nedeľa, 16 júna, 2024
DomovAktuálnePsyllium - ako pomáha pri chudnutí?

Psyllium – ako pomáha pri chudnutí?

Určite to podaktorí z nás poznajú. Nie každému pomôže sedenie na toalete s mobilom či novinami v ruke. Zbožným prianím je, aby sa peristaltika čriev nejako upravila. Skúšame kadejaké sušené slivky, teplú vodu s treskou v majonéze a pečivom. Ak chcete zlepšiť svoje trávenie, alebo len obohatiť svoj jedálniček o vlákninu, mali by ste skúsiť užívať psyllium.

V skutočnosti to vôbec nie je zlá rada, pretože tento rastlinný doplnok výživy môže naozaj potešiť váš nespokojný žalúdok, a pritom so sebou priniesť aj rôzne ďalšie benefity. Čo to psyllium je a čím vám môže prospieť?

Čo je to psyllium?

Psyllium je jednoročná rastlina, ktorej mleté ​​šupky sú pre ľudské telo nestráviteľné. Žalúdkom a tenkým črevom prechádza v nezmenenom stave.

Ide v podstate o polysacharid, na ktorý naše telo nemá enzýmovú výbavu, preto ju nedokáže naše telo stráviť, takže z tela odchádza v takmer nezmenenej podobe. 

Aj napriek tomu má však mnoho benefitov a je dôležitou súčasťou jedálnička

Psyllium sa získava zo skorocelu indického a pochádza z južnej Ázie. Prášok sa vyrába zo šupiek a používa sa ako prírodné preháňadlo.
Prášok psyllium sa vyrába zo šupiek a používa sa ako prírodné preháňadlo.

Odkiaľ psyllium pochádza a v akej forme ho môžeme konzumovať?

Psyllium sa získava zo skorocelu indického a pochádza z južnej Ázie. Prášok sa vyrába zo šupiek a používa sa ako prírodné preháňadlo.

Prášok sa výborne rozpustí vo vode a pomaly v nej napučí. Vo výsledku z neho vzniká viskózna nestráviteľná látka, ktorá pôsobí v črevách ako kefka.

Okrem toho, že prášok dokáže pomôcť pri zápche, zväčšuje pri hnačke objem stolice a spomaľuje jej priechod hrubým črevom.

Túto vlákninu môžete vyskúšať pri chudnutí, pretože navodzuje pocit sýtosti.

Zároveň pôsobí ako prebiotikum, čiže podporuje rast a aktivitu črevnej mikroflóry.

Psyllium na seba dokáže viazať všetky škodliviny a vylučuje ich z tela von.

Psyllium je prírodné preháňadlo.
Psyllium funguje ako prírodné preháňadlo.

Vláknina a naše črevné baktérie

Tip: užívanie vlákniny sa nezapočítava do energetického príjmu. „Vďaka nej sa cítime dlhšie sýti. Navyše je prospešná pre naše črevné baktérie, ktorým slúži ako “zdroj” potravy.

Užívaním vlákniny spolu s jedlom znižujeme glykemický index potraviny, čím prispievame k stabilnejšej glykémii po jedle“, uvádza Jana Ilbergová, výživová poradkyňa značky Prodietix.

Vláknina a chudnutie

V potravinách a doplnkoch výživy nájdeme dva typy vlákniny – rozpustnú a nerozpustnú. Každá z nich účinkuje trochu inak. Obidve sú pre naše zdravie dôležité.

V potravinových zdrojoch sú však našťastie väčšinou skombinované.

Nerozpustná vláknina sa správa ako taká “kefka na črevá”. Viaže na seba vodu, zväčšuje svoj objem a urýchľuje prechod natráveného obsahu tráviacim traktom. Táto vláknina je vylúčená z tela bez akejkoľvek zmeny.

Rozpustná vláknina v tenkom čreve vstrebáva vodu a vďaka tomu získava gélovú konzistenciu. Táto hmota naopak trávenie trochu spomaľuje a pomáha nás tak viac zasýtiť.

Keďže rozpustná vláknina prirodzene potláča chuť do jedla, môže byť pri chudnutí skutočne nápomocná. Potlačením chuti do jedla je totižto pravdepodobnejšie, že znížite príjem kalórií, čo dokáže pomôcť pri snahe schudnúť.

  Tip: výhodou psyllia je, že na rozdiel od ostatných druhov rozpustnej vlákniny (napr. inulín  v čakankovom sirupe či glukomanáne) nie je pre psyllium ani v nadmerných množstvách typické nafukovanie.

  Zo všetkého najdôležitejšia je vyvážená strava.
  Zo všetkého najdôležitejšia je vyvážená strava.

  Len psyllium nestačí

  Samotné psyllium však určite nestačí na to, aby bol náš tráviaci systém úplne spokojný. V prvom rade je dôležitá pestrá strava s dostatkom potravín bohatých na vlákninu.

  Nebojte sa psyllium použiť aj v rámci prípravy jedál pri low carb či nízkokalorickej diéte. Rozpustnú vlákninu môžete však pridať do svojho jedálnička aj tým, že budete konzumovať viac rastlinných produktov.

  Ak vám nie je psyllium po vôli, vyskúšajte potraviny bohaté na vlákninu, ako je napríklad syr Cottage.

  Cottage cheese rovnako ako tvaroh patrí do zdravého jedálnička. Cottage cheese sa tiež vyrába z odtučneného mlieka a obsahuje veľa kazeínových bielkovín a vápnika a málo sacharidov a tuku.

  Rovnako ako pri tvarohu, aj tu treba dávať pozor na obsah sušiny, bielkovín, sacharidov, tuku a odsledovať si aj energetickú hodnotu.

  Foto: www.canva.com

  Andrea Hinková
  Andrea Hinkováhttps://zdravienadoma.sk
  Adresa redakcie: Andrea Hinková - Tarová Riečna 46/8 900 66 Vysoká pri Morave tel: + 421 905 401 997
  Podobné články

  ZANECHAŤ KOMENTÁR

  Zadajte svoj komentár!
  Sem zadajte svoje meno

  - Advertisment -

  Najčítanejšie články