sobota, 15 júna, 2024
DomovAktuálnePečeň - môžeme bez nej žiť?

Pečeň – môžeme bez nej žiť?

Pečeň je dôležitý orgán, ktorý v tele plní viacero životne dôležitých funkcií. Medzi najdôležitejšie patrí detoxikácia. Pečeň filtruje a odstraňuje toxíny, lieky a iné škodlivé látky z krvi.

Pomáha tiež metabolizovať tuky, bielkoviny a sacharidy, premieňa glukózu na glykogén, ktorý skladuje a produkuje aj žlč. Tá je nápomocná pri trávení.

Pečeň tiež uchováva dôležité živiny, ako sú vitamíny a minerály a uvoľňuje ich podľa potreby tela. Pomáha aj regulovať hladinu cukru v krvi, krvný tlak a cholesterol. Bez pečene teda naše telo nedokáže fungovať.
Čítajte tiež: Bylinky nie sú lieky

Čo všetko robí pečeň?

Pečeň je orgán, ktorý je schopný sa rýchlo regenerovať a to vďaka svojej jedinečnej štruktúre a funkciám.

Pečeň sa skladá zo špecializovaných buniek nazývaných hepatocyty, ktoré majú schopnosť v prípade potreby deliť a regenerovať. Je to nevyhnutné, pretože pečeň je zodpovedná za spracovanie a detoxikáciu rôznych látok, ktoré vstupujú do tela, vrátane liekov, alkoholu a toxínov.

Okrem toho pečeň  produkuje dôležité bielkoviny, ako je albumín a faktory zrážanlivosti, a ukladá glukózu a glykogén.“ hovorí doc. MUDr. Ladislav Kužela, MHP, popredný slovenský gastroenterológ.

Pečeň má podľa jeho slov vysokú rezervnú kapacitu. Vďaka tomu, keď je poškodená alebo odstránená jej veľká časť, zvyšná časť dokáže takúto stratu kompenzovať. „Pečeň má jedinečnú štruktúru, ktorá jej umožňuje rýchlu regeneráciu.

Skladá sa totiž z tisícov malých funkčných jednotiek nazývaných laloky. Každý lalok má centrálnu žilu a vetvy pečeňovej artérie a žlčovodu. To umožňuje, aby sa jednotlivé laloky pečene regenerovali nezávisle od seba.“ 

Aj regenerácia má svoje limity

Regeneračná schopnosť pečene má však svoje limity. Pri dlhodobom vystavení pečene toxickým látkam, môže prísť k jej poškodeniam. Celosvetovo najčastejším ochorením pečene je jej nealkoholové stukovatenie alebo steatóza.

Je to stav, kedy sa v pečeni hromadí veľké množstvo tuku, čo môže viesť k zápalu a poškodeniu pečene. „Najčastejšími príčinami stukovatenej pečeneobezita a inzulínová rezistencia, ktoré môžu spôsobiť ukladanie prebytočného tuku v pečeni.

To môže viesť k nealkoholovému stukovateniu pečene, čo je najbežnejší typ stukovatenia pečene. K hromadeniu tuku v pečeňových bunkách a následne k stukovateniu pečene, prispieva aj konzumácia veľkého množstva alkoholu, vysoké hladiny triglyceridov a cholesterolu v krvi, a tiež niektoré vírusové infekcie.“

Chorá pečeň? Mne sa to nemôže stať!

Aj napriek tomu, že fakty hovoria jasnou rečou a čísla chorých stále rastú, úlohu pečene stále bagatelizujeme. Prečo je to tak?

„Ľudia môžu podceňovať ochorenia pečene, pretože príznaky nie sú vždy viditeľné. Alebo sú viditeľné, až keď stav prejde do závažného štádia. Okrem toho môžu byť ochorenia pečene spôsobené mnohými faktormi.

Môže za tým byť nadmerná konzumácia alkoholu, obezita alebo vírusové infekcie, čo môže viesť k tomu, že si ľudia myslia, že sa im to nestane.

Navyše často chýba povedomie a pochopenie toho, aká dôležitá je pečeň pre celkové zdravie. A aké ťažké je liečiť pokročilé ochorenie pečene,“ hovorí doc. MUDr. Ladislav Kužela.

Pomôžu aj esenciálne fosfolipidy


Režimové opatrenia sú najčastejším odporúčaním pri stukovatenej pečeni. Pomôcť jej môžete aj pomocou esenciálnych fosfolipidov. Ak sa snažíte o riešenie problému so stukovatenou pečeňou, môžete zvážiť užívanie Essentiale® 300 mg, voľnopredajného lieku.

Tento liek obsahuje prírodné zlúčeniny podobné fosfolipidom, ktoré sa vyskytujú v tele. Esenciálne fosfolipidy zahŕňajú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú súčasťou buniek pečene a prispievajú k ich regenerácii a lepšej funkcii.

Týmto spôsobom sa zlepšujú metabolické a detoxikačné procesy v pečeni. Veľkou výhodou esenciálnych fosfolipidov je ich vysoká znášanlivosť a minimálne vedľajšie účinky. Odporúčaná dĺžka užívania by mala byť najmenej 1–3 mesiace.

Trvanie liečby môže tiež určiť individuálne lekár na základe zdravotného stavu pacienta.

pečeň

Chcete vedieť bez ktorých orgánov môžeme žiť?

Foto: http://www.canva.com

Andrea Hinková
Andrea Hinkováhttps://zdravienadoma.sk
Adresa redakcie: Andrea Hinková - Tarová Riečna 46/8 900 66 Vysoká pri Morave tel: + 421 905 401 997
Podobné články

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články