štvrtok, 23 mája, 2024
DomovAktuálneDonieslo vaše dieťa zo školy vši? Toto urobte!

Donieslo vaše dieťa zo školy vši? Toto urobte!

Vši sú malý parazitický hmyz, ktorý sa najčastejšie vyskytuje vo vlasoch. Tri hlavné typy vší sú hlavové vši, telové vši a lonové vši (tzv. filcka). Hlavové sa najčastejšie vyskytujú v oblastiach vlasov, zatiaľ čo všetky sa nachádzajú v tele a najčastejšie sa vyskytujú najčastejšie v oblečení.

Ako rozoznáte vši? Veľmi jednoducho a určite si ich nepomýlite s lupinami. Lupiny totiž z vlasov odfúknete alebo ich zmyjete vodou. Vši ani hnidy však nie. 

Tie musíte odstrániť mechanicky. To, že sa vo vašich vlasoch alebo vo vlasoch detí udomácnili vši, prezradia aj tieto príznaky:

 • Svrbenie pokožky hlavy
 • Škrabance vo vlasovej pokožke
 • Nervozita a nepokoj postihnutého
 • Problémy so spánkom
Ako rozoznáte vši? Veľmi jednoducho a určite si ich nepomýlite s lupinami. Lupiny totiž z vlasov odfúknete alebo ich zmyjete vodou. Vši ani hnidy však nie. 

Vši – ako sa ich zbaviť?

Slovenskí rodičia v tomto smere nehasia vzniknutý problém, ale riešia prevenciu. Medzi najčastejšie kupované produkty v Mojalekáreň.sk patria repelentné gumičky do vlasov.

Tie preskočili záujem o šampóny proti všiam až 9-násobne.

Medzi obľúbené produkty proti vlasovým parazitom patria aj spreje. Slováci zrejme preferujú ich rýchlu a jednoduchú aplikáciu. Tie nakupujú zo širokého portfólia produktov proti všiam 1,5-násobne častejšie ako šampóny.

Použitie týchto prípravkov ale nenechávajú na náhodu.

Medzi obľúbené produkty proti vlasovým parazitom patria aj spreje. Slováci zrejme preferujú ich rýchlu a jednoduchú aplikáciu.

Ako čo najefektívnejšie bojovať proti všiam?

„Okrem zdravotníckych pomôcok proti parazitom, ako sú šampóny a spreje, radím našim zákazníkom aj zaužívaný recept, akým je vyberanie jednotlivých vší a hníd pomocou hrebeňa,“ hovorí Mgr. Pavla Horáková, vedúca online poradne MojaLekáreň.sk.

Práve kovové hrebene na odstraňovanie vší a hníd, patria do prvej trojky obľúbených bojovníkov proti nepríjemným návštevníkom prevažne detských vlasov.

Poznáte prírodný spôsob proti všiam? Čítajte v článku

Dlhé vlasy nestrihajte

Kedysi rodičia deťom strihali dlhé vlasy, dnes to už nie je potrebné. „Ak vši a hnidy rodičia vyčesávajú, je dobré na dlhé vlasy naniesť kondicionér, ktorý prečesávanie uľahčí. Do dlhých vlasov použite aj tekuté produkty proti parazitom,“ zdôrazňuje P. Horáková.

Prírodný tip

Zmiešame 100 ml oleja so 100ml vodky/min. 42%/ alebo slivovice.

Zmes aplikujte do vlasovej pokožky a do celej dĺžky vlasov. Tak, aby boli vlasy úplne pokryté. Následne zabaľte vlasy na hlave potravinárskou fóliou a nechajte približne 1h pôsobiť.

Potom vlasy dôkladne premyte bežným šampónom. Takto usmrtíme všetky vši aj hnidy okamžite, dostupnou cestou. Následne je z vlasov dôležité vyčesať mŕtve zvieratká a ich zárodky.

Foto: http://www.canva.com

Mohlo by vás zaujímať:

 • Svetový deň hypertenzie
  Kardiovaskulárne ochorenia sú príčinou 40 percent úmrtí v Európe, uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). V Európe má každý tretí dospelý vo veku medzi 30 až 79 rokov hypertenziu (vysoký krvný tlak). Často je spôsobený nadmernou konzumáciou soli. Pritom až 51 z 53 krajín v regióne má priemerný denný príjem soli vyšší ako odporúča WHO. Päť… Read more: Svetový deň hypertenzie
 • Choroby s číslami. Aké to sú?
  Každý rok o takomto čase sa skloňujú alergie. Majú svoju sezónu a rastú medzimesačne aj medziročne. Rastie aj počet infekčných ochorení, ako je piata, šiesta a siedma choroba u detí a mladých ľudí. Čo robiť, ako si posilniť imunitu a aké choroby sa skrývajú pod číslami? “Obzvlášť opatrné musia byť tehotné ženy. A ľudia so… Read more: Choroby s číslami. Aké to sú?
 • Hemoroidy – ako ich liečiť?
  Hemoroidálne ochorenie (ľudovo nazývané hemoroidy alebo zlatá žila), respektíve príznaky s ním súvisiace, sú na Slovensku veľmi rozšírené. Výsledky nedávneho prieskumu ukazujú, že za posledných dvanásť mesiacov týmto ochorením trpela dokonca až jedna tretina slovenskej populácie. Hemoroidálne ochorenie si nevyberá – postihuje dospelých ľudí bez ohľadu na ich vek či pohlavie. Včasná a komplexná liečba… Read more: Hemoroidy – ako ich liečiť?
 • Aké príznaky si treba pri cukrovke všímať?
  Epidémia 21. storočia. Aj tak nazývajú odborníci globálny rast ochorenia diabetes. K najrozšírenejším civilizačným chorobám patrí aj na Slovensku, a to u dospelých aj detí. Neliečený diabetes môže viesť k závažným zdravotným problémom. Preto je dôležité včas rozpoznať jeho príznaky. Diabetes, známy aj ako cukrovka, je chronické, metabolické ochorenie, ktoré sa spája s vysokou hladinou… Read more: Aké príznaky si treba pri cukrovke všímať?
 • Bryndza je zdravá, ale obsahuje aj tuk
  Májová bryndza je bezpochyby tá najlepšia. Vďaka blahodarným a zdraviu prospešným účinkom sa bryndza nazýva aj „bielym zlatom“. Počas prvých jarných mesiacov sa začínajú pásť ovečky na lúkach, ktorým sa po zimnom období mení pestrá strava. Práve preto májová bryndza nadobúda nezameniteľnú krémovú chuť! Okrem lahodnej chuti obsahuje probiotiká, vitamíny, minerály a množstvo ďalších prospešných… Read more: Bryndza je zdravá, ale obsahuje aj tuk

Podobné články

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články