štvrtok, 23 mája, 2024
DomovAktuálneSvetový deň pečene

Svetový deň pečene

Pri príležitosti Svetového dňa pečene, ktorý si pripomíname 17. apríla, si povedzme viac o tomto supermanovi medzi orgánmi, chorobách, ktoré ho ohrozujú aj tom, ako sa o svoju pečeň starať.

Pečeň je najväčší vnútorný orgán v ľudskom tele. Odstraňuje toxíny z krvného obehu, udržiava zdravú hladinu cukru v krvi, reguluje zrážanie krvi a vykonáva stovky ďalších životne dôležitých funkcií.

Okrem iného filtruje všetku krv v tele a rozkladá jedovaté látky, ako sú alkohol a drogy. Produkuje tiež žlč, ktorá pomáha tráviť tuky a odvádzať odpad.

Nealkoholové stukovatenie pečene. Detoxikácia pečene by mala byť súčasťou celkového zdravého životného štýlu, ktorý zahŕňa zdravú stravu a dostatočnú pohybovú aktivitu.
Nealkoholové stukovatenie pečene. Detoxikácia pečene by mala byť súčasťou celkového zdravého životného štýlu, ktorý zahŕňa zdravú stravu a dostatočnú pohybovú aktivitu.

Pečeň

Pečeň sa nachádza v pravej hornej časti brušnej dutiny, pod bránicou a nad žalúdkom, pravou obličkou a črevami. Je červenohnedá, má približne tvar kužeľa a váži asi tri kilogramy.

V pečeni sa nachádza približne pollitra (13 %) krvi. Skladá sa z dvoch väčších a dvoch menších lalokov, pričom tie sa skladajú z ôsmich segmentov, ktoré pozostávajú z tisícky lalôčikov.

Tie sú prepojené malými kanálikmi, ktoré sa spájajú s väčšími a vytvárajú spoločný pečeňový vývod. Ten prostredníctvom spoločného žlčovodu transportuje do žlčníka a dvanástnika žlč vytvorenú pečeňovými bunkami.

Chorá pečeň nebolí. Keď začne, je zle

Najdôležitejšie časti pečene:

Spoločný pečeňový vývod – odvádza žlč z pečene, vzniká spojením pravého a ľavého žlčovodu

Falciformný väz – tenký, fibrózny väz, ktorý oddeľuje dva laloky pečene a spája ju s brušnou stenou.

Glissonova kapsula – vrstva voľného spojivového tkaniva, ktorá obklopuje pečeň a s ňou súvisiace tepny a kanáliky.

Pečeňová tepna – hlavná cieva, ktorá zásobuje pečeň okysličenou krvou.

Pečeňová portálna žila – krvná cieva, ktorá privádza krv z tráviaceho traktu, žlčníka, pankreasu a sleziny do pečene.

Laloky – anatomické časti pečene

Lalôčiky -základná morfologická jednotka pečene 

Hepatocyt/pečeňová bunka – hlavná stavebná jednotka pečene 

Funkcie pečene

Pečeň plní viac ako 500 životne dôležitých funkcií, medzi ktoré patria odstraňovanie odpadových produktov a cudzorodých látok z krvného obehu, metabolizmus cukrov či tvorba základných živín.

Reguluje väčšinu chemických látok v krvi a vylučuje žlč, ktorá pomáha odvádzať odpadové produkty z pečene.

Nealkoholové stukovatenie pečene nebolí, no je prvým štádiom ochorenia pečene.
Nealkoholové stukovatenie pečene nebolí, no je prvým štádiom ochorenia pečene.

Medzi jej najznámejšie funkcie patria:

Produkcia albumínu – Albumín je bielkovina, ktorá bráni tekutinám v krvnom obehu v úniku do okolitého tkaniva. Prenáša tiež hormóny, vitamíny, minerály a enzýmy v tele.

Produkcia žlče – Žlč je tekutina, ktorá je rozhodujúca pre trávenie a vstrebávanie tukov v tenkom čreve.

Produkcia cholesterolu a špeciálnych bielkovín, ktoré pomáhajú prenášať tuky v tele

Filtruje krv – Všetka krv opúšťajúca žalúdok a črevá prechádza pečeňou, ktorá odstraňuje toxíny, vedľajšie produkty a iné škodlivé látky.

Reguluje hladinu aminokyselín – Produkcia bielkovín závisí od aminokyselín. Pečeň sa stará o to, aby hladina aminokyselín v krvnom obehu zostala zdravá.

Reguluje zrážanlivosť krvi – Látky zodpovedné za zrážanie krvi vznikajú pomocou vitamínu K, ktorý sa môže vstrebávať len vďaka žlči, ktorú produkuje pečeň.

Odoláva infekciám – V rámci procesu filtrácie pečeň odstraňuje z krvného obehu aj baktérie.

Ukladá vitamíny a minerály – Pečeň uchováva významné množstvo vitamínov A, D, E, K a B12, ako aj železo a meď.

Spracováva glukózu – Pečeň odstraňuje prebytočnú glukózu (cukor) z krvného obehu a ukladá ju ako glykogén. Podľa potreby môže glykogén premieňať späť na glukózu.

Spracovanie hemoglobínu na využitie jeho obsahu železa (pečeň ukladá železo)

Premena jedovatého amoniaku na močovinu (močovina je konečným produktom metabolizmu bielkovín a vylučuje sa močom)

Čistenie krvi od drog a iných jedovatých látok

Odstraňovanie bilirubínu aj z červených krviniek. Ak sa bilirubín nahromadí, pokožka a oči zožltnú.

Zúčastňuje sa na termoregulácii

Choroby pečene

regresívne (hypobiotické) procesy – dystrofia (porucha výživy, sprevádzaná tvarovými zmenami, ako sú stukovatenie pečene – steatóza), nekróza (odumretie tkaniva) a atrofia (zmenšenie, zakrpatenie)

cirkulačné poruchy

zápaly pečene (hepatitídy) – spôsobené vírusmi, infekčnými alebo toxickými faktormi (alkohol)

fibróza (zmnoženie väziva) prechádzajúca až do cirhózy

vývojové anomálie (malformácie) pečene

nádory pečene

Signály ochorenia pečenechoroby pečene

pretrvávajúca únava, slabosť, ospalosť

zmeny chuti do jedla

kožné zmeny (škvrny, rozšírené žilky na tvári, hrudníku, žltkasté sfarbenie kože a slizníc)

precitlivená, svrbiaca pokožka

zhoršené trávenie, plynatosť, kŕče

nadmerné hromadenie tuku v oblasti brucha

opuchy dolných končatín

spontánna tvorba hematómov (podliatín)

zhoršenie psychických funkcií, zmeny nálad

lámavé, vrúbkované nechty

tlak pod pravým rebrovým oblúkom

bolesti kolien, kĺbov, palcov na nohách

Vyšetrenia pečene

Biochemické vyšetrenie krvi umožňuje rozpoznať a vyhodnotiť patologické zmeny v pečeňových bunkách. Žiadny z tzv. „pečeňových testov“ však nie je špecifický pre určitý typ poškodenia pečene, preto sa používajú kombinácie viacerých laboratórnych vyšetrení.

Tie môže následne lekár doplniť ďalšími diagnostickými metódami, ultrasonografiou (USG), počítačovou tomografiou (CT) a magnetickou rezonanciou (MRI).

Ako si uchovať zdravú pečeň

Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť ochoreniu pečene, je zdravý životný štýl.

