Celoslovenský prieskum odhalil, že s akútnou cestovateľskou hnačkou alebo inými tráviacimi problémami sa na dovolenke stretlo viac ako 80 % opýtaných Slovákov.
Ide tak o najčastejší zdravotný problém, ktorý Slováci na dovolenkách riešia, a to tak pri dospelých ako aj deťoch.
Iba polovica z nich však vie, že tieto problémy spôsobujú mikróby a baktérie v dovolenkovej destinácii. Do tela sa dostávajú najčastejšie kontaminovanou stravou či nápojmi.
Keďže náš organizmus nie je na ne adaptovaný, reaguje narušením črevnej mikrobioty, čoho dôsledkom je hnačka. Aj preto sú lieky proti hnačke súčasťou takmer každej cestovateľskej lekárničky.
Ako prebieha akútna hnačka
Akútna cestovateľská hnačka začína náhle a trvá krátko, obvykle pár dní. Hnačku môžu sprevádzať aj vysoké teploty, kŕče v bruchu spôsobené plynatosťou a nadúvaním.
Väčšinou má infekčný pôvod spôsobený toxínmi, baktériami a vírusmi. „Akútna hnačka sa nesmie podceniť a mala by sa liečiť.
Vo väčšine prípadov neznamená život ohrozujúci stav, ale môže viesť k významným stratám vody a minerálnych solí. Ide o prejav ochorenia tráviaceho systému a vďaka nej sa zbavuje škodlivín z čriev,“ hovorí gastroenterológ MUDr. Radovan Juríček.
Hnačka – čo ju zastaví?
Približne 70 % nášho imunitného systému sa nachádza v našich črevách. Preto je dôležité byť pri výbere liekov proti hnačke opatrní.
Až polovica Slovákov sa pri výbere liekov proti hnačke pozerá na ich prírodný pôvod. Medzi jeden z nich patrí napr. prírodný čistený íl. Diosmektit hnačku nielen zastaví, ale aj lieči. V čreve na seba naviaže škodlivé látky, ktoré spôsobujú tráviace problémy.
Hnačku zastaví a lieči jej príčinu bez ohľadu na pôvod, či už ide o diétnu chybu alebo infekciu. Diosmektit zároveň chráni sliznicu pred škodlivými látkami a infekciou, umožňuje jej rýchlejšie uzdravenie a obnovuje poškodenie sliznice čreva spôsobenej zápalom.
Pri hnačke len diéta nestačí
Presne polovica opýtaných rieši hnačku len diétou, čo je však podľa odborníkov nedostačujúce.
„Úprava stravy a pitného režimu je nevyhnutnou súčasťou liečby akútnej cestovateľskej hnačky. Užívané lieky nám pomôžu hnačku zastaviť a zbaviť sa príčiny hnačky.
Diéta a správny pitný režim pomôžu črevnej mikrobiote dostať sa späť do formy a odľahčia tráviaci systém pri rekonvalescencii,“ dodáva doktor Juríček.
Straty tekutín a minerálov by sa mali kompenzovať pitím vhodných nápojov: voda, sladená voda, zeleninové vývary po malých množstvách.
Strava by mala byť upravená tak, aby zbytočne nezaťažovala tráviaci systém. Čiže konzumácia menších porcií s obsahom soli a cukrov (ryža, varená mrkva, banán a pod.).
Foto v článku: http://www.canva.com
Sledujte nás aj na sociálnych sieťach:
Mohlo by vás zaujímať:
- Jeseň je plná nástrah, ktoré spôsobujú problémy so zrakom. Ako proti nim bojovať?V chladnom období trávime viac času pri umelom osvetlení. Či už pracujeme do večerných hodín, pozeráme sa na televíziu alebo si pred spaním čítame knižku s lampičkou, nevedomky tým ubližujeme predovšetkým našim očiam. Viete, čo všetko môže zrak ohroziť a ako sa dá týmto nepríjemnostiam predchádzať? Pre zimu je typický úbytok prirodzeného svetla. Každý deň je zhruba o… Čítať viac: Jeseň je plná nástrah, ktoré spôsobujú problémy so zrakom. Ako proti nim bojovať?
- Jesenné hody pečeni nesvedčiaJesenné obdobie sa tradične spája s rôznymi jarmokmi, hodmi či vinobraniami. Tie však predstavujú obrovskú záťaž pre naše telo a to nielen pre množstvo vína a burčiaku, ktoré počas nich takpovediac tečú potokmi. Pečené husi a kačky, mastené lokše a nekonečná kopa koláčov. Stoly sa prehýbajú pod ťarchou jedla a alkoholu a naša pečeň trpí. Všetky tieto lahôdky sa totiž vyznačujú vysokým… Čítať viac: Jesenné hody pečeni nesvedčia
- Sonografia a mamografia. Ktoré vyšetrenie je pre vás to pravé?Moderná medicína ponúka rôzne metódy na včasnú diagnostiku zdravotných problémov, najmä v oblasti starostlivosti o prsníky. Medzi najbežnejšie a najčastejšie používané zobrazovacie metódy patria mamografia a sonografia. V tomto článku si objasňujeme rozdiely medzi týmito dôležitými diagnostickými nástrojmi, ich výhody a situáciu, kedy by ste mali uprednostniť jedno pred druhým. Mamografia a sonografia sú dve… Čítať viac: Sonografia a mamografia. Ktoré vyšetrenie je pre vás to pravé?
- Chrípková sezóna je v plnom prúdeChrípka patrí medzi najrozšírenejšie vírusové ochorenia, ktoré nás každoročne sužujú počas chladných mesiacov. Hoci sa často zamieňa s prechladnutím, chrípka je omnoho závažnejšie ochorenie, ktoré môže viesť aj k vážnym zdravotným komplikáciám. Ako ju spoznať, a v čom sa líši od nachladnutia? Chrípková sezóna v plnom prúde S príchodom jesene sa na Slovensku tradične začína aj… Čítať viac: Chrípková sezóna je v plnom prúde
- Neuveríte, čo dokáže kapusta + receptZelenina, ktorú možno poznáte len ako obyčajnú prílohu k tradičným jedlám, skrýva v sebe ohromnú silu pre vaše zdravie. Od posilnenia imunitného systému cez ochranu pred rakovinou až po podporu zdravej tráviacej sústavy. Kapusta je právom označovaná za superpotravinu. Zistite, ako táto nenápadná zelenina môže úplne zmeniť váš pohľad na zdravý životný štýl a prečo… Čítať viac: Neuveríte, čo dokáže kapusta + recept