sobota, 15 júna, 2024
DomovAktuálneQuinoa - zdravý zázrak aj pre "bezlepkáčov"

Quinoa – zdravý zázrak aj pre “bezlepkáčov”

Merlík čilsky vám asi sám o sebe veľa nehovorí. Ale čo tak quinoa? O tej ste v poslednom čase určite počuli. Quinoa sa svojej popularite teší už niekoľko rokov. Patrí k najlepším superpotravinám na svete.

Quinoa má svoj pôvod v Južnej Afrike. Patrila medzi základné potraviny obyvateľov pohoria Andy. Bojovníkom v horskom teréne a kopcoch vraj dodávala na dlhý čas silu.

Niesla si preto so sebou priezvisko matka obilnín a Inkovia ju uctievali. Quinou už vtedy mleli na múku a používali na zahusťovanie polievok a prípravu kaše.

Príchod Európanov pre ňu znamenal úpadok, pretože ju nahrádzali inými obilninami. Dnes ide o významnú exportnú plodinu pre bohaté trhy. Je vyhľadávaná ako základ fit kuchyne a vegánskej stravy. 

Quinoa - superpotravina v kuchyni

Quinoa je rastlina

Technicky je quinoa v podstate rastlina, takže nepatrí medzi zrná, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Rastlina síce nie je z botanického hľadiska obilnina, pretože je príbuzná špenátu, no jej využitie sa vždy podobalo skôr obilninám.

Hodí sa do mnohých pokrmov

Vďaka svojej jemnej chuti a nenáročnej príprave má quinoa široké využitie. Hodí sa do mnohých pokrmov, používa sa aj ako súčasť hlavných jedál. Dá sa kombinovať so zeleninou, kuracím mäsom, ale aj ovocím a orieškami.

Dokáže veľmi dobre zasýtiť a navyše svojimi nutričnými vlastnosťami nezvyšuje glykemický index.

Tip: quinou si môžete dopriať čiernu, bielu i červenú. Majú podobné nutričné ​​vlastnosti a výhody. Sú bezlepkové a veľmi ľahko stráviteľné.

Čierna quinoa má sladšiu a jemnejšiu chuť ako biela quinoa. Športovcom sa odporúča konzumovať skôr červenú quinou a ľuďom, ktorí riešia úbytok telesnej hmotnosti skôr bielu.

Quinoa si určite  zaslúži vašu pozornosť. V čom je výnimočná?

  1. Je prirodzene bezlepková vo všetkých jej formách a odrodách.
  2. Obsahuje vlákninu. Prospieva črevám, zasýti a nenafukuje.
  3. nižší glykemický index, čo je plus na odľahčenie vášho jedálnička.
  4. Obsahuje vitamíny skupiny B a vitamín E.
  5. Konzumáciou quinoy získate minerálne látky, ako je železo, selén, horčík a vápnik.
  6. V určitom množstve obsahuje aj omega 3 a 6 nenasýtené mastné kyseliny. Obsahuje všetkých 9 esenciálnych aminokyselín.
  7. Jej konzumáciou dodáte telu kyselinu listovú, meď, fosfor, zinok a mangán.

Vedeli ste, že atraktívnosť quinoy je nadčasová? Jej výživové vlastnosti viedli Inkov k tomu, aby ju v roku 1400 korunovali za „chismaya mama“ alebo „matku všetkých obilnín“.

Quinoa v kuchyni

Quinoa sa varí veľmi podobne ako ryža. Príprava pokrmov z tejto rastliny patrí k tým najjednoduchším. Pred varením ju nezabudnite opláchnuť studenou vodou. Zľahka tým zväčší svoj objem, čím sa zbavíte horkastého sapomínu, ktorý môže zaťažiť žalúdok.

Varí sa podobne ako ryža. Na jeden diel quinoy by použite dva diely osolenej vody, vývaru alebo vody s bylinkami. Varí sa cca 15 minút.

Keďže je jej chuť skôr neutrálna, hodí sa ako príloha k výrazným jedlám. Quinoa je vhodná aj na konzumáciu nasladko. Uvarte ju tak ako vždy a pridajte do raňajok s ovocím, medom, orechami a hrozienkami.

Takisto ju môžete servírovať ako teplú alebo studenú sladkú kašu na raňajky, desiatu či olovrant. Pridajte do nej čakankový sirup, príp. erythritol, syr cottage, povolené ovocie a prípadne orechy, ak vám chutia.

Pre koho je quinoa vhodná?

Pozor na obsah sacharidov. Ak si ju chcete dopriať aj počas keto alebo low carb diéty, dávajte pozor na jej skonzumované množstvo. Konzultujte jej príjem s výživovým poradcom, aby ste predišli tomu, že sa vyhodíte z ketózy alebo narušíte svoj low carb jedálniček.

Quinoa je jedinečná vďaka svojmu obsahu vitamínov a minerálnych látok. Avšak, jeden hrnček uvarenej quinoy však môže obsahovať až 39 gramov sacharidov. Varená quinoa obsahuje 70 % sacharidov, čo z nej robí jedlo s vysokým obsahom sacharidov.

Quinoa je tiež veľmi sýta, pretože má relatívne vysoký obsah vlákniny a bielkovín. Z tohto dôvodu môže pomôcť podporiť zdravú reguláciu hmotnosti a zdravie čriev. Pre ľudí na bezlepkovej diéte však môže byť výborným spestrením jedálnička.

Quinoa je pre vysoký obsah bielkovín vhodná na prípravu kvalitných, energeticky a nutrične výdatných raňajok najmä pre športovcov.

Diabetici by ju nemali pravidelne zaraďovať do svojho jedálnička. Prečerpali by totiž povolený, resp. odporúčaný limit bielkovín v strave.

www.prodietix.sk
Foto: http://www.pexels.com

Andrea Hinková
Andrea Hinkováhttps://zdravienadoma.sk
Adresa redakcie: Andrea Hinková - Tarová Riečna 46/8 900 66 Vysoká pri Morave tel: + 421 905 401 997
Podobné články

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články