba môžu významne spomaliť progresiu ochorenia u pacientov a pozitívne ovplyvniť ich kvalitu života.
Reumatoidná artritída (RA) je časté chronické zápalové ochorenie, ktoré postihuje najmä kĺby. Prejavuje sa bolesťou, opuchom a stuhnutosťou kĺbov a únavou, ale môžu sa vyskytnúť aj iné príznaky.
Včasný záchyt ochorenia, nastavenie správnej liečby, jej dodržiavanie a ochota upraviť svoj životný štýl pomôžu dosiahnuť remisiu. Teda stav, keď sa príznaky ochorenia zmiernia alebo úplne vymiznú.
Aký je život s reumatoidnou artritídou?
Pacientske združenie Liga proti reumatizmu na Slovensku zisťovalo v rámci online prieskumu, do ktorého sa zapojilo takmer 350 pacientov, ako reumatoidná artritída ovplyvňuje kvalitu ich života.
A tiež schopnosť vykonávať bežné aktivity a ako im v tom pomáha liečba. Z výsledkov prieskumu vyplýva, že u veľkej časti pacientov má reumatoidná artritída výrazne negatívny dopad na kvalitu ich života.
Znamená to, že stále nie sú liečení adekvátnou liečbou.
Pacienti s reumatoidnou artritídou sú disciplinovaní
Výsledky prieskumu ukazujú, že pacienti s RA vo väčšine prípadov zodpovedne pristupujú k dodržiavaniu liečby. Až 85 % opýtaných užíva liečbu pravidelne a len 10 % priznáva, že z času na čas na to zabudnú.
Viac než polovica pacientov konštatovala, že počas posledného mesiaca ani raz nezabudli užiť liek. Tretina respondentov nikdy nepochybila v užívaní liečby. Až 90 % respondentov na každej kontrole konzultuje svoju liečbu s lekárom.
„Výsledky prieskumu potvrdili, že väčšina pacientov s reumatoidnou artritídou je disciplinovaná a k liečbe pristupuje zodpovedne,“ hovorí PhDr. Jana Dobšovičová Černáková, predsedníčka LPRe SR.
Záťaž ochorenia na pacienta je stále vysoká
Napriek tomu množstvo pacientov nie je na súčasnej liečbe dostatočne kompenzovaných. Bolesti či iné symptómy im výrazne zasahujú do ich bežného života.
Reumatoidná artritída ovplyvňuje schopnosť vykonávať každodenné činnosti či pracovať u viac než 90 % pacientov. Veľké bolesti pri fyzických aktivitách, pravidelnom pohybe alebo športe uvádza až 20 % respondentov.
„Ak má pacient výrazné ťažkosti, mal by o tom hovoriť so svojím lekárom. Našim cieľom je nastaviť pacienta na optimálnu liečbu, ktorá mu uľaví od záťaže ochorenia,“ uviedla prof. MUDr. Želmíra Macejová, PhD., MPH, prezidentka Slovenskej reumatologickej spoločnosti.
V liečbe reaumatoidnej artritídy sa v súčasnosti používajú nesteroidné protizápalové lieky, glukokortikoidy či lieky modifikujúce chorobu – tzv. DMARD, biologická liečba a cielená liečba malými molekulami.
„Pri správne nastavenej liečbe možno dosiahnuť hlavný cieľ liečby, a teda remisiu ochorenia. Predísť závažnému nezvratnému poškodeniu kĺbov a strate ich funkčnej schopnosti,“ dodáva profesorka Macejová.
„Pokiaľ je liečba podávaná správne a včas, na prvý pohľad nemusí byť na pacientovi reumatické ochorenie ani viditeľné.
Dobrá starostlivosť o pacientov s RA sa vyplatí. A to nielen pacientovi, ale aj spoločnosti a ekonomike,“ zdôrazňuje Jana Dobšovičová Černáková.
Chcú pacienti urobiť pozitívnu zmenu k zmierneniu ochorenia?
Dôležitou súčasťou manažmentu reumatoidnej artritídy sú pohyb a zdravý životný štýl. Takmer tretina respondentov pravidelne cvičí, 36 % sa snaží minimalizovať stres a 42 % sa usiluje o kvalitný spánok.
Avšak vzdať sa nezdravých zvykov, akými sú nezdravá strava, fajčenie či konzumácia alkoholu, je ochotných len 40 % respondentov. Vylúčiť aktivity, ktoré príznaky RA zhoršujú, by bolo ochotných iba 54 % opýtaných.
Andrea Hinková – Tarová
Foto: http://www.canva.com
- Orgánové hodiny – ako fungujú?Orgánové hodiny, tiež známe ako čínske biologické hodiny alebo tradičné čínske hodiny orgánov, sú koncept, ktorý vychádza z tradičnej čínskej medicíny (TCM).
- Tajomstvo orgánových hodín: Ako vám 24 – hodinový cyklus tela môže zmeniť život!Vedeli ste, že vaše telo má vlastné biologické hodiny, ktoré ovplyvňujú vaše zdravie, náladu a energiu? Tradičná čínska medicína odhaľuje tajomstvo tzv. orgánových hodín, ktoré vám môžu pomôcť lepšie pochopiť, prečo sa niekedy cítite unavení, prečo sa budíte v rovnaký čas v noci alebo kedy je najlepší čas na dôležité aktivity. Každý orgán v tele… Čítať viac: Tajomstvo orgánových hodín: Ako vám 24 – hodinový cyklus tela môže zmeniť život!
- Prečo sa tradičná medicína musí inšpirovať holistickým prístupom? Tajomstvo celostného zdravia vás prekvapíHolistická liečba predstavuje návrat ku koreňom, k prirodzenému spôsobu starostlivosti o zdravie, ktorý chápe človeka ako prepojený celok. Prečo je tento prístup taký účinný a ako môže zmeniť váš pohľad na zdravie?
- Zabudnite na cukrovku! Prečítajte si, čo môže spôsobiť inzulínovú rezistenciu a ako ju zvládnuťInzulín je hormón produkovaný pankreasom, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri regulácii hladiny glukózy v krvi.
- Nielen medvede si robia zásoby na zimu. Ako ste na tom vy?Pri ketónovej a nízkosacharidovej diéte sú cukry vaším najväčším „nepriateľom“.