štvrtok, 23 mája, 2024
DomovAktuálneDali vám v lekárni "náhradu" vášho lieku?

Dali vám v lekárni “náhradu” vášho lieku?

Určite ste už boli v situácii, keď vám lekár predpísal konkrétny liek, ale lekáreň ho práve nemala na sklade. V takomto prípade vám zrejme lekárnik navrhol náhradu predpísaného lieku s rovnakou účinnou látkou, tzv. generický liek. Generiká sú často dostupnejšou alternatívou originálnych liekov, no napriek tomu mnohí pacienti nad ich voľbou váhajú.

Generické lieky denne užíva až 56 % slovenských pacientov. Využívajú sa predovšetkým na liečbu kardiovaskulárnych ochorení, hypertenzie, cukrovky, psychických, neurologických, gastrointestinálnych ochorení a alergií.

Aktuálne sú 6 z 10 predpísaných balení generické lieky. Napriek tomu na ne veľká časť populácie stále nazerá skepticky. Lekári aj farmaceuti upozorňujú, že na to nie je dôvod.

Generické lieky denne užíva až 56 % slovenských pacientov.

Generické lieky sú rovnako bezpečné a účinné ako originály

Generický liek je liek s rovnakou účinnou látkou v rovnakom množstve ako originálny liek, predáva sa však pod iným názvom a môže pochádzať od iného výrobcu.

Užíva sa v rovnakých dávkach a je rovnako bezpečný aj účinný ako originálny liek. Nemusí byť vždy jeho presnou kópiou, líšiť sa môže vo výrobných procesoch alebo obsahom pomocných látok.

Na základe platnej legislatívy však musí mať ekvivalentnú kvalitu, bezpečnosť aj účinnosť ako originál.

Na trh prichádza až po vypršaní patentu pôvodného lieku. Ním je pôvodný liek na určitú dobu chránený. „Keď originálnemu lieku skončí patent, môžu aj ostatní výrobcovia začať s výrobou liekov, ktoré obsahujú rovnakú účinnú látku ako originál.

Tak sa tieto lieky dostanú do obehu vo forme ich lacnejších alternatív. Pokiaľ ide o kvalitu , sú to rovnocenné ekvivalenty originálnych liekov.

Generické lieky sa môžu líšiť obsahom pomocných látok, farbou či balením, ale v zásade ide o lieky s rovnakou účinnosťou, s rovnakým bezpečnostným profilom.

Používajú sa vo významne väčšom množstve ako originálne lieky vo všetkých krajinách EÚ aj vo svete. Viacero spoločností má vo svojom portfóliu aj originálne lieky, aj ich ekvivalenty,” vysvetľuje Mojmír Krutý, generálny manažér farmaceutickej spoločnosti Zentiva Slovensko.

Generické lieky tak prispievajú k stabilite a efektivite zdravotného systému, keďže predstavujú až 70 % všetkých liekov vydaných na predpis v EÚ a odčerpávajú iba 30 % výdavkov na lieky na predpis.

Generické lieky sa môžu líšiť obsahom pomocných látok, farbou či balením, ale v zásade ide o lieky s rovnakou účinnosťou, s rovnakým bezpečnostným profilom.

Pri výbere zaváži obsah pomocných látok

Pri výrobe generických liekov sa musí zachovať rovnaká účinná látka ako pri výrobe originálu a navyše v rovnakom množstve.

V čom sa generiká môžu od originálnych liekov odlišovať, sú pomocné látky. Tie nemajú terapeutický účinok, spravidla tvoria väčšinový podiel lieku.

Umožňujú jeho výrobu alebo prípravu, dávajú mu tvar, chránia ho pred rozpadom pri skladovaní, uľahčujú jeho podávanie alebo zlepšujú jeho kvalitu či stabilitu.  

„U niektorých pacientov sa môže prejaviť alergia alebo intolerancia na niektorú z pomocných látok, a to môže byť rozhodujúce pri výbere lieku.

V prípade rôzneho zloženia pomocných látok medzi originálnym liekom a jeho generickou náhradou môže prípadná alergia či intolerancia na tieto zložky určovať preferenciu konkrétnej formy daného lieku.

Aj preto sledujte obsah pomocných látok, napríklad v príbalovom letáku,“ vysvetľuje prof. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., prezident Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie. 

U niektorých pacientov sa môže prejaviť alergia alebo intolerancia na niektorú z pomocných látok, a to môže byť rozhodujúce pri výbere lieku.

Nedôvera v generické lieky je zbytočná

Nedôvera v generické lieky spočíva aj v tom, že pacienti nemajú dostatočné informácie. Pacient dôveruje pri výbere lieku a nastavení liečby lekárovi, lekárnikovi zase pri výdaji lieku.

„Lekári aj lekárnici by mali informovať pacientov o možnosti výberu lieku s rovnakou účinnou látkou, ako má originál. Lekárnik má dostatočné informácie o tom, aby pacientovi pomohol pri výbere správneho lieku,” vysvetľuje Karin Marček Malenovská, vedkyňa a doktorka farmácie.

Foto: http://www.canva.com

Podobné články

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články