sobota, 20 júla, 2024
DomovAktuálneAko prekonať hormonálnu nerovnováhu?

Ako prekonať hormonálnu nerovnováhu?

Za akých podmienok môže dôjsť k hormonálnej nerovnováhe a jej zhoršeniu a ako sa vrátiť späť do svojho vyváženého stredu?

Hormonálna horská dráha ženského tela môže byť často veľmi mätúca a nechtiac spôsobiť veľa problémov. S trochou snahy môžete lepšie porozumieť svojim hormónom. Vrátiť ich do prirodzenejšej rytmickosti a cítiť sa oddýchnutejšie, spokojnejšie, a zdravšie.

S pravidelnejšími a plodnejšími cyklami, krásnou pokožkou a vlasmi, fungujúcim trávením a výživným spánkom.
Čítajte tiež: Cholesterol – nebolí, ale môže byť nebezpečný

Unavené hormóny

Hormonálna rovnováha je veľmi široký a individuálny pojem. Ide o sofistikovanú súhru mnohých molekulárnych kaskád. Tie komunikujú v tele aj na väčšie vzdialenosti a neustále reagujú na danú situáciu vo vnútornom a vonkajšom prostredí človeka.

Samotná predstava nás môže vyčerpávať a niet divu, že aj naše hormóny sú niekedy “vyčerpané”.

Hormonálna nerovnováha ženy veľmi často pramení zo situácie, keď telo z určitých dôvodov netvorí dostatok progesterónu. Progesterón je takým ženským ochrancom pohody, pokoja, bezpečia, tepla domáceho krbu a opakovaných relaxačných činností.

Ak ho máme nedostatok, môžu prísť na rad problémy. Bolestivý PMS, citlivé prsia, ťažká, bolestivá, nepravidelná alebo chýbajúca menštruácia. Ale aj nadúvanie, neplodnosť, úzkosť, opakované bolesti hlavy, nekvalitný spánok, ako aj podráždenosť a v neposlednom rade vyššie riziko potratu.

Hormonálna nerovnováha - ako si pomôcť

Stres nášmu telu nesvedčí – vzniká hormonálna nerovnováha

Čo stojí za prevahou estrogénu a nedostatkom progesterónu? Veľmi často stres. Stresové reakcie a pripravenosť na akciu totiž spúšťajú v tele dráhy, vďaka ktorým sa prekurzory hormónov menia na stresový hormón kortizol a progesterón už nie.

V skutočnosti to v tom momente nie je pre telo žiaduce. Stres znamená nevhodný čas na počatie a žena môže krátkodobo alebo dlhodobo stratiť reprodukčné hormóny a správanie. Je to skrátka prvá vec, ktorú telo pri veľkom strese vypne a čaká na vhodnejší čas.

Ďalšími faktormi, ktoré ovplyvňujú hormonálny cyklus, menštruačný cyklus a ovuláciu, teda produkciu progesterónu, môžu byť napríklad nedostatok melatonínu. A tiež alkohol a kofeín, nevhodná strava, príliš intenzívne cvičenie, nepravidelný režim a preťažená myseľ.

Príčinou a spúšťačom nerovnováhy môže byť chronický stres a nedostatok odpočinku. Nekvalitný a nepravidelný spánok, ako aj nevhodný stravovací režim, náhodné striedanie doplnkov na podporu plodnosti. Prekvapivo aj príliš intenzívna fyzická aktivita (napr. kardio 5-7-krát týždenne).

Ako podporiť svoje hormonálne zdravie?

Viete, čo je úplne skvelé? Väčšina tipov na podporu hormonálnej rovnováhy sú techniky, ktoré väčšinou poznáte. Pomôžu vám nielen s vyrovnaním cyklu, ale aj s celkovým zdravím a regeneráciou.

Konzultujte svoju zdravotnú anamnézu s osobným lekárom a prediskutujte s ním aj svoju cestu k zotaveniu alebo možnosti suplementácie.

Cesta k spokojným fyziologickým procesom ženského tela nemusí byť zložitá. Z nasledujúcich stratégií si môžete vybrať tie, ktoré sú vám najbližšie:

– Zamerajte sa na svoju záťažovú kapacitu. (Dbajte na rovnováhu medzi cvičením a odpočinkom vo svojom živote. Tým umožníte svojmu telu efektívnejšie sa zotaviť, čím zvýšite svoju odolnosť voči stresu).

– Vyrovnajte si hladinu cukru v krvi.

– Jedzte dostatočne – celé potraviny s vyváženým pomerom makroživín.

– Ráno sa vystavujte slnečnému žiareniu.

– Čo najviac sa vyhýbajte alkoholu a skúste na nejaký čas vyradiť kofeín.

– Nastavte si správnu úroveň náročnosti fyzických aktivít a nepreháňajte to s ich množstvom každý týždeň. Hormonálna joga môže byť skvelým spôsobom, ako to urobiť.

– Skúste pravidelne meditovať alebo maľovať, tvoriť a čítať relaxačnú literatúru

– Rešpektujte svoje hranice, potreby, individualitu a cyklickú povahu svojho tela a života. Dovoľte si prijímať a prepúšťať, pretože nekonečná expanzia nie je možná.

– Z doplnkov výživy môžete vyskúšať napríklad Komplex na podporu ženskej plodnosti , antioxidant Black Stuff, ashwagandhu a glutatión, na podporu detoxikačných procesov a odstránenie prebytočného estrogénu.

Foto: http://www.pexels.com

Andrea Hinková
Andrea Hinkováhttps://zdravienadoma.sk
Adresa redakcie: Andrea Hinková - Tarová Riečna 46/8 900 66 Vysoká pri Morave tel: + 421 905 401 997
Podobné články

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články