Vyhýbajte sa drogám – tieto toxíny musí pečeň odfiltrovať a ich užívanie môže spôsobiť dlhodobé poškodenie

Alkohol pite striedmo – pečeň musí alkohol rozložiť a i keď to s miernym množstvo dokáže, jeho nadmerné pitie môže spôsobiť poškodenie

Pravidelne cvičte – pravidelné cvičenie pomôže posilniť zdravie celého tela, vrátane pečene

Jedzte zdravé potraviny – konzumácia nadmerného množstva tukov môže skomplikovať fungovanie pečene a viesť k jej stukovateniu

Praktizujte bezpečný sex – používajte ochranu, aby ste sa vyhli sexuálne prenosným chorobám, ako je napríklad aj hepatitída C)

Dajte sa zaočkovať – najmä pri cestovaní sa nechajte zaočkovať proti hepatitíde A a B, ako aj proti chorobám ako malária a žltá zimnica, ktoré sa rozmnožujú v pečeni.

Slováci však tento životne dôležitý orgán často opomínajú. Slovensko je prvé na svete vo výskyte cirhózy pečene, teda konečného štádia všetkých chronických chorôb pečene.

Vyplýva to zo štúdie zverejnenej v roku 2020 v odbornom časopise Lancet Gastroenterology Hepatology. Ochorenia pečene sú zároveň najčastejšou príčinou smrti dospelých na Slovensku vo veku 25 – 45 rokov.2

Príčinou týchto nelichotivých štatistík je okrem konzumácie alkoholu a s ním súvisiacej alkoholovej choroby pečene aj nealkoholové stukovatenie pečene (NAFLD).

NAFLD je hlavnou príčinou ochorení a úmrtí súvisiacich s pečeňou. Celosvetová prevalencia NAFLD je 30 % a stále sa zvyšuje, upozorňujú autori štúdie venovanej celosvetovej epidemiológii nealkoholovej tukovej choroby pečene (NAFLD) a nealkoholovej steatohepatitídy (NASH) zverejnenej v roku 2022.3

Nealkoholové stukovatenie pečene. Sú za tým vysoko spracované potraviny a nedostatok pohybu.
Nealkoholové stukovatenie pečene. Sú za tým vysoko spracované potraviny a nedostatok pohybu.

Čo je NAFLD

Nealkoholová tuková choroba pečene (NAFLD) je označenie pre celý rad ochorení spôsobených hromadením tuku v pečeni. Zvyčajne sa vyskytuje u ľudí s nadváhou alebo obezitou.

Jej včasné štádium zvyčajne nespôsobuje žiadne škody, ale ak sa zhorší, môže viesť k vážnemu poškodeniu pečene vrátane cirhózy. Ak ju, naopak, lekár odhalí včas a lieči sa v počiatočnom štádiu, je možné zastaviť jej zhoršovanie a znížiť množstvo tuku v pečeni.4

Vysoká hladina tuku v pečeni sa spája aj so zvýšeným rizikom ďalších závažných zdravotných problémov, ako sú cukrovka, vysoký krvný tlak a ochorenia obličiek. Ak už cukrovku máte, NAFLD zvyšuje pravdepodobnosť vzniku srdcových problémov.4

I keď je veľmi podobná ochoreniu pečene súvisiacemu s alkoholom (ARLD), NAFLD nie je spôsobená nadmerným pitím alkoholu.4

Vyvíja sa v štyroch hlavných štádiách, pričom u väčšiny ľudí sa vyvinie len prvé štádium, zvyčajne bez toho, aby si to uvedomovali. Ak sa neodhalí a nezvládne, môže postupovať a nakoniec viesť k poškodeniu pečene.4

Tieto štyri štádiá sú jednoduché stukovatenie pečene (steatóza), nealkoholová steatohepatitída (NASH), fibróza a napokon cirhóza.

Posledná menovaná je najvážnejším štádiom, ktoré sa objavuje po rokoch zápalu, keď sa pečeň postupne zmenšuje, stáva sa zjazvenou a hrudkovitou.

