štvrtok, 23 mája, 2024
DomovAktuálneDiagnóza: Srdcové zlyhávanie

Diagnóza: Srdcové zlyhávanie

Čo je srdcové zlyhávanie a aké sú jeho príčiny? Aké sú hlavné príznaky srdcového zlyhávania? Aké sú možnosti liečby? To je len niekoľko otázok, na ktoré sme sa opýtali Doc. MUDr. Evy Goncalvesovej, CSc, prednostky Kardiologickej kliniky LF UK a NÚSCH, a.s. Bratislava.

Srdcové zlyhávanie nie je choroba, ale syndróm. Je výsledným stavom iných poškodení srdca. Najčastejším poškodením je vysoký krvný tlak, neliečený alebo nesprávne liečený vysoký krvný tlak.

Ten po rokoch vyústi do nejakej formy srdcového zlyhávania.

Srdcové zlyhávanie nie je choroba, ale syndróm. Je výsledným stavom iných poškodení srdca. Najčastejším poškodením je vysoký krvný tlak, neliečený alebo nesprávne liečený vysoký krvný tlak. Ten po rokoch vyústi do nejakej formy srdcového zlyhávania.

Až 90 percent pacientov so srdcovým zlyhávaním má alebo malo artériovú hypertenziu. Druhou najčastejšou príčinou, prečo srdce začne zlyhávať je ischemická choroba srdcaupchávanie ciev, infarkt myokardu.

So srdcovým zlyhávaním sa tiež spája ochorenie diabetes mellitus.

Srdcové zlyhávanie a príčiny jeho vzniku

Na Slovensku žije viac ako 100-tisíc ľudí s diagnózou srdcové zlyhávanie. Vzniká preto, že srdce nedokáže dostatočne pumpovať krv alebo jednoducho povedané, srdce nedostane do organizmu toľko krvi, koľko pre správnu činnosť potrebuje.

A za tým, že srdce nedokáže vykonávať „svoju prácu“ môže byť viac príčin. „Môže ísť o poruchu srdcového svalu, elektrického rytmu, srdcových chlopní a dôvodom môže byť aj prekonaný infarkt,“ hovorí doc. MUDr. Eva Goncalvesová, CSc, prednostka Kardiologickej kliniky LF UK a NÚSCH, a.s. Bratislava.

za tým, že srdce nedokáže vykonávať „svoju prácu“ môže byť viac príčin. „Môže ísť o poruchu srdcového svalu, elektrického rytmu, srdcových chlopní a dôvodom môže byť aj prekonaný infarkt,“ hovorí doc. MUDr. Eva Goncalvesová, CSc, prednostka Kardiologickej kliniky LF UK a NÚSCH, a.s. Bratislava.

Hlavným príznakom je dýchavičnosť

Príznaky srdcového zlyhávania sú najmä na začiatku neurčité. „Väčšinou, keď povieme ľuďom srdcové zlyhávanie, všetci si predstavia, že odpadnú a zomrú, lebo im zlyhá srdce.

Nie je to tak, srdcové zlyhávanie je chronický chorobný stav, ktorý sa vyvíja väčšinou veľmi pomaly. Inokedy sa môže prudko prejaviť aj zhoršiť. Už z toho vyplýva, že srdcové zlyhávanie môže byť chronické alebo akútne,“ hovorí doc. MUDr. Eva Goncalvesová, CSc.

Základným prejavom srdcového zlyhávanie nie je podľa nej bolesť, ako si veľa ľudí myslí, ale pocit nedostatku vzduchu. „Pacient ťažko dýcha, má pocit, že sa dusí a nevládze. Na začiatku sa tento pocit vyskytuje najmä pri fyzickej námahe, a neskôr sa tento stav zhoršuje.

Pacienti sú dýchaviční aj pri malej námahe. Takže hlavnými príznakmi srdcového zlyhávania sú dýchavica, opuchy dolných končatín v pokročilejších štádiách, únava, nevýkonnosť.“

Základným prejavom srdcového zlyhávanie nie je podľa nej bolesť, ako si veľa ľudí myslí, ale pocit nedostatku vzduchu

Aké vyšetrenia vás čakajú?

