nedeľa, 16 júna, 2024
DomovAktuálneRozdielne prístupy v liečbe rakoviny krvi

Rozdielne prístupy v liečbe rakoviny krvi

Pacienti s mnohopočetným myelómom, druhým najčastejším typom rakoviny krvi, majú v regióne strednej Európy a Pobaltia zásadné rozdiely v prístupe k liečbe. A celkovej starostlivosti v porovnaní so západnou Európou. Poukázala na to novo-publikovaná štúdia z dielne skupiny The Economist Impact, ktorá sa zamerala aj na Slovensko. Priniesla aj konkrétne odporúčania.

Štúdia sa zamerala na 10 krajín

Prvá medzinárodná štúdia o stave mnohopočetného myelómu hodnotí komplexnú starostlivosť o pacientov s týmto ochorením. V 10 krajinách strednej Európy a Pobaltia.

Okrem Slovenska sa zameriava aj na Česko, Bulharsko, Chorvátsko, Maďarsko, Srbsko, Slovinsko, Estónsko, Litvu a Lotyšsko.

Mnohopočetný myelóm je druhým najčastejším hematoonkologickým ochorením.

Mnohopočetný myelóm – dnes už liečiteľné ochorenie

Mnohopočetný myelóm je druhým najčastejším hematoonkologickým ochorením. Štúdia upozorňuje, že Slovensko sa spomedzi 10 sledovaných krajín zaraďuje na prvú priečku v odhadovanom najvyššom počte pribúdajúcich pacientov s týmto ochorením v regióne.

Konkrétne hovorí až o 56 percentnom odhadovanom náraste novodiagnostikovaných pacientov  s mnohopočetným myelómom na Slovensku do roku 2050.[1]

Medzi najčastejšie príznaky tohto ochorenia patria bolesti  kostí, často v oblasti chrbtice, chudokrvnosť. A tiež problémy s obličkami, nechutenstvo, únava, dýchavičnosť či  opakované infekcie.

Odborníci však hovoria o zásadných posunoch v liečbe tohto ochorenia, ako aj celkového prežívania pacientov. „Prognóza pacientov s mnohopočetným myelómom sa za posledné roky značne zlepšila.

Toto ochorenie patrí v súčasnosti u väčšiny pacientov medzi nevyliečiteľné. Verím, že používaním inovatívnych liekov v praxi a príchodom ďalších liekov z klinických štúdií, sa raz priblížime k vyliečiteľnosti tohto ochorenia. “ tvrdí doc. MUDr. Ľubica Harvanová, PhD. z Kliniky hematológie a transfuziológie LF UK, LF SZU a UNB Bratislava.

Mnohopočetný myelóm je druhým najčastejším hematoonkologickým ochorením.

Medzi hlavné problémy v regióne patrí oneskorený prístup k liečbe          

Komplikované a zdĺhavé schvaľovacie procesy, administratívna záťaž, nižšie výdavky na zdravotnú starostlivosť. A tiež nedostatočná informovanosť o ochoreniach, prispievajú k jednej z kľúčových identifikovaných výziev.

Oneskorenému prístupu pacientov k modernej liečbe.

Pacienti v Nemecku majú prístup k inovatívnym liekom od registrácie v Európskej liekovej agentúre v priemere za 128 dní. V regióne strednej Európy a Pobaltia je to v priemere až 587 dní. A na Slovensku je to ešte viac: 590 dní.[2]

Analýza zároveň upozorňuje aj na ďalšie rizikové oblasti. Oneskorenú diagnostiku, obmedzený prístup ku komplexnej multidisciplinárnej starostlivosti, nedostatky v dostupnosti a spracovaní dát.

A tiež uvažovanie nad inováciami ako nad nákladmi, nie nad investíciami.

“Do onkológie sa oplatí investovať, pretože z dlhodobého hľadiska prináša zásadný ekonomický prínos z pohľadu produktivity.

Už dnešné dáta ukazujú, že dochádza k zásadnému poklesu trvania práceneschopnosti a pacienti sa tak môžu oveľa skôr integrovať naspäť do pracovného života.

To je dobrá správa, pretože mnohopočetný myelóm postihuje čoraz viac ľudí v produktívnom veku. Investície do tejto oblasti by jednoznačne mali v najbližších rokoch stúpať.“ hodnotí slovenský expert na liekovú politiku a zdravotníctvo,  prof. Róbert Babeľa, FISAC.

Medzi hlavné odporúčania štúdie okrem zvyšovania investícií do tejto oblasti, patrí zabezpečenie rovnakého prístupu k včasnej diagnostike a najlepšej možnej liečbe pacientov vo všetkých krajinách, ako aj precíznejšia práca s dátami, či zlepšovanie cesty a komplexného manažmentu pacienta s mnohopočetných myelómom v regióne, vrátane Slovenska.

Mnohopočetný myelóm je druhým najčastejším hematoonkologickým ochorením.

Celkový report štúdie: https://impact.economist.com/perspectives/sites/default/files/download/ei_mm_in_central_europe_and_baltics_.pdf


[1] Výsledky hovoria o pacientoch vo vekovej kategórii 60 až 85 rokov, sledované obdobie je v rokoch 2022 až 2050.

International Agency for Research on Cancer. Estimated number of new cases from 2022 to 2050, Both sexes,

age [60-85+], Multiple myeloma. Cancer Tomorrow. Lyon: World Health Organization; 2024.

[2] IQVIA. EFPIA Patient W.A.I.T. Indicator 2022 survey.  Available from: https://www.efpia.eu/media/s4qf1eqo/efpia_patient_wait_indicator_final_report.pdf

Foto: http://www.canva.com

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach:

Andrea Hinková
Andrea Hinkováhttps://zdravienadoma.sk
Adresa redakcie: Andrea Hinková - Tarová Riečna 46/8 900 66 Vysoká pri Morave tel: + 421 905 401 997
Podobné články

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články