Pacienti s mnohopočetným myelómom, druhým najčastejším typom rakoviny krvi, majú v regióne strednej Európy a Pobaltia zásadné rozdiely v prístupe k liečbe. A celkovej starostlivosti v porovnaní so západnou Európou. Poukázala na to novo-publikovaná štúdia z dielne skupiny The Economist Impact, ktorá sa zamerala aj na Slovensko. Priniesla aj konkrétne odporúčania.
Štúdia sa zamerala na 10 krajín
Prvá medzinárodná štúdia o stave mnohopočetného myelómu hodnotí komplexnú starostlivosť o pacientov s týmto ochorením. V 10 krajinách strednej Európy a Pobaltia.
Okrem Slovenska sa zameriava aj na Česko, Bulharsko, Chorvátsko, Maďarsko, Srbsko, Slovinsko, Estónsko, Litvu a Lotyšsko.
Mnohopočetný myelóm – dnes už liečiteľné ochorenie
Mnohopočetný myelóm je druhým najčastejším hematoonkologickým ochorením. Štúdia upozorňuje, že Slovensko sa spomedzi 10 sledovaných krajín zaraďuje na prvú priečku v odhadovanom najvyššom počte pribúdajúcich pacientov s týmto ochorením v regióne.
Konkrétne hovorí až o 56 percentnom odhadovanom náraste novodiagnostikovaných pacientov s mnohopočetným myelómom na Slovensku do roku 2050.[1]
Medzi najčastejšie príznaky tohto ochorenia patria bolesti kostí, často v oblasti chrbtice, chudokrvnosť. A tiež problémy s obličkami, nechutenstvo, únava, dýchavičnosť či opakované infekcie.
Odborníci však hovoria o zásadných posunoch v liečbe tohto ochorenia, ako aj celkového prežívania pacientov. „Prognóza pacientov s mnohopočetným myelómom sa za posledné roky značne zlepšila.
Toto ochorenie patrí v súčasnosti u väčšiny pacientov medzi nevyliečiteľné. Verím, že používaním inovatívnych liekov v praxi a príchodom ďalších liekov z klinických štúdií, sa raz priblížime k vyliečiteľnosti tohto ochorenia. “ tvrdí doc. MUDr. Ľubica Harvanová, PhD. z Kliniky hematológie a transfuziológie LF UK, LF SZU a UNB Bratislava.
Medzi hlavné problémy v regióne patrí oneskorený prístup k liečbe
Komplikované a zdĺhavé schvaľovacie procesy, administratívna záťaž, nižšie výdavky na zdravotnú starostlivosť. A tiež nedostatočná informovanosť o ochoreniach, prispievajú k jednej z kľúčových identifikovaných výziev.
Oneskorenému prístupu pacientov k modernej liečbe.
Pacienti v Nemecku majú prístup k inovatívnym liekom od registrácie v Európskej liekovej agentúre v priemere za 128 dní. V regióne strednej Európy a Pobaltia je to v priemere až 587 dní. A na Slovensku je to ešte viac: 590 dní.[2]
Analýza zároveň upozorňuje aj na ďalšie rizikové oblasti. Oneskorenú diagnostiku, obmedzený prístup ku komplexnej multidisciplinárnej starostlivosti, nedostatky v dostupnosti a spracovaní dát.
A tiež uvažovanie nad inováciami ako nad nákladmi, nie nad investíciami.
“Do onkológie sa oplatí investovať, pretože z dlhodobého hľadiska prináša zásadný ekonomický prínos z pohľadu produktivity.
Už dnešné dáta ukazujú, že dochádza k zásadnému poklesu trvania práceneschopnosti a pacienti sa tak môžu oveľa skôr integrovať naspäť do pracovného života.
To je dobrá správa, pretože mnohopočetný myelóm postihuje čoraz viac ľudí v produktívnom veku. Investície do tejto oblasti by jednoznačne mali v najbližších rokoch stúpať.“ hodnotí slovenský expert na liekovú politiku a zdravotníctvo, prof. Róbert Babeľa, FISAC.
Medzi hlavné odporúčania štúdie okrem zvyšovania investícií do tejto oblasti, patrí zabezpečenie rovnakého prístupu k včasnej diagnostike a najlepšej možnej liečbe pacientov vo všetkých krajinách, ako aj precíznejšia práca s dátami, či zlepšovanie cesty a komplexného manažmentu pacienta s mnohopočetných myelómom v regióne, vrátane Slovenska.
