nedeľa, 16 júna, 2024
DomovAktuálneOvplyvňuje vás zmena počasia?

Ovplyvňuje vás zmena počasia?

Jeseň je jedno z najkrajších a najfarebnejších ročných období. Toto ročné obdobie však prináša aj náhle a výrazné zmeny počasia. A tiež menej slnka a viac tmy. Kvôli častým zmenám počasia je obdobie jesene najnáročnejšie pre ľudský organizmus. A najviac postihnutí sú „kardiaci“. Meteosenzitivita.

Na prudké zmeny poveternostných podmienok, ktoré vplývajú na náš organizmus, sa používa výraz meteosenzitivita. Nepatrí medzi oficiálne diagnózy, no jej vplyv na ľudský organizmus, je nepopierateľný.
Čítajte tiež: Infarkt myokardu – mám ho? A čo teraz?

Meteosenzitivita nie je len o ospalosti v daždivom počasí

Prudké zmeny počasia dokážu „zamávať“  s našou náladou, tlakom,  hlavou, kĺbmi, či svalmi. Tieto symptómy zvyknú predpovedať zmenu počasia, často skôr ako oficiálna predpoveď počasia. Prečo je tomu tak? Barometrický tlak, teda tlak, ktorý vytvára hmotnosť atmosféry, vyvíja záťaž napríklad na naše svaly a okolité tkanivá. Čím je tlak nižší, tým je väčšia hmotnosť a tlak.

Tkanivá sa pod ich vplyvom rozpínajú a nastupuje bolesť. Meteosenzitivita teda nie je len ospalosť alebo bolesti hlavy v daždivom počasí. Je to oveľa vážnejšie. Meteorologické zmeny môžu u niektorých ľudí zhoršiť chronické ochorenia, astmatické záchvaty, spôsobiť mŕtvicu alebo infarkt myokardu.
Čítajte tiež: Dobrý cholesterol podporuje aj turistika

Meteorologické zmeny môžu u niektorých ľudí zhoršiť chronické ochorenia, astmatické záchvaty, spôsobiť mŕtvicu alebo infarkt myokardu.

Meteosenzitivita nie je choroba modernej doby

Meteosenzitivita nie je choroba modernej doby. Už Hippokrates spomínal meteorologickú závislosť vo svojich spisoch okolo roku 400 pred Kristom. Starí Germáni si všimli, že vo veľmi chladnom počasí ľudia v nadmernej miere trpia bolesťami kĺbov a tento stav nazvali bolesť z počasia. Tibetskí lekári zasa verili, že akékoľvek ochorenie v nejakej miere súvisí s meteorologickými podmienkami. V neskorších dobách vedci predpokladali, že aj zmena stavu vetra, môže ovplyvniť pohodu človeka a neustále striedanie teplých a studených atmosférických frontov označovali za hlavnú príčinu problémov.
Čítajte tiež: Diabetes mellitus – základné fakty

Rozlišujeme 5 rizikových stupňov

Sledovanie vplyvu zmien počasia na ľudský organizmus, sa začalo skúmať na začiatku 60- tych rokov minulého storočia, kedy sa spojili nemeckí lekári s meteorológmi. Vzniklo tak aj meteorologické číslo, ktoré charakterizuje vplyv počasia na človeka. Dnes rozlišujeme 5 rizikových stupňov, ktoré vyjadrujú intenzitu pôsobenia počasia na meteosenzitívnych ľudí. 

Prečo reagujeme na zmeny počasia?

Ľudské telo funguje tak, aby bolo schopné reagovať na akékoľvek zmeny poveternostných podmienok. A žiadna zmena počasia nezostane bez povšimnutia nášho tela. Dôvodom sú naše nervové receptory, ktoré podobne ako antény, zachytávajú zmeny počasia. Výsledkom je, že pod určitými signálmi nervových buniek sa celý organizmus prispôsobí, a v tomto prípade sa orgány dočasne prepnú do činnosti v stave stresu. Sú teda v pohotovosti a najviac oslabené systémy začnú zlyhávať.

U niektorých ľudí reaguje srdcovo cievny systém, u iného nervový a ďalší sa sťažujú na tráviace problémy. A prečo niektorí ľudia reagujú bolestivo na zmeny počasia a iní si ich takmer nevšimnú? Je za tým schopnosť tela prispôsobiť sa prírodným javom. Ak v našom tele fungujú adaptačné mechanizmy správne, človek reaguje na zmeny počasia tzv. za oknom. V opačnom prípade hovoríme o meteorologickej závislosti na meteosenzitivite.

Ženy sú citlivejšie na zmeny počasia

Na zmeny počasia je senzitívna približne tretina obyvateľstva, niektoré zdroje hovoria až o 70 % ľudí. Najväčšiu skupinu meteosenzitívnych ľudí, tvoria ženy. Ženský organizmus je totiž kvôli hladine hormónov a ich kolísaniu, vystavený zvýšenému zaťaženiu, a je náchylnejší aj na tzv. klimatický stres. Ženy sú aj tie, ktoré majú častejšie nízky tlak a ten zvyšuje reakciu na zmeny počasia. Do kategórie ľudí, ktorých trápi meteosenzitivita, patria aj starší ľudia, tehotné ženy, astmatici, reumatici a ľudia s oslabenou imunitou. Z psychologického hľadiska upadajú „do smútku a depresívnych stavov“  najmä melancholici.

Tlakové zmeny v počasí výrazne vplývajú na krvný tlak

Pri kolísaní atmosferického tlaku telo vyvolá patologickú reakciu. Ide napríklad o zhoršenie chronického ochorenia, srdcovo – cievnych ochorení, problémov so žalúdkom a pľúcami. Tieto problémy môžu nastať ešte pred samotnou zmenou počasia, ako nejaká poplachová reakcia. Medzi ochorenia, ktoré sú veľkej miere citlivé na zmeny počasia, patria kardiovaskulárne ochorenia. Preto sú aj v skupine tzv. meteotropných ochorení.

A logicky sú teda na výkyvy počasia najviac citliví ľudia so srdcovo – cievnymi ochoreniami. Zmeny počasia totiž sprevádzajú prudké zmeny týkajúce sa tlaku vzduchu. Ten zasa vplýva na zmenu krvného tlaku, čo môže zapríčiniť prudkú reakciu v podobe búšenia srdca, dýchavičnosti a v horšom prípade kolapsu, mozgovej mŕtvice, alebo infarktu myokardu.

Zmena atmosférického tlaku ovplyvňuje aj aktuálny tlak u každého človeka. Ťažkosti vznikajú, keď atmosférický tlak a krvný tlak v krátkom čase veľmi kolíšu. Napríklad pri skokovom ochladení, alebo pri daždi, pociťujú niektorí ľudia s vyšším krvným tlakom únavu, bolesti hlavy, trpia nespavosťou alebo sú podráždení. V teplejších oblastiach majú ľudia všeobecne nižší krvný tlak a v takých krajinách je aj menej infarktov ako v severnejších krajinách.

Chladom sa krvný tlak zvyšuje a tým aj výskyt ischemických ochorení. Chlad a vietor často vedú k výraznému zužovaniu ciev alebo až ku kŕču ciev (vazospazmus), čo môže mať pri prechode do studeného počasia, za následok vzostup krvného tlaku s následným nedokrvením srdcových ciev. Pacienti vtedy pociťujú tlakovú bolesť na hrudníku vyvolanú ischémiou srdcového svalu. Chlad, vietor a menej svetla súvisia aj s pocitmi úzkosti a poruchami psychiky.

Najhoršie sú však prudké zmeny počasia. K najnebezpečnejším poveternostným situáciám patria napríklad postup frontálneho rozhrania, kedy sa skokom mení počasie, počas dlhotrvajúcich horúčav, dusného počasia, pred prudkým ochladením, alebo pred búrkou, či príchodom tzv. fénu (suchý horský vietor). 

Ako môžeme zmierňovať príznaky?

Čo môže pomôcť, ak trpíte meteosenzitivitou? K základným odporúčaniam patrí návšteva lekára, ktorý vám možno upraví liečbu. Určite ho navštívte pri opakovaných ťažkostiach. V každom prípade si pravidelne merajte svoj krvný tlak. Toto odporúčanie je ešte dôležitejšie, ak trpíte hypertenziou, alebo aj vtedy, ak máte k vysokému krvnému tlaku genetickú predispozíciu. Vysoký krvný tlak nebolí a bolesť hlavy pri zmene počasia nemusí byť vážnou hrozbou a zároveň môže byť indikátorom hypertenzie.  

Najlepšou prevenciou pred komplikáciami, je zdravý životný štýl, strava bohatá na bielkoviny, vitamíny a minerály, dostatok spánku a psychohygiena. Sú to činnosti, ktoré vrátia človeku jeho duševnú rovnováhu. Pre manuálne pracujúceho človeka je najlepšou psychohygienou pokojná aktivita. Kniha alebo krížovky. Kto pracuje duševne, ten si výborne vyčistí hlavu pri športe.

Každý človek, ktorý si chce zachovať zdravého ducha, by mal do svojho každodenného života zaviesť určité rituály. A aspoň časť dňa venovať činnosti, ktorá ho baví a napĺňa. Ak sa už objaví nejaký zdravotný problém, dôležitý je zodpovedný prístup k liečbe. Teda dodržiavanie odporúčaní lekára, aby sa zdravotný stav ešte viac nezhoršil, ale naopak, urýchlilo sa uzdravenie.

Možno by stačilo málo

Na celom svete, aj u nás zomiera najviac ľudí na kardiovaskulárne ochorenia. Je veľmi pravdepodobné, že ste poznali niekoho takého aj vo vašom okolí. A pritom by možno stačilo málo. Pravidelne si merať svoj krvný tlak a jeho zvýšené hodnoty konzultovať s lekárom. Ak ste zdravý a nemáte dedičnú anamnézu, možno si stačí zmerať tlak raz, dvakrát do roka. A začnite tým už od približne 30 roku svojho veku, pretože tvrdenie, že sa hypertenzia týka len starších ľudí, neplatí. Možno vás nato, že niečo nie je v poriadku, upozornia aj signály, ktoré vám telo vyšle pri náhlej zmene počasia.

Vďaka Tlakomer OMRON M7 Intelli IT si zmeriate tlak v pohodlí domova a tiež vás dokáže upozorniť na riziko fibrilácie predsiení srdca – atriálnej fibrilácie. Upozorní vás aj na detekciu nepravidelných pulzov, či na nebezpečnú rannú hypertenziu. Prístroj spolupracuje s mobilnou aplikáciou Omron connect, ktorá vám umožňuje sledovať a zdieľať vaše zdravotné údaje. Môžete ho kúpiť svojim rodičom a pri každej ich návšteve si nezabudnite zmerať svoj krvný tlak.

Článok spracovala Andrea Hinková- Tarová

Ilustračná foto: Pixabay.com

Andrea Hinková
Andrea Hinkováhttps://zdravienadoma.sk
Adresa redakcie: Andrea Hinková - Tarová Riečna 46/8 900 66 Vysoká pri Morave tel: + 421 905 401 997
Podobné články

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články