Imunita je slovo o ktorom v poslednom období počúvame zo všetkých strán. V poslednom období to bolo najmä v súvislosti s pandémiou COVID – 19. Teraz sa nám opäť “prebúdza” chrípka a zdá sa, že má namierené na nás udrieť v plnej sile. Ako si v jesenných a zimných mesiacoch posilniť imunitu?
Čo je to imunita
Je to schopnosť nášho tela brániť sa proti nežiaducim vplyvom. Patria sem niektoré vírusy, baktérie, huby a plesne. Imunitný systém si možno predstaviť ako určitú bariéru alebo obrannú líniu v tele.
V imunitnom systéme funguje pokožka, sliznica, žľazy a tráviaci trakt. Vzniká tak efektívny systém, ktorý dokáže bojovať proti množstvu hrozieb, útočiacich na naše telo.
Keď naše telo napadnú mikrobakteriálne infekcie, imunitný systém si s nimi nevie sám poradiť.
Niektoré choroby, ako napríklad žalúdočné vredy, infekcie slinivky či iné choroby tráviaceho traktu, sa tak môžu ľahko transformovať do chronickej podoby, preto vždy vyžadujú lekársku starostlivosť.
Deti a imunita
Začnime od začiatku. Od detí. Všimli ste si, že niektoré mamičky držia deti v sterilnom prostredí? Je to správne? Práve naopak.
Ak žije dieťa v sterilnom prostredí, nedokáže si jeho telo vytvoriť dostatočnú imunitu a je, naopak, omnoho náchylnejšie na rôzne choroby.
Už od útleho detstva by sme preto mali svojich potomkov vystavovať prirodzenému prostrediu, ktoré obsahuje rôzne mikroorganizmy.
Imunitný systém detí si na tieto baktérie a vírusy zvykne, vytvorí protilátky a v budúcnosti sa už s nimi bude vedieť vysporiadať.
Čo môžeme urobiť pre posilnenie imunity?
Základom je zdravý životný štýl. S dostatkom spánku. Zdravý životný štýl zahŕňa zdravšie jedlo, ideálne stredomorský jedálniček. Dostatok pohybovej aktivity je nevyhnutný. Nielen pre budovanie imunity.
Všetko so všetkým súvisí. Šport je výborný aj na udržiavanie zdravej hladiny cholesterolu, vysokého krvného tlaku, a celkovej pohody.
Šport navyše produkuje endorfíny a tie potrebujeme, aby sme boli šťastní. A neprepadali úzkostným stavom či depresiám.
Prečo je spánok dôležitý?
Medzi spánkom a imunitným systémom existuje silné puto. Kľúčový je kvalitný spánok, ktorý regeneruje telo a dodáva mu energiu na boj s psychickou a fyzickou záťažou.
Táto miera je vždy individuálna a závisí na potrebách daného človeka.
Všeobecne sa ale uvádza, že dospelí jedinci by mali venovať spánku 7 až 8 hodín denne, mladiství 9 až 10 hodín denne, pre školákov je optimálna doba spánku aspoň 10 hodín, pre predškolákov 11 až 12 hodín a novorodenci by mali ideálne spať 16 až 18 hodín za deň.
Štúdia britskej University of Surrey totiž odhalila, že spánkový deficit mení aktivitu génov a buniek, ktorých vplyvom sa znižuje imunita.
Ľudský organizmus následkom toho nedokáže odolať negatívnym vonkajším faktorom, čo môže poškodiť zdravie.
Spánok, naopak, tieto bunky obnovuje, posilňuje obranyschopnopsť a vplyvom toho pomáha telu bojovať s baktériami či stresom.
Doplnky stravy sú nevyhnutné
Áno, súčasné ovocie a zelenina už nie sú také, aké boli pred 20 rokmi. Zem je vyrodená, všetko podlieha určitým chemickým procesom.
Ak môžete, nakupujte priamo od farmárov. V každom prípade, ovocie a zelenina a celkovo jedlo z obchodov neobsahuje toľko vitamínov a výživných látok, aby to stačilo.
Je preto viac než nutné a najmä počas chrípkových období organizmus posilňovať. Mne sa osvedčil výživový doplnok IMUNAX. Obsahuje prírodné aktívne látky na podporu imunity a obranyschopnosti.
Jeho zloženie je unikátne: prírodné látky echinacea, hliva, reishi, ženšen, šišiak, rakytník, laktobacily, vitamín C, vitamín B6, kys. listová a zinok zaisťujú maximálny synergický efekt. Neobsahuje laktózu, mliečnu bielkovinu ani lepok.
IMUNAX je teraz navyše v skvelej zľave. Namiesto 19,19 euro, zaplatíte 13,49 euro. Pri objednaní 3 kusov, máte dopravu zadarmo. IMUNAX KÚPITE TU
IMUNAX KÚPITE TU
Vždy je dobré poznať pri prechladnutí či chrípke aj nejaké domáce recepty.
- Reumatoidná artritída negatívne oplyvňuje pacientom životReumatoidná artritída (RA) je nevyliečiteľné autoimunitné ochorenie, ktoré na Slovensku postihuje približne 30-tisíc ľudí. Včasná diagnostika a optimálne zvolená liečba môžu významne spomaliť progresiu ochorenia u pacientov a pozitívne ovplyvniť ich kvalitu života. Reumatoidná artritída (RA) je časté chronické zápalové ochorenie, ktoré postihuje najmä kĺby. Prejavuje sa bolesťou, opuchom a stuhnutosťou kĺbov a únavou, ale môžu… Čítať viac: Reumatoidná artritída negatívne oplyvňuje pacientom život
- Zdravé trávenie. 7 tipov, ako nato.Na trávenie vplýva skladba jedla, ktoré konzumujeme. A tiež čas, kedy jedlo prijímame. Vďaka rôznym signálom, ktoré nám telo posiela, s ním vieme komunikovať. Poznáte signály typu “povoľ si opasok?”, či “daj mi jesť”? Tak to s vami komunikuje tráviaca sústava. Mnohí z nás jedia príliš veľa alebo jedlo hlcú príliš rýchlo, nejedia dostatočný objem… Čítať viac: Zdravé trávenie. 7 tipov, ako nato.
- Môže vás zlomené srdce doviesť až k transplantácií?Syndróm zlomeného srdca alebo oficiálne Takotsubo kardiomyopatia sa zvyčajne spája s intenzívnym emocionálnym alebo fyzickým stresom. Ako je strata milovanej osoby, ťažká psychická trauma, alebo dokonca náhle šťastné udalosti. Tento syndróm spôsobuje, že srdcový sval dočasne oslabne a má podobné príznaky ako infarkt, vrátane bolesti na hrudi a dýchavičnosti. Na rozdiel od typického infarktu myokardu… Čítať viac: Môže vás zlomené srdce doviesť až k transplantácií?
- Čo majú spoločné stukovatená pečeň a chronické ochorenie obličiek?Pacienti s metabolicky asociovanou steatotickou chorobou pečene (MASLD) čelia vyššiemu riziku rozvoja chronického ochorenia obličiