nedeľa, 21 apríla, 2024
DomovAktuálnePozor na zámenu alergií s respiračným ochorením

Pozor na zámenu alergií s respiračným ochorením

Skorší nástup teplého počasia znamená aj skorší nástup alergií. Najväčšia lekáreň na slovenskom internete, MojaLekáreň.sk, zaznamenala vo februári až 2,5 násobne väčšie nákupy antihistaminík ako v rovnakom období minulý rok!

Alergici by ale mali byť obozretní. Je to skutočne alergia alebo viróza? V sezóne respiračných ochorení, ktoré už dlhší čas prežívame, je totiž riziko zámeny diagnózy vyššie ako obvykle.

Voľnopredajné antihistaminiká sú bezpečné. Ale aj u nich je obozretnosť na mieste. „Zvlášť u tehotných a dojčiacich žien, detí, pacientov s retenciou moču, ťažkou poruchou funkcie pečene a u epileptikov,“ hovorí farmaceutka Mgr. Pavla Horáková.

V sezóne respiračných ochorení nemusí byť vždy jasné, či nás prepadla viróza alebo začínajúca alergia.

Respiračné ochorenie versus alergia

V sezóne respiračných ochorení nemusí byť vždy jasné, či nás prepadla viróza alebo začínajúca alergia. „Pokiaľ ide o alergickú reakciu, tak antihistaminikum zaberá rýchlo, väčšinou o niekoľko hodín.

Takže ak počas 1-2 dní antihistaminikum nezaberie, nejde s najväčšou pravdepodobnosťou o alergickú reakciu.” hovorí P. Horáková.

Nadbytočné používanie antihistaminík je vo väčšine prípadov bezpečné. „Väčšina antihistaminík sa užíva 1-2 x denne. Ak sa pacient pomýli, aj tak je použitie pre bežnú populáciu bezpečné,” upresňuje P. Horáková.

Väčšina antihistaminík sa dá kombinovať s voľnopredajnými liekmi na chrípku a prechladnutie.

Antihistaminiká 1. generácie majú vo väčšej miere zastúpený sedatívny efekt. Navyše viac vysušujú sliznice a zahusťujú hlien v bronchoch.

Antihistaminiká dvoch generácií

P. Horáková hovorí, že aj napriek tomu, že medicína rozlišuje antihistaminiká dvoch generácií, zákazníci ich nerozlišujú.

„Antihistaminiká 1. generácie majú vo väčšej miere zastúpený sedatívny efekt. Navyše viac vysušujú sliznice a zahusťujú hlien v bronchoch.

Práve sedatívny efekt sa pri týchto antihistaminkách niekedy s úspechom využíva, napríklad pri neutíchajúcom svrbenie pokožky v noci,“ vysvetľuje farmaceutka. Z tejto generácie liekov najznámejší a jediný voľnopredajný produkt Fenistil.

Ten je podľa P. Horákovej populárny vo forme kvapiek u pediatrov: „S obľubou ich využívajú pre ich sedatívny účinok, najmä pri detskom kašli”, vysvetľuje.

Voľnopredajné antihistaminiká sú bezpečné. Ale aj u nich je obozretnosť na mieste.

Zákazníci MojaLekáreň.sk nakupujú práve Fensistil kvapky medziročne z ponuky antihistaminík najčastejšie.

Z 25-ročnej skúsenosti v lekárnickom prostredí odborníci z online poradne MojaLekáreň.sk, z veľkého portfólia voľnopredajných produktov, odporúčajú antihistaminiká 2. generácie.

„Majú minimum nežiaducich účinkov a sú oveľa menej sedatívne. Majú komplexnejší účinok ako antihistaminiká 1. generácie”, uzatvára Horáková.

Sezónna alergia – ako na ňu?

  • pri výbere antihistaminík sa poraďte s farmaceutom,
  • zaujímajte sa o antihistaminiká druhej generácie, pokiaľ po 2 dňoch voľnopredajné antihistaminikum problém nepotlačí, vyhľadajte lekára, asi to nebude alergia,
  • tehotné a dojčiace ženy, deti, pacienti s poruchami pečene, epileptici sa musia o konzumácii antihistaminík poradiť s lekárom.
Podobné články

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články