nedeľa, 21 apríla, 2024
DomovAktuálneZvyšujete si imunitu na jeseň?

Zvyšujete si imunitu na jeseň?

Predaj vitamínov stúpa už od augusta. Najžiadanejší je aktuálne vitamín C. Stúpa záujem o prírodnú liečbu, kde sa oproti minulému roku predávajú trojnásobne viac Bachove esencie. Najsilnejší v predajoch doplnkov stravy a vitamínov na imunitu bol práve prvý septembrový týždeň.

Imunita na jeseň

Imunita. Aj napriek tomu, že Slováci starostlivosť o imunitu na jeseň, kedy opäť začína rezonovať téma Covid-19 a iné respiračné ochorenia nepodceňujú, robia jednu chybu.

Upozorňuje na ňu farmaceut z online poradne MojaLekáreň.sk, Ondřej Pleskot: “nemôžeme čakať, že sa naše telo nasýti vitamínmi do 2 minút, ako sprej na nádchu, alebo za 30 minút ako liek na horúčku. Vitamíny musia nasýtiť naše telo postupne, aby ho mohli chrániť. V prípade vitamínov aj minerálnych látok teda platí, že kľúč je prevencia, nie náhla liečba”.

Vitamíny dávkujte s predstihom

Ak chceme mať na začiatku školského roka dostatočne silnú imunitu, treba začať suplementovať vitamíny, minerály, iné produkty na imunitu s dostatočným predstihom.

Aspoň mesiac pred nástupom do škôl a škôlok. Potom má organizmus čas dostatočne sa nasýtiť potrebnými nutrientami a prebudiť imunitný systém. Aktuálne sa skôr Slováci spoliehajú na nárazové zvyšovanie príjmu vitamínov práve v kritických obdobiach jeseň – zima.

Imunita a vitamín C

Najpredávanejší vitamín na posilnenie imunity je v súčasnosti Vitamín C. Dôležité je jeho dávkovanie a vstrebateľnosť. “Pokiaľ užijete ráno tabletu bežného vitamínu C 1000 mg, tak cca 750 mg vitamínu nedokáže telo využiť,” vysvetľuje Pleskot.

Napríklad pri prechladnutí, väčšej telesnej námahe, či strese užívajte 4x denne maximálne 125 – 250 mg bežného vitamínu C. Optimálna denná dávka pre zdravých dospelých je 80 – 100 mg. Pre deti 50-100 mg.

Bachové esencie

Mamičky intenzívne riešia aj imunitu dojčiat a detí v predškolskom veku. Svedčí o tom vysoký nárast predaja Bachových esencií. Odborníčka na prírodnú medicínu, farmaceutka online poradne MojaLekáreň.sk, Kamila Horníčková to tiež pripisuje začiatku školského roka.

”Bachove esencie sú vodné esencie bylín a rastlín. Môžu sa podávať deťom od dojčenského veku, dospelým aj seniorom.” Mamičky ich volia práve preto, lebo ich pomoc pri podpore zdravej psychickej odolnosti, problémoch so stresom, či spánkom je naozaj silná.

Farmaceutka na podporu imunity detí tiež odporúča vitamín C z aceroly, šípok, camu-camu, rakytníka. Deti by sa podľa nej nemali zbytočne vystavovať nárazovej dávke vitamínu C. “Myslime aj na príjem zinku a zdravých tukov,” dodáva.

Zinok lekárnici odporúčajú užívať na lačno a nie na noc. Mal by sa užívať s odstupom aspoň 2 hodín od konzumácie potravín, liekov a doplnkov stravy s obsahom vápnika, železa, medi a kofeínu.

Čo robiť, ak je už dieťa choré?

Pokiaľ je dieťa už choré, vhodné na podporu imunity sú podľa Horníčkovej imunoglukány, echinacea vo forme sirupu a dobrý čaj na dýchacie cesty s medom. V neposlednom rade netreba zanedbávať pravidelnú dávkou vitamínov z ovocia a pokojné prostredie bez stresu.

Foto: http://www.pexels.com

Podobné články

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články