Môžeme sa cítiť relatívne zdravo, no v tele môže prebiehať chronický zápal, ktorý zhoršuje regeneráciu, urýchľuje starnutie a vytvára pôdu pre vážne ochorenia. Často prebieha bez viditeľných príznakov. Slováci sa mu snažia čeliť prirodzenou cestou – čoraz viac siahajú po látkach ako kurkumín, resveratrol či omega-3 mastné kyseliny.
S prevenciou sa musí začať skôr, ako sa objavia zdravotné problémy.
„Prevenciu chronického (tichého) zápalu by sme mali riešiť už od 30. až 40. roku života. Ženy v období perimenopauzy sú obzvlášť ohrozené – prichádzajú o hormonálnu ochranu a ich schopnosť regenerácie sa znižuje.
Čím skôr začnete, tým vyššia je šanca na zdravé a aktívne starnutie,“ vysvetľuje Mgr. Pavla Horáková, vedúca online poradne MojaLekáreň.sk.
Lekárnici odporúčajú účinné, no šetrné riešenia na podporu organizmu. A záujem o prírodnú protizápalovú podporu skutočne rastie.
Medziročne sa zvýšil predaj vybraných doplnkov s vitamínom D a kurkumínom 1,5-násobne, resveratrolom a probiotikami dvojnásobne, cesnakom skoro štvronásobne, extraktom zo zeleného čaju 7-násobne, omega-3 dokonca 25-násobne.
Ako chronický zápal rozpoznať a prirodzene tlmiť
Na chronický zápal môžu v niektorých prípadoch upozorniť aj zvýšené hodnoty CRP. Pokiaľ test ukáže zvýšené hodnoty, je vhodné upraviť životný štýl a zaradiť podporné opatrenia.
„Správnou kombináciou stravy, pohybu, spánku a práce so stresom sa dá výrazne znížiť aktivita zápalových procesov,“ radí Horáková.
Medzi vhodné potraviny patrí zelenina, ovocie, strukoviny, celozrnné obilniny, fermentované produkty alebo korenie ako kurkuma a zázvor.
Doplniť je možné aj ďalšie prírodné látky s overenými účinkami. „Patrí sem omega-3, zelený čaj, kvercetín, resveratrol, vitamín D či probiotiká a prebiotiká,“ uvádza lekárnička. Tieto látky pôsobia protizápalovo rôznymi mechanizmami:
kurkumín – tlmí aktivitu zápalových enzýmov,
resveratrol – silný antioxidant, nachádza sa v šupkách červeného hrozna,
kvercetín – obsiahnutý napr. v cibuli či jablkách, pomáha regulovať imunitnú odpoveď,
omega-3 mastné kyseliny – podporujú rovnováhu imunitného systému, nájdeme ich v rybách, ľanových a chia semienkach,
vitamín D – prispieva k správnej funkcii imunity (vyskytuje sa napr. v rybom oleji a vaječných žĺtkoch),
probiotiká a prebiotiká – podporujú zdravie črevného mikrobiómu.
Príznaky si mnoho ľudí spája s bežným starnutím – ale v skutočnosti môže ísť o prejav dlhodobého zápalu
„Chronický zápal nesúvisí s infekciou ani zranením, ale s vekom, životným štýlom, únavou organizmu, starnutím imunitného systému a oxidačným stresom,“ vysvetľuje Horáková.
Zápal sa neprejavuje horúčkou alebo opuchom, ale negatívne ovplyvňuje kvalitu starnutia, zvyšuje riziko civilizačných ochorení a zhoršuje schopnosť tela regenerovať.
Telo si navyše pamätá aj zápaly z minulosti – napríklad po vírusových infekciách alebo období výrazného stresu.
Aj keď akútna choroba odznie, zápalová aktivita v organizme môže pretrvávať mesiace, alebo dokonca roky. Mgr. Horáková dodáva: „Chronický, nízkoúrovňový zápal často nemá výrazné príznaky, ale laik si môže všimnúť rôzne zmeny, ako napríklad:
- únava, spomalené regenerácie, priberanie na váhe, bolestí kĺbov, zhoršenie spánku alebo častejšie virózy.
- Medzi ďalšie signály patrí mozgová hmla, zmeny nálady, suchá a unavená pleť, alebo tzv. starecké stuhnutie ráno”.
Zaujímavosťou je, že zápal zhoršuje aj sociálna izolácia. Samota zvyšuje hladinu prozápalových markerov v krvi.
Rovnako dôležitý je aj stav črevného mikrobiómu. „Podpora mikrobiómu pomocou probiotík a prebiotík patrí medzi najúčinnejšie kroky, ako sa chrániť pred chronickým zápalom,“ uzatvára Horáková.
- Synáčik má menej testosterónu ako otec. Pomáha tomu aj obľúbený nápojKeď ti chýba energia, chuť na sex mizne, brucho rastie a večer radšej scrolluješ ako spíš, nie je to len o veku. Môže za to aj pivo, stres a zlý spánok. Testosterón nie je len „mužský hormón“ – ovplyvňuje všetko od svalov po náladu.
- Panické ataky – čo nám chce duša povedať?Panický záchvat (panická ataka) často prichádza nečakane – tlak na hrudi, búšenie srdca, pocit, že nemôžeme dýchať, strach zo smrti či zo straty kontroly. Čo nám chce naša duša povedať?
- Jahodový Spln v Strelcovi 11. júna: Ako môže ovplyvniť vaše zdravie a psychiku?11. júna 2025 nastáva tzv. jahodový Spln, tentoraz v ohnivom znamení Strelca. Tento Spln je tradične spájaný s vrcholom jari a prípravou na leto – časom dozrievania, cestovania a vnútorného prebúdzania. Mnoho ľudí však počas Splnu pociťuje aj napätie, problémy so spánkom, citlivosť na svetlo či zhoršenie určitých zdravotných ťažkostí.
- Prejedanie sa – ako sa zbaviť tohto zlozvyku?Je prejedanie sa zlozvyk? Poznáme niekoľko termínov, asi najznámejší je emočné prejedanie. Je to stav, kedy jeme, aj keď nie sme hladní. Väčšinou je prejedanie spojené so stresom, pretože, keď sme v strese, naše telo produkuje stresový hormón kortizol. Keď je zvýšený, signalizuje telu, že je časť jesť. Obvykle sú to slané, sladké a mastné… Čítať viac: Prejedanie sa – ako sa zbaviť tohto zlozvyku?
- Zdravotný horoskop na jún pre všetky znameniaHoroskop na jún 2025 odhaľuje nečakané zdravotné výzvy! Kým niektoré znamenia čaká psychická pohoda a fyzická regenerácia, iné by si mali dať veľký pozor na únavu, vyčerpanie alebo návrat starých bolestí.