Každý rok o takomto čase sa skloňujú alergie. Majú svoju sezónu a rastú medzimesačne aj medziročne. Rastie aj počet infekčných ochorení, ako je piata, šiesta a siedma choroba u detí a mladých ľudí. Čo robiť, ako si posilniť imunitu a aké choroby sa skrývajú pod číslami?
“Obzvlášť opatrné musia byť tehotné ženy. A ľudia so zníženou imunitou,” hovorí Mgr. Pavla Horáková, vedúca farmaceutka online poradne MojaLekáreň.sk.
Typickým príznakom týchto ochorení je vyrážka. Jej umiestnenie pomáha pri diagnostike.
Posilňujte si svoju imunitu
“Posilnenie imunitného systému je opäť kľúčové. Siahnite po vitamínoch C a D, mineráloch ako selén a zinok. Prírodných produktoch ako echinacea, rakytník, či hliva ustricová,” zdôrazňuje P. Horáková.
Ak vás škola alebo škôlka informuje o šírení sa piatej a ostatných chorôb, dodržiavajte základných hygienických návykov. Časté umývanie rúk, používanie výrobkov osobnej hygieny vrátane uterákov, pitie z vlastných fliaš alebo hrnčekov a zakrývanie úst pri kašli.
Piata, šiesta, siedma… Čísla ako strašiak pre rodičov
“Číslované” ochorenia majú podobné príznaky a sú zvyčajne diagnostikovateľné rozšírením vyrážok na tele. Pavla Horáková ich špecifikuje:
“Pri piatej chorobe sa vyrážka najskôr objaví na lícach. Až potom sa rozšíri po celom tele. Ďalšie príznaky ako horúčka, nádcha, bolesti hlavy a kĺbov sa nemusia prejaviť vôbec.
Pri siedmej chorobe, ktorá sa vyskytuje hlavne v lete a na jeseň, sa príznaky objavujú častejšie. Dokonca aj vyrážka vyzerá inak.
Skôr sú to pľuzgiere, ktoré sa objavujú v ústach, na dlaniach a chodidlách nôh a môžu sa objaviť aj na zadočku a genitálnej oblasti.”
Takmer každé dieťa vo veku od 6 mesiacov do 3 rokov podľa lekárničky prekoná aj šiestu chorobu. Signifikantná pre ňu je vysoká horúčka trvajúca 3-4 dni, potom sa objaví vyrážka – hlavne na bruchu a hrudníku.
Lekárnička Horáková zdôrazňuje, že choroby sa liečia len symptomaticky. Svrbivá vyrážka dobre reaguje na antihistaminiká, chladenie, tekutý prášok, zinkovú masť či gél proti svrbeniu.
Lieky proti horúčke sú vhodné, pretože tiež zmierňujú bolesť. Pri všetkých chorobách je potrebné odpočívať a piť veľa tekutín. “Komplikácie sa vyskytujú len zriedkavo.
Problémy sa môžu vyskytnúť u tehotných žien a ľudí s oslabenou imunitou, mali by vždy ísť k lekárovi,” dodáva.
Celoživotná imunita – nie vždy
Pokiaľ ide o šírenie infekcie v domácnosti, keď dieťa prechádza chorobou, neznamená to automaticky, že ostatní členovia si tiež chorobu vymenia.
“Silný imunitný systém dokáže ochorenie úspešne zvládnuť. Niekedy sa ochorenie prejaví bez symptomatických príznakov,” vysvetľuje Horáková.
Podľa jej slov zostáva po prekonaní piatej a šiestej choroby trvalá imunita. Takže tí, ktorí ju už prekonali, by ju už nemali dostať znova.
Naopak, ak sa osoba stretne s iným kmeňom vírusu pri siedmej chorobe, osoba môže ochorenie znova prekonať.
Choroby s číslami
Piata choroba – infekčný erytém: vyrážka sa najprv objaví na lícach. Potom sa rozšíri po tele, iné príznaky, ako je horúčka, nádcha, bolesť hlavy a bolesť kĺbov, sa nemusia prejaviť vôbec.
