nedeľa, 21 apríla, 2024
DomovAktuálneČo všetko ovplyvňujú naše črevá?

Čo všetko ovplyvňujú naše črevá?

Počuli ste už o tom, že črevá sú náš druhý mozog? Toto tvrdenie nevyplýva len z podobnosti tvaru týchto orgánov. Výrok “črevá sú druhý mozog” zohľadňuje dôležitosť črevnej mikroflóry a črevnej funkcie v celkovom zdraví a pohode tela.

Črevá a ich vplyv na organizmus

Črevá majú oveľa väčší vplyv na náš organizmus, ako by sme si možno mysleli. Komunikácia medzi črevami a mozgom je hlbšia a komplexnejšia, než by ste si predstavovali.

Správne fungujúce črevá sú nevyhnutné pre efektívne trávenie a vstrebávanie živín. V črevách sa nachádza komplexná komunita mikroorganizmov, vrátane baktérií, ktoré tvoria tzv. črevnú mikroflóru.

Táto mikroflóra hrá dôležitú úlohu nielen pri trávení, ale aj pri budovaní imunitného systému a fungovaní metabolizmu. Črevná mikroflóra dokonca ovplyvňuje aj našu náladu! Črevá majú v ľudskom organizme dôležitú úlohu a ovplyvňujú viacero aspektov zdravia a pohody.
Čítajte tiež: Zelená cuketa, zázrak proti stresu i kilám

Trávenie a vstrebávanie živín

Hlavnou úlohou čriev je tráviť potravu a vstrebávať z nej živiny, vitamíny a minerály, ktoré organizmus potrebuje na správne fungovanie. Pomáhajú pri eliminácii odpadových látok a toxínov z tela, čím prispievajú k jeho detoxikácii.

Správne fungujúce črevá sú nevyhnutné pre správne vstrebávanie vody a udržiavanie hydratácie tela.

Črevám prospieva aj pravidelný pohyb. Nezáleží na tom, či rýchlo alebo pomaly, hlavne sa hýbte pravidelne. Foto: pexels

Imunitný systém

Veľká časť imunitného systému sa nachádza v črevách. Správne fungujúce črevá teda pomáhajú udržiavať aj silný imunitný systém a bojovať proti infekciám a chorobám.

Hormonálna rovnováha a nálada

Črevá môžu ovplyvňovať hormonálnu rovnováhu v tele. Niektoré látky, produkované črevnými baktériami, ovplyvňujú hladinu hormónov a tým aj našu náladu a energiu.

Nerovnováha v črevnej mikroflóre sa môže dokonca podieľať na výskyte duševných ochorení, ako je úzkosť a depresia.

Hmotnosť a metabolizmus

Zdravé črevá dokážu ovplyvňovať metabolizmus a reguláciu hmotnosti. Niektoré baktérie v črevách môžu pomáhať v regulácii hladiny tuku a cukru v krvi.

Zápalové reakcie a tráviace problémy

Nerovnováha v črevnej mikroflóre môže prispieť k rôznym tráviacim problémom, ako je syndróm dráždivého čreva (IBS) alebo zápcha.

Môže spôsobiť aj zvýšenú zápalovú reakciu v tele. To je spojené s rôznymi zdravotnými problémami, vrátane ochorení srdca či porúch metabolizmu.

Každý z nás iste z vlastnej skúsenosti vie, že na fungovaní čriev sa najvýraznejšie prejaví nevhodná strava. Zdravie čriev však ovplyvňuje množstvo ďalších faktorov, ktoré majú vplyv na ich funkciu, mikroflóru a celkový stav.

Črevá a hydratácia

Okrem stravy je to aj dostatočná hydratácia, ktorá pomáha zároveň udržiavať pravidelné vyprázdňovanie. A tiež fyzická aktivita, podporujúca pohyb čriev.

Pravidelná stolica je dôležitá pre elimináciu toxínov a odpadových látok z organizmu. Črevný mikrobióm tiež ovplyvňujú rôzne ochorenia, užívanie liekov a najmä antibiotík. Významný vplyv na fungovanie čriev má aj stres, prostredie a spánok.

Zložky v hlive ustricovej priaznivo pôsobia nielen na črevá, ale aj na celý organizmus. Foto: Shutterstock

Črevá – dobrá je hliva s rakytníkom

Keby sme sa vás spýtali, ako sa dá starať o zdravie čriev a črevnej mikroflóry, azda najčastejšou odpoveďou by okrem zdravej stravy bolo užívanie probiotík.

Pre zdravú funkciu čriev sú dôležité aj prebiotiká, vláknina, vitamíny a antioxidanty. Prebiotiká podporujú práve rast prospešných baktérií v črevách.

Napríklad hliva ustricová má vysoký obsah kvalitnej vlákniny. Podporuje zvýšenie počtu zdravotne prospešných mikroorganizmov v čreve, zdravé trávenie a pohyb čriev.

Rozpustná vláknina, najmä obsiahnutý inulín, funguje ako prebiotikum. Hliva je zároveň plná antioxidantov. Tie chránia črevné bunky pred poškodením voľnými radikálmi.

Niektoré zložky v nej majú tiež protizápalové účinky.

Rakytník má tiež širokospektrálne účinky na naše zdravie. Foto: Shutterstock

Rakytník je bohatý na vitamíny A, C a E, ktoré sú silné antioxidanty. Obsahuje aj vitamín K, dôležitý pre zrážanie krvi, aj vitamíny skupiny B, ktoré podporujú zdravú nervovú sústavu.

Vitamín C môže prispievať k posilneniu imunitného systému a zlepšeniu odolnosti organizmu voči infekciám. Rakytník môže mať tiež prospešné účinky na sliznice, vrátane slizníc v tráviacom trakte a dýchacích cestách.

Siahnite po čisto prírodných doplnkoch výživy, kombinujúcich 100 % prášku celej sušenej hlivy ustricovej a 100 % rakytníkového oleja bez prímesí.

Môžu ich dlhodobo užívať aj celiatici, tehotné a dojčiace ženy.

Podobné články

1 Komentár

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články