Ak pľúca postihne progresívna pľúcna fibróza, začnú sa postupne a nezvratne meniť, poškodzovať, tuhnúť a ich funkcie sa zhoršujú. Preto sa musí včas odhaliť a liečiť.
Zadýchavate sa? Všímajte si príznaky a zmeny v tele!
Medzi základné príznaky pľúcnej fibrózy patrí dýchavica a to aj pri každodenných činnostiach, ako je napríklad chôdza.
K príznakom patrí aj neustupujúci kašeľ, únava, výrazne deformované (vyduté) nechtové lôžka na rukách a nohách. Tieto príznaky často vedú ľudí k mylnému názoru, že ide o bežné prejavy starnutia.
Čítajte tiež: Transplantácia pľúc sa týka najmä fibróz
Aj lekár si môže pľúcnu fibrózu zameniť s príznakmi iných respiračných ochorení. Aj to spôsobuje neskorú diagnostiku.
Preto je dôležité, aby si pacienti aj ich blízki všímali akékoľvek zmeny v tele. Napríklad dýchavicu, či únavu počas fyzickej aktivity. Čím skôr sa tieto príznaky odhalia, tým rýchlejšie je možné stanoviť diagnózu.
Čítajte tiež: Zdravie čreva vplýva aj na pečeň
Včasná a presná diagnóza a následná liečba môžu minimalizovať príznaky a znížiť pravdepodobnosť nezvratného poškodenia pľúc.
Prečo vzniká pľúcna fibróza?
Najbežnejším typom progresívnej pľúcnej fibrózy je idiopatická pľúcna fibróza. Postihuje až 200 – tisíc pacientov v Európe. Priemerná dĺžka života po diagnostikovaní je približne tri až päť rokov. Včasná diagnostika a liečba však môžu vyhliadky pacientov významne zlepšiť.
Dôvod vzniku idiopatickej pľúcnej fibrózy síce nie je známy, ale pravdepodobne ju spôsobuje účinok rôznych faktorov u ľudí, ktorí majú na toto ochorenie genetické predpoklady.
Pľúcne tkanivo reaguje na rôzne stimuly, ktoré spôsobujú jeho poškodenie a vedú k progresívnej a nezvratnej fibróze. Na vznik a rozvoj idiopatickej pľúcnej fibrózy má vplyv viacero rizikových faktorov.
Patria medzi ne cigaretový dym, vystavenie sa prachu s obsahom niektorých minerálov a kovov (mosadz, oceľ, olovo, silikón), drevín (borovica, breza), prekonaná vírusová infekcia (vírus chrípky, parachrípky, hepatitídy C, HIV), chronický reflux, genetická predispozíciia a mutácie niektorých génov.
Diagnostika a liečba
Diagnostika nie je jednoduchá a skôr, ako sa podarí pľúcnu fibrózu potvrdiť, musí lekár vylúčiť iné možné príčiny problémov. Podobné príznaky má totiž aj astma, chronická obštrukčná choroba pľúc, či srdcové zlyhávanie.
Pokiaľ ide o liečbu, neexistujú presné odporúčania, akými liekmi by sa mala pľúcna fibróza liečiť. Základom liečby je potlačiť zápal a zastaviť zjazvenie pľúc. Poškodenie je nezvratné a tkanivo, ktoré je už zjazvené, sa nedá vyliečiť.
Medzi najčastejšie lieky, ktoré sa využívajú v liečbe patria kortikosteroidy, bronchodilatátory (rozširujú dýchacie cesty), antifibrotiká (spomaľujú progresiu v pľúcach). Veľmi dôležité sú aj režimové opatrenia. Liečba kyslíkom, pľúcna rehabilitácia, cvičenie, kontrola stresu a podobne.
Nádej pre pľúca – pomoc pacientom
Rôzne druhy progresívnej pľúcnej fibrózy v Európe ročne spôsobia smrť viac ľudí než známe druhy rakovín. Napriek tomu informovanosť o pľúcnych ochoreniach nestačí .
Na Slovensku pacientom s týmto ochorením, ako aj ich blízkym od roku 2016 pomáha občianske združenie Nádej pre pľúca – klub pacientov s pľúcnou fibrózou.
OZ Nádej pre pľúca
Foto: Canva