Toto poškodenie je trvalé a môže viesť k zlyhaniu, keď pečeň prestáva správne fungovať, a napokon aj k rakovine pečene.4


Koho ohrozuje

Zvýšené riziko NAFLD hrozí ľuďom, ktorí sú obézni alebo majú nadváhu. Najmä, ak majú veľa tuku okolo pása, cukrovku 2. typu, ochorenie, ktoré ovplyvňuje spôsob, akým telo využíva inzulín.

Inzulínovú rezistenciu, napríklad syndróm polycystických vaječníkov, nedostatočne aktívnu štítnu žľazu, vysoký krvný tlak, vysokú hladinu cholesterolu, metabolický syndróm (kombinácia cukrovky, vysokého krvného tlaku a obezity), starším ako 50 rokov a tiež tým, ktorí fajčia.

NAFLD však diagnostikovali aj u ľudí bez týchto rizikových faktorov, vrátane malých detí.4

Na Slovensku má pritom podľa dostupných štatistík nadhmotnosť 60 – 70 % populácie v produktívnom veku a obezitou trpí 25 %.5 (zdroj: kampaň https://www.slovenskoprotiobezite.sk/)

Aké sú príznaky a diagnostika

V počiatočných štádiách NAFLD sa zvyčajne nevyskytujú žiadne príznaky, prípadne sa môžu zhodovať s príznakmi iných ochorení.

„Väčšina tých príznakov býva veľmi nenápadná, ako ťažoba v bruchu, pobolievanie pod pravým rebrovým oblúkom, prípadne nafukovanie, horšie trávenie.

Takže spočiatku môžu byť tie príznaky veľmi, veľmi nenápadné a človek nemyslí na to, že práve toto spôsobuje jeho pečeň,“ vysvetľuje všeobecná lekárka MUDr. Jana Bendová, PhD., MPH, MBA.

U ľudí s NASH alebo fibrózou, teda pokročilejšími štádiami NAFLD, sa môžu vyskytnúť aj extrémna únava, nevysvetliteľný úbytok hmotnosti alebo slabosť. Ak sa rozvinie cirhóza, môže mať pacient závažnejšie príznaky, ako je zožltnutie kože a očného bielka (žltačka), svrbenie kože a opuchy nôh, členkov, chodidiel alebo brucha (edém).4

K diagnostikovaniu nealkoholovej tukovej choroby pečene (NAFLD) pomôžu krvné testy v rámci preventívnej prehliadky.

„Všeobecný lekár vyšetrí z krvi dva dôležité testy, čo sa týka funkcie pečene, nazývame ich pečeňové testy. Sú to ALT, GMT, ak mal daný človek problém s pečeňou v minulosti alebo má lekár podozrenie, že sa s pečeňou niečo deje, môže dať vyšetriť aj ďalšie pečeňové testy a dokonca poslať človeka na ultrazvuk pečene.

Na ultrazvuk pečene pošleme niekoho najmä vtedy, ak vidíme, že tie pečeňové testy nám naznačujú, že je nejaký problém, pretože tie testy z krvi ukazujú, ako pečeň funguje a ultrazvuk nám ukáže, ako vyzerá, a práve ten ultrazvuk ukáže, či je pečeň väčšia a či je stukovatená,“ približuje ďalej MUDr. Bendová.

S tým, že „žiaľ, toto ochorenie pribúda, má ho viac ako tretina obyvateľov Slovenska, možno aj viac, pretože nemáme úplne presné čísla na celej populácii a vidíme, že ochorenia pečene, čo sa týka tukovatenia pečene, pribúdajú každým rokom, pretože pribúda ľudí, ktorí žijú nezdravo, ktorí sa nezdravo stravujú, málo sa hýbu a priberajú“.

