štvrtok, 23 mája, 2024
DomovAktuálneChoroby s číslami. Aké to sú?

Choroby s číslami. Aké to sú?

Každý rok o takomto čase sa skloňujú alergie. Majú svoju sezónu a rastú medzimesačne aj medziročne. Rastie aj počet infekčných ochorení, ako je piata, šiesta a siedma choroba u detí a mladých ľudí. Čo robiť, ako si posilniť imunitu a aké choroby sa skrývajú pod číslami?

“Obzvlášť opatrné musia byť tehotné ženy. A ľudia so zníženou imunitou,” hovorí Mgr. Pavla Horáková, vedúca farmaceutka online poradne MojaLekáreň.sk.

Typickým príznakom týchto ochorení je vyrážka. Jej umiestnenie pomáha pri diagnostike.

Posilňujte si svoju imunitu

“Posilnenie imunitného systému je opäť kľúčové. Siahnite po vitamínoch C a D, mineráloch ako selén a zinok. Prírodných produktoch ako echinacea, rakytník, či hliva ustricová,” zdôrazňuje P. Horáková.

Ak vás škola alebo škôlka informuje o šírení sa piatej a ostatných chorôb, dodržiavajte základných hygienických návykov. Časté umývanie rúk, používanie výrobkov osobnej hygieny vrátane uterákov, pitie z vlastných fliaš alebo hrnčekov a zakrývanie úst pri kašli.

Posilnenie imunitného systému je opäť kľúčové. Siahnite po vitamínoch C a D, mineráloch ako selén a zinok. Prírodných produktoch ako echinacea, rakytník, či hliva ustricová,"

Piata, šiesta, siedma… Čísla ako strašiak pre rodičov

“Číslované” ochorenia majú podobné príznaky a sú zvyčajne diagnostikovateľné rozšírením vyrážok na tele. Pavla Horáková ich špecifikuje:

Pri piatej chorobe sa vyrážka najskôr objaví na lícach. Až potom sa rozšíri po celom tele. Ďalšie príznaky ako horúčka, nádcha, bolesti hlavy a kĺbov sa nemusia prejaviť vôbec.

Pri siedmej chorobe, ktorá sa vyskytuje hlavne v lete a na jeseň, sa príznaky objavujú častejšie. Dokonca aj vyrážka vyzerá inak.

Skôr sú to pľuzgiere, ktoré sa objavujú v ústach, na dlaniach a chodidlách nôh a môžu sa objaviť aj na zadočku a genitálnej oblasti.”

Takmer každé dieťa vo veku od 6 mesiacov do 3 rokov podľa lekárničky prekoná aj šiestu chorobu. Signifikantná pre ňu je vysoká horúčka trvajúca 3-4 dni, potom sa objaví vyrážka – hlavne na bruchu a hrudníku.

Takmer každé dieťa vo veku od 6 mesiacov do 3 rokov podľa lekárničky prekoná aj šiestu chorobu. Signifikantná pre ňu je vysoká horúčka trvajúca 3-4 dni, potom sa objaví vyrážka - hlavne na bruchu a hrudníku.

Lekárnička Horáková zdôrazňuje, že choroby sa liečia len symptomaticky. Svrbivá vyrážka dobre reaguje na antihistaminiká, chladenie, tekutý prášok, zinkovú masť či gél proti svrbeniu.

Lieky proti horúčke sú vhodné, pretože tiež zmierňujú bolesť. Pri všetkých chorobách je potrebné odpočívať a piť veľa tekutín. “Komplikácie sa vyskytujú len zriedkavo.

Problémy sa môžu vyskytnúť u tehotných žien a ľudí s oslabenou imunitou, mali by vždy ísť k lekárovi,” dodáva.

Celoživotná imunita – nie vždy

Pokiaľ ide o šírenie infekcie v domácnosti, keď dieťa prechádza chorobou, neznamená to automaticky, že ostatní členovia si tiež chorobu vymenia.

“Silný imunitný systém dokáže ochorenie úspešne zvládnuť. Niekedy sa ochorenie prejaví bez symptomatických príznakov,” vysvetľuje Horáková.

Podľa jej slov zostáva po prekonaní piatej a šiestej choroby trvalá imunita. Takže tí, ktorí ju už prekonali, by ju už nemali dostať znova.