Pri podozrení na srdcové zlyhávanie je jednou z najdôležitejších súčastí vyšetrenia rozhovor lekára s pacientom. Lekár sa pýta a z odpovedí pacienta vie rozpoznať príznaky tohto syndrómu.

Na to však treba veľa skúseností a trochu odvahy. Podozrenie sa musí následne   potvrdiť testami.

„Fyzikálne vyšetrenie nemusí ukázať žiadnu abnormalitu. Takže potvrdzujúcim vyšetrením je echokardiografia a špecifické laboratórne krvné testy, ktoré nám ukážu, či srdce pracuje vo veľkom strese.“

Pri podozrení na srdcové zlyhávanie je jednou z najdôležitejších súčastí vyšetrenia rozhovor lekára s pacientom. Lekár sa pýta a z odpovedí pacienta vie rozpoznať príznaky tohto syndrómu.

Typy srdcového zlyhávania

Z pohľadu, ako srdcové zlyhávanie vzniklo sme spomenuli chronické a akútne. Potom sú rôzne typy srdcového zlyhávania podľa toho, čo je jeho podstatou. Tu rozpoznávame dva základné typy.

„Prvému hovoríme systolické, čo veľmi zjednodušene povedané znamená, že srdce je slabé a nedokáže vypudiť dostatok krvi, čoho dôsledkom je málo krvi v organizme.

Druhý typ srdcového zlyhávania (diastolický), ktorý rozpoznávame teraz oveľa častejšie. Je typický predovšetkým pre staršie ženy. Srdce nie je veľké, ani zväčšené. Je úplne normálne, ale často má zhrubnuté steny a nedokáže sa dobre plniť.

Nie je teda problém v tom, že nemá silu vypudiť krv (ako pri systolickom), problémom je tuhosť, kvôli čomu sa dobre neplní. Výsledok je presne ten istý. Množstvo vypudzovanej krvi je malé.

Poznáme teda srdcové zlyhávanie systolické s nízkou ejekčnou frakciou alebo srdcové zlyhávanie diastolické. To sú také dva také medzníky a, samozrejme, nič nie je biele a čierne, medzitým je päťdesiat odtieňov šedej,“ hovorí doc. MUDr. Eva Goncalvesová, CSc.

Z pohľadu, ako srdcové zlyhávanie vzniklo sme spomenuli chronické a akútne. Potom sú rôzne typy srdcového zlyhávania podľa toho, čo je jeho podstatou. Tu rozpoznávame dva základné typy.

 Srdcové zlyhávanie a možnosti liečby

Liečba sa odvíja od príčiny. „Na začiatku sme povedali, že srdcové zlyhávanie je syndróm, ktorý môže byť zapríčinený slabým srdcovým svalom. Alebo chlopňami, prípadne „elektrikou“ a často kombináciou týchto príčin.

Takže liečba je veľmi individuálna, ale vždy má pacient diétne a režimové opatrenia a každý pacient dostane sadu liekov. A podľa toho, čo je príčinou pacientovho stavu sa stanoví konkrétna liečba.“

Kedysi sa hovorilo, máš slabé srdce, tak odpočívaj. Podľa slov prednostky to teraz už tak nie je. Pacient má síce odpočívať, ale zároveň aj vložiť do svojho dňa nejakú fyzickú aktivitu, dokonca tréningového charakteru.

liečba je veľmi individuálna, ale vždy má pacient diétne a režimové opatrenia a každý pacient dostane sadu liekov. A podľa toho, čo je príčinou pacientovho stavu sa stanoví konkrétna liečba.“

Ďalším stupňom je užívanie liekov a tretí sa volí individuálne podľa profilu ochorenia.

„Extrémne športy do úvahy neprichádzajú, ale ľahké športovanie je žiadané. Samozrejme, všetko závisí od pacientovho stavu. Jednoznačne odpovedať sa dá na to, že v súčasnosti sa pri liečbe chronického srdcového zlyhávania neodporúča kľud na lôžku.

Odporúča sa nejaká forma fyzickej aktivity a to aká a koľko závisí od individuálnych charakteristík pacienta a ochorenia.“

Strava musí zohľadňovať špecifiká súčasne bežiacich ochorení

Na otázky súvisiace so stravovaním sa dá všeobecne ťažko odpovedať. Všetko závisí od pacienta. Ak má 140 kilogramov a srdcové zlyhávanie, jeho stravovanie bude vyzerať úplne inak ako pri pacientovi s normálnou hmotnosťou.

„Vo všeobecnosti, keď si odmyslíme obéznych ľudí, tak chceme, aby ľudia jedli dobre, zdravo, prijímali veľa bielkovín a nesnažili sa chudnúť, aj keď majú ľahkú nadváhu. Srdcové zlyhávanie sa však vždy spája s nejakým iným ochorením.

Artériová hypertenzia má svoje dietetické odporúčania, rovnako aj ľudia s diabetes mellitus či poškodenými obličkami.

Z hľadiska srdcového zlyhávania chceme, aby mal pacient vyváženú, ľahko stráviteľnú stravu, pretože aj trávenie potravy zaťažuje srdce, nakombinovanú s určitým diétnym zohľadnením súčasne bežiacich iných ochorení, ktoré tam sú takmer vždy, pretože niečo to srdcové zlyhávanie spôsobilo,“ hovorí doc. MUDr. Eva Goncalvesová.

Rozhovor s pani docentkou si môžete pozrieť tu:

 • Svetový deň hypertenzie
  Kardiovaskulárne ochorenia sú príčinou 40 percent úmrtí v Európe, uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). V Európe má každý tretí dospelý vo veku medzi 30 až 79 rokov hypertenziu (vysoký krvný tlak). Často je spôsobený nadmernou konzumáciou soli. Pritom až 51 z 53 krajín v regióne má priemerný denný príjem soli vyšší ako odporúča WHO. Päť… Read more: Svetový deň hypertenzie
 • Choroby s číslami. Aké to sú?
  Každý rok o takomto čase sa skloňujú alergie. Majú svoju sezónu a rastú medzimesačne aj medziročne. Rastie aj počet infekčných ochorení, ako je piata, šiesta a siedma choroba u detí a mladých ľudí. Čo robiť, ako si posilniť imunitu a aké choroby sa skrývajú pod číslami? “Obzvlášť opatrné musia byť tehotné ženy. A ľudia so… Read more: Choroby s číslami. Aké to sú?
 • Hemoroidy – ako ich liečiť?
  Hemoroidálne ochorenie (ľudovo nazývané hemoroidy alebo zlatá žila), respektíve príznaky s ním súvisiace, sú na Slovensku veľmi rozšírené. Výsledky nedávneho prieskumu ukazujú, že za posledných dvanásť mesiacov týmto ochorením trpela dokonca až jedna tretina slovenskej populácie. Hemoroidálne ochorenie si nevyberá – postihuje dospelých ľudí bez ohľadu na ich vek či pohlavie. Včasná a komplexná liečba… Read more: Hemoroidy – ako ich liečiť?
 • Aké príznaky si treba pri cukrovke všímať?
  Epidémia 21. storočia. Aj tak nazývajú odborníci globálny rast ochorenia diabetes. K najrozšírenejším civilizačným chorobám patrí aj na Slovensku, a to u dospelých aj detí. Neliečený diabetes môže viesť k závažným zdravotným problémom. Preto je dôležité včas rozpoznať jeho príznaky. Diabetes, známy aj ako cukrovka, je chronické, metabolické ochorenie, ktoré sa spája s vysokou hladinou… Read more: Aké príznaky si treba pri cukrovke všímať?
 • Bryndza je zdravá, ale obsahuje aj tuk
  Májová bryndza je bezpochyby tá najlepšia. Vďaka blahodarným a zdraviu prospešným účinkom sa bryndza nazýva aj „bielym zlatom“. Počas prvých jarných mesiacov sa začínajú pásť ovečky na lúkach, ktorým sa po zimnom období mení pestrá strava. Práve preto májová bryndza nadobúda nezameniteľnú krémovú chuť! Okrem lahodnej chuti obsahuje probiotiká, vitamíny, minerály a množstvo ďalších prospešných… Read more: Bryndza je zdravá, ale obsahuje aj tuk
Podobné články

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články