Celkový report štúdie: https://impact.economist.com/perspectives/sites/default/files/download/ei_mm_in_central_europe_and_baltics_.pdf
[1] Výsledky hovoria o pacientoch vo vekovej kategórii 60 až 85 rokov, sledované obdobie je v rokoch 2022 až 2050.
International Agency for Research on Cancer. Estimated number of new cases from 2022 to 2050, Both sexes,
age [60-85+], Multiple myeloma. Cancer Tomorrow. Lyon: World Health Organization; 2024.
[2] IQVIA. EFPIA Patient W.A.I.T. Indicator 2022 survey. Available from: https://www.efpia.eu/media/s4qf1eqo/efpia_patient_wait_indicator_final_report.pdf
Foto: http://www.canva.com
Sledujte nás aj na sociálnych sieťach:
- Reumatoidná artritída negatívne oplyvňuje pacientom životReumatoidná artritída (RA) je nevyliečiteľné autoimunitné ochorenie, ktoré na Slovensku postihuje približne 30-tisíc ľudí. Včasná diagnostika a optimálne zvolená liečba môžu významne spomaliť progresiu ochorenia u pacientov a pozitívne ovplyvniť ich kvalitu života. Reumatoidná artritída (RA) je časté chronické zápalové ochorenie, ktoré postihuje najmä kĺby. Prejavuje sa bolesťou, opuchom a stuhnutosťou kĺbov a únavou, ale môžu… Čítať viac: Reumatoidná artritída negatívne oplyvňuje pacientom život
- Zdravé trávenie. 7 tipov, ako nato.Na trávenie vplýva skladba jedla, ktoré konzumujeme. A tiež čas, kedy jedlo prijímame. Vďaka rôznym signálom, ktoré nám telo posiela, s ním vieme komunikovať. Poznáte signály typu “povoľ si opasok?”, či “daj mi jesť”? Tak to s vami komunikuje tráviaca sústava. Mnohí z nás jedia príliš veľa alebo jedlo hlcú príliš rýchlo, nejedia dostatočný objem… Čítať viac: Zdravé trávenie. 7 tipov, ako nato.
- Môže vás zlomené srdce doviesť až k transplantácií?Syndróm zlomeného srdca alebo oficiálne Takotsubo kardiomyopatia sa zvyčajne spája s intenzívnym emocionálnym alebo fyzickým stresom. Ako je strata milovanej osoby, ťažká psychická trauma, alebo dokonca náhle šťastné udalosti. Tento syndróm spôsobuje, že srdcový sval dočasne oslabne a má podobné príznaky ako infarkt, vrátane bolesti na hrudi a dýchavičnosti. Na rozdiel od typického infarktu myokardu… Čítať viac: Môže vás zlomené srdce doviesť až k transplantácií?
- Čo majú spoločné stukovatená pečeň a chronické ochorenie obličiek?Pacienti s metabolicky asociovanou steatotickou chorobou pečene (MASLD) čelia vyššiemu riziku rozvoja chronického ochorenia obličiek (CHOO) než bežná populácia. Chronické ochorenie obličiek postihuje viac ako 25 % dospelej populácie nad 65 rokov v západných krajinách. A týka sa 16 % dospelej populácie všetkých vekových skupín. Chronické ochorenie obličiek a pečeň Súčasná populačná prevalencia MASLD je približne… Čítať viac: Čo majú spoločné stukovatená pečeň a chronické ochorenie obličiek?
- Tajomstvo dokonalej pleti bez pigmentových škvŕn: skúste tieto osvedčené postupyJeseň je ten správny čas na to, aby sme sa zbavili pigmentových škvŕn, ktoré nám po lete zostali na koži. Ak vás trápia tmavé škvrny na tvári, ruky či dekolte, nie ste v tom sami. Pigmentové škvrny sa vyskytujú v dôsledku nadmernej produkcie melanínu, pigmentu, ktorý zodpovedá za sfarbenie kože. Či už ich spôsobilo slnko,… Čítať viac: Tajomstvo dokonalej pleti bez pigmentových škvŕn: skúste tieto osvedčené postupy