Naopak, ak sa osoba stretne s iným kmeňom vírusu pri siedmej chorobe, osoba môže ochorenie znova prekonať.

Piata choroba - infekčný erytém: vyrážka sa najprv objaví na lícach. Potom sa rozšíri po tele, iné príznaky, ako je horúčka, nádcha, bolesť hlavy a bolesť kĺbov, sa nemusia prejaviť vôbec.

Choroby s číslami

Piata choroba – infekčný erytém: vyrážka sa najprv objaví na lícach. Potom sa rozšíri po tele, iné príznaky, ako je horúčka, nádcha, bolesť hlavy a bolesť kĺbov, sa nemusia prejaviť vôbec.

Šiesta choroba – Trojdňová horúčka: prejavuje sa vysokou horúčkou trvajúcou 3-4 dni. Po poklese horúčky sa objavia vyrážky, hlavne na bruchu a hrudníku.

Siedma choroba – noha – ruka – ústa: zvýšená teplota až horúčka, závraty, nevoľnosť, bolesť končatín, brucha a bolesť hrdla.

Pľuzgiere sa začínajú tvoriť na slizniciach, v ústach a na jazyku. Menia sa na bolestivé vredy, ktoré vyzerajú ako afty v ústach.

Potom sa na dlaniach a chodidlách objavia pľuzgiere a vyrážky. Môžu sa objaviť aj na zadočku a genitálnej oblasti.

Foto: http://www.canva.com

 • Svetový deň hypertenzie
  Kardiovaskulárne ochorenia sú príčinou 40 percent úmrtí v Európe, uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). V Európe má každý tretí dospelý vo veku medzi 30 až 79 rokov hypertenziu (vysoký krvný tlak). Často je spôsobený nadmernou konzumáciou soli. Pritom až 51 z 53 krajín v regióne má priemerný denný príjem soli vyšší ako odporúča WHO. Päť… Read more: Svetový deň hypertenzie
 • Choroby s číslami. Aké to sú?
  Každý rok o takomto čase sa skloňujú alergie. Majú svoju sezónu a rastú medzimesačne aj medziročne. Rastie aj počet infekčných ochorení, ako je piata, šiesta a siedma choroba u detí a mladých ľudí. Čo robiť, ako si posilniť imunitu a aké choroby sa skrývajú pod číslami? “Obzvlášť opatrné musia byť tehotné ženy. A ľudia so… Read more: Choroby s číslami. Aké to sú?
 • Hemoroidy – ako ich liečiť?
  Hemoroidálne ochorenie (ľudovo nazývané hemoroidy alebo zlatá žila), respektíve príznaky s ním súvisiace, sú na Slovensku veľmi rozšírené. Výsledky nedávneho prieskumu ukazujú, že za posledných dvanásť mesiacov týmto ochorením trpela dokonca až jedna tretina slovenskej populácie. Hemoroidálne ochorenie si nevyberá – postihuje dospelých ľudí bez ohľadu na ich vek či pohlavie. Včasná a komplexná liečba… Read more: Hemoroidy – ako ich liečiť?
 • Aké príznaky si treba pri cukrovke všímať?
  Epidémia 21. storočia. Aj tak nazývajú odborníci globálny rast ochorenia diabetes. K najrozšírenejším civilizačným chorobám patrí aj na Slovensku, a to u dospelých aj detí. Neliečený diabetes môže viesť k závažným zdravotným problémom. Preto je dôležité včas rozpoznať jeho príznaky. Diabetes, známy aj ako cukrovka, je chronické, metabolické ochorenie, ktoré sa spája s vysokou hladinou… Read more: Aké príznaky si treba pri cukrovke všímať?
 • Bryndza je zdravá, ale obsahuje aj tuk
  Májová bryndza je bezpochyby tá najlepšia. Vďaka blahodarným a zdraviu prospešným účinkom sa bryndza nazýva aj „bielym zlatom“. Počas prvých jarných mesiacov sa začínajú pásť ovečky na lúkach, ktorým sa po zimnom období mení pestrá strava. Práve preto májová bryndza nadobúda nezameniteľnú krémovú chuť! Okrem lahodnej chuti obsahuje probiotiká, vitamíny, minerály a množstvo ďalších prospešných… Read more: Bryndza je zdravá, ale obsahuje aj tuk
Predchádzajúci článok
Ďalší článok
Podobné články

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články