nedeľa, 16 júna, 2024
DomovAktuálneSlováci na dovolenkách najviac trpia tráviacimi problémami alebo hnačkou

Slováci na dovolenkách najviac trpia tráviacimi problémami alebo hnačkou

Celoslovenský prieskum odhalil, že s akútnou cestovateľskou hnačkou alebo inými tráviacimi problémami sa na dovolenke stretlo viac ako 80 % opýtaných Slovákov.

Ide tak o najčastejší zdravotný problém, ktorý Slováci na dovolenkách riešia, a to tak pri dospelých ako aj deťoch.

Iba polovica z nich však vie, že tieto problémy spôsobujú mikróby a baktérie v dovolenkovej destinácii. Do tela sa dostávajú najčastejšie kontaminovanou stravou či nápojmi.

Keďže náš organizmus nie je na ne adaptovaný, reaguje narušením črevnej mikrobioty, čoho dôsledkom je hnačka. Aj preto sú lieky proti hnačke súčasťou takmer každej cestovateľskej lekárničky.

Ako prebieha akútna hnačka

Akútna cestovateľská hnačka začína náhle a trvá krátko, obvykle pár dní. Hnačku môžu sprevádzať aj vysoké teploty, kŕče v bruchu spôsobené plynatosťou a nadúvaním.

Väčšinou má infekčný pôvod spôsobený toxínmi, baktériami a vírusmi. „Akútna hnačka sa nesmie podceniť a mala by sa liečiť.

Vo väčšine prípadov neznamená život ohrozujúci stav, ale môže viesť k významným stratám vody a minerálnych solí. Ide o prejav ochorenia tráviaceho systému a vďaka nej sa zbavuje škodlivín z čriev,“  hovorí gastroenterológ MUDr. Radovan Juríček.

Akútna cestovateľská hnačka začína náhle a trvá krátko, obvykle pár dní. Hnačku môžu sprevádzať aj vysoké teploty, kŕče v bruchu spôsobené plynatosťou a nadúvaním.

Hnačka – čo ju zastaví?

Približne 70 % nášho imunitného systému sa nachádza v našich črevách. Preto je dôležité byť pri výbere liekov proti hnačke opatrní.

Až polovica Slovákov sa pri výbere liekov proti hnačke pozerá na ich prírodný pôvod. Medzi jeden z nich patrí napr. prírodný čistený íl. Diosmektit hnačku nielen zastaví, ale aj lieči. V čreve na seba naviaže škodlivé látky, ktoré spôsobujú tráviace problémy.

Hnačku zastaví a lieči jej príčinu bez ohľadu na pôvod, či už ide o diétnu chybu alebo infekciu. Diosmektit zároveň chráni sliznicu pred škodlivými látkami a infekciou, umožňuje jej rýchlejšie uzdravenie a obnovuje poškodenie sliznice čreva spôsobenej zápalom.

Pri hnačke len diéta nestačí

Presne polovica opýtaných rieši hnačku len diétou, čo je však podľa odborníkov nedostačujúce.

„Úprava stravy a pitného režimu je nevyhnutnou súčasťou liečby akútnej cestovateľskej hnačky. Užívané lieky nám pomôžu hnačku zastaviť a zbaviť sa príčiny hnačky.

Diéta a správny pitný režim pomôžu črevnej mikrobiote dostať sa späť do formy a odľahčia tráviaci systém pri rekonvalescencii,“ dodáva doktor Juríček.

Straty tekutín a minerálov by sa mali kompenzovať pitím vhodných nápojov: voda, sladená voda, zeleninové vývary po malých množstvách.

Strava by mala byť upravená tak, aby zbytočne nezaťažovala tráviaci systém. Čiže konzumácia menších porcií s obsahom soli a cukrov (ryža, varená mrkva, banán a pod.).

Foto v článku: http://www.canva.com

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach:

Mohlo by vás zaujímať:

Andrea Hinková
Andrea Hinkováhttps://zdravienadoma.sk
Adresa redakcie: Andrea Hinková - Tarová Riečna 46/8 900 66 Vysoká pri Morave tel: + 421 905 401 997
Podobné články

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články