Zmeňte svoj životný štýl

Dôležitá je preto najmä zmena životného štýlu. Pomôcť môže napríklad schudnutie, zdravé stravovanie, teda vyvážená strava s vysokým obsahom ovocia, zeleniny, bielkovín a sacharidov, ale s nízkym obsahom tuku, cukru a soli, pitie vody namiesto sladkých nápojov či pravidelné cvičenie.

Tí, čo fajčia, by mali, samozrejme, prestať. A aj keď NAFLD nie je spôsobená alkoholom, môže ju pitie alkoholu zhoršiť. Odporúča sa preto obmedziť alebo prestať piť alkohol.4

Zdroje:

 1. https://columbiasurgery.org/liver/liver-and-its-functions
 2. https://www.siriushepi.sk/
 3. https://journals.lww.com/hep/fulltext/2023/04000/the_global_epidemiology_of_nonalcoholic_fatty.27.aspx
 4. https://www.nhs.uk/conditions/non-alcoholic-fatty-liver-disease/
 5. https://www.slovenskoprotiobezite.sk/
 6. https://www.essentiale.com/sk-sk

Foto: http://www.canva.com

Mohlo by vás zaujímať:

 • Svetový deň hypertenzie
  Kardiovaskulárne ochorenia sú príčinou 40 percent úmrtí v Európe, uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). V Európe má každý tretí dospelý vo veku medzi 30 až 79 rokov hypertenziu (vysoký krvný tlak). Často je spôsobený nadmernou konzumáciou soli. Pritom až 51 z 53 krajín v regióne má priemerný denný príjem soli vyšší ako odporúča WHO. Päť… Read more: Svetový deň hypertenzie
 • Choroby s číslami. Aké to sú?
  Každý rok o takomto čase sa skloňujú alergie. Majú svoju sezónu a rastú medzimesačne aj medziročne. Rastie aj počet infekčných ochorení, ako je piata, šiesta a siedma choroba u detí a mladých ľudí. Čo robiť, ako si posilniť imunitu a aké choroby sa skrývajú pod číslami? “Obzvlášť opatrné musia byť tehotné ženy. A ľudia so… Read more: Choroby s číslami. Aké to sú?
 • Hemoroidy – ako ich liečiť?
  Hemoroidálne ochorenie (ľudovo nazývané hemoroidy alebo zlatá žila), respektíve príznaky s ním súvisiace, sú na Slovensku veľmi rozšírené. Výsledky nedávneho prieskumu ukazujú, že za posledných dvanásť mesiacov týmto ochorením trpela dokonca až jedna tretina slovenskej populácie. Hemoroidálne ochorenie si nevyberá – postihuje dospelých ľudí bez ohľadu na ich vek či pohlavie. Včasná a komplexná liečba… Read more: Hemoroidy – ako ich liečiť?
 • Aké príznaky si treba pri cukrovke všímať?
  Epidémia 21. storočia. Aj tak nazývajú odborníci globálny rast ochorenia diabetes. K najrozšírenejším civilizačným chorobám patrí aj na Slovensku, a to u dospelých aj detí. Neliečený diabetes môže viesť k závažným zdravotným problémom. Preto je dôležité včas rozpoznať jeho príznaky. Diabetes, známy aj ako cukrovka, je chronické, metabolické ochorenie, ktoré sa spája s vysokou hladinou… Read more: Aké príznaky si treba pri cukrovke všímať?
 • Bryndza je zdravá, ale obsahuje aj tuk
  Májová bryndza je bezpochyby tá najlepšia. Vďaka blahodarným a zdraviu prospešným účinkom sa bryndza nazýva aj „bielym zlatom“. Počas prvých jarných mesiacov sa začínajú pásť ovečky na lúkach, ktorým sa po zimnom období mení pestrá strava. Práve preto májová bryndza nadobúda nezameniteľnú krémovú chuť! Okrem lahodnej chuti obsahuje probiotiká, vitamíny, minerály a množstvo ďalších prospešných… Read more: Bryndza je zdravá, ale obsahuje aj tuk
Podobné články

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články