Vši sú malý parazitický hmyz, ktorý sa najčastejšie vyskytuje vo vlasoch. Tri hlavné typy vší sú hlavové vši, telové vši a lonové vši (tzv. filcka). Hlavové sa najčastejšie vyskytujú v oblastiach vlasov, zatiaľ čo všetky sa nachádzajú v tele a najčastejšie sa vyskytujú najčastejšie v oblečení.
Ako rozoznáte vši? Veľmi jednoducho a určite si ich nepomýlite s lupinami. Lupiny totiž z vlasov odfúknete alebo ich zmyjete vodou. Vši ani hnidy však nie.
Tie musíte odstrániť mechanicky. To, že sa vo vašich vlasoch alebo vo vlasoch detí udomácnili vši, prezradia aj tieto príznaky:
- Svrbenie pokožky hlavy
- Škrabance vo vlasovej pokožke
- Nervozita a nepokoj postihnutého
- Problémy so spánkom
Vši – ako sa ich zbaviť?
Slovenskí rodičia v tomto smere nehasia vzniknutý problém, ale riešia prevenciu. Medzi najčastejšie kupované produkty v Mojalekáreň.sk patria repelentné gumičky do vlasov.
Tie preskočili záujem o šampóny proti všiam až 9-násobne.
Medzi obľúbené produkty proti vlasovým parazitom patria aj spreje. Slováci zrejme preferujú ich rýchlu a jednoduchú aplikáciu. Tie nakupujú zo širokého portfólia produktov proti všiam 1,5-násobne častejšie ako šampóny.
Použitie týchto prípravkov ale nenechávajú na náhodu.
Ako čo najefektívnejšie bojovať proti všiam?
„Okrem zdravotníckych pomôcok proti parazitom, ako sú šampóny a spreje, radím našim zákazníkom aj zaužívaný recept, akým je vyberanie jednotlivých vší a hníd pomocou hrebeňa,“ hovorí Mgr. Pavla Horáková, vedúca online poradne MojaLekáreň.sk.
Práve kovové hrebene na odstraňovanie vší a hníd, patria do prvej trojky obľúbených bojovníkov proti nepríjemným návštevníkom prevažne detských vlasov.
Dlhé vlasy nestrihajte
Kedysi rodičia deťom strihali dlhé vlasy, dnes to už nie je potrebné. „Ak vši a hnidy rodičia vyčesávajú, je dobré na dlhé vlasy naniesť kondicionér, ktorý prečesávanie uľahčí. Do dlhých vlasov použite aj tekuté produkty proti parazitom,“ zdôrazňuje P. Horáková.
Prírodný tip
Zmiešame 100 ml oleja so 100ml vodky/min. 42%/ alebo slivovice.
Zmes aplikujte do vlasovej pokožky a do celej dĺžky vlasov. Tak, aby boli vlasy úplne pokryté. Následne zabaľte vlasy na hlave potravinárskou fóliou a nechajte približne 1h pôsobiť.
Potom vlasy dôkladne premyte bežným šampónom. Takto usmrtíme všetky vši aj hnidy okamžite, dostupnou cestou. Následne je z vlasov dôležité vyčesať mŕtve zvieratká a ich zárodky.
Foto: http://www.canva.com
Mohlo by vás zaujímať:
- Žlčník a jeho odkryté tajomstvo: Môže vás jeho absencia ohroziť na zdraví?Môžete žiť bez žlčníka? Táto otázka trápi mnohých, ktorí čelia problémom so žlčníkom alebo jeho odstránením. Tento malý orgán zohráva dôležitú úlohu v trávení, ale jeho absencia nemusí znamenať koniec normálneho života. V tomto článku sa pozrieme na funkciu žlčníka, jeho najčastejšie problémy, ako aj na život bez neho. Prečítajte si všetko, čo potrebujete vedieť,… Čítať viac: Žlčník a jeho odkryté tajomstvo: Môže vás jeho absencia ohroziť na zdraví?
- Orgánové hodiny – ako fungujú?Orgánové hodiny, tiež známe ako čínske biologické hodiny alebo tradičné čínske hodiny orgánov, sú koncept, ktorý vychádza z tradičnej čínskej medicíny (TCM).
- Tajomstvo orgánových hodín: Ako vám 24 – hodinový cyklus tela môže zmeniť život!Vedeli ste, že vaše telo má vlastné biologické hodiny, ktoré ovplyvňujú vaše zdravie, náladu a energiu? Tradičná čínska medicína odhaľuje tajomstvo tzv. orgánových hodín, ktoré vám môžu pomôcť lepšie pochopiť, prečo sa niekedy cítite unavení, prečo sa budíte v rovnaký čas v noci alebo kedy je najlepší čas na dôležité aktivity. Každý orgán v tele… Čítať viac: Tajomstvo orgánových hodín: Ako vám 24 – hodinový cyklus tela môže zmeniť život!
- Prečo sa tradičná medicína musí inšpirovať holistickým prístupom? Tajomstvo celostného zdravia vás prekvapíHolistická liečba predstavuje návrat ku koreňom, k prirodzenému spôsobu starostlivosti o zdravie, ktorý chápe človeka ako prepojený celok. Prečo je tento prístup taký účinný a ako môže zmeniť váš pohľad na zdravie?
- Zabudnite na cukrovku! Prečítajte si, čo môže spôsobiť inzulínovú rezistenciu a ako ju zvládnuťInzulín je hormón produkovaný pankreasom, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri regulácii hladiny glukózy v krvi.