Šiesta choroba – Trojdňová horúčka: prejavuje sa vysokou horúčkou trvajúcou 3-4 dni. Po poklese horúčky sa objavia vyrážky, hlavne na bruchu a hrudníku.
Siedma choroba – noha – ruka – ústa: zvýšená teplota až horúčka, závraty, nevoľnosť, bolesť končatín, brucha a bolesť hrdla.
Pľuzgiere sa začínajú tvoriť na slizniciach, v ústach a na jazyku. Menia sa na bolestivé vredy, ktoré vyzerajú ako afty v ústach.
Potom sa na dlaniach a chodidlách objavia pľuzgiere a vyrážky. Môžu sa objaviť aj na zadočku a genitálnej oblasti.
Foto: http://www.canva.com
- Päť druhov potravín, ktoré pomáhajú znižovať cholesterolNiektoré potraviny nie sú len súčasťou zdravej stravy, ale môžu aj pomôcť znížiť hladinu cholesterolu. Príliš veľa nasýtených tukov v strave môže zvýšiť hladinu cholesterolu, zatiaľ čo zdravá a vyvážená strava ju môže pomôcť znížiť. Niektoré potraviny dokonca pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu. Tu je päť najlepších, ktoré môžete zaradiť do svojho jedálnička. Skôr ako začneme,… Čítať viac: Päť druhov potravín, ktoré pomáhajú znižovať cholesterol
- Máte problémy s rovnováhou? Tento jogový tip vyrieši váš problémPozícia stromu (Vrksasana) je jednou z najznámejších a základných balančných pozícií v joge. Symbolizuje stabilitu, silu a uzemnenie. Jej názov je odvodený od slova “vrksa,” čo v sanskrte znamená strom. Cieľom tejto pozície je posilniť koncentráciu, rovnováhu a harmóniu tela i mysle. Pozícia strom a jej význam Stabilita a uzemnenie: Rovnako ako strom pevne zakorenený… Čítať viac: Máte problémy s rovnováhou? Tento jogový tip vyrieši váš problém
- Vláknina pomáha udržať zdravú váhuViete, prečo je vláknina dôležitá? V akých potravinách je vlákniny najviac? Koľko jej naše telo potrebuje? Čo je to vláknina? Vláknina je nevyhnutnou zložkou nášho jedálnička. Nájdeme ju predovšetkým v celozrnných obilninách, strukovinách, ovocí a zelenine. Najviac je spájaná so správne fungujúcim zažívaním. Dokáže predchádzať zápche, ale aj uľaviť pri nej. A nielen to! Potraviny obsahujúce vlákninu majú… Čítať viac: Vláknina pomáha udržať zdravú váhu
- Bolesti chrbta. Ako mu pomôcť?Problémy chrbta zažil aspoň raz v živote snáď každý z nás. Za bolesťami v krčnej, hrudnej alebo bedrovej oblasti je nedostatok kvalitného pohybu. Je to jeden z najčastejších problémov, ktorý sa radí do skupiny takzvaných „civilizačných ochorení“. Čo je teda pre naše telo najlepšie? Ak už trpíte akútnou či dokonca chronickou bolesťou, navštívte odborníka, ideálne… Čítať viac: Bolesti chrbta. Ako mu pomôcť?
- Ako vytvoriť dokonalé prostredie pre domáci fitness tréningDomáce cvičenie sa v posledných rokoch stáva stále populárnejšie. Mnohí ľudia si uvedomujú výhody, ktoré prináša cvičenie v pohodlí domova, šetrí čas, ponúka flexibilitu a umožňuje sústrediť sa na konkrétne ciele bez rušivých vplyvov. Ak si chcete vytvoriť efektívny domáci tréningový plán, správne vybavenie je kľúčové. Základné vybavenie pre domáci tréning Pre kvalitný tréning doma… Čítať viac: Ako vytvoriť dokonalé prostredie pre domáci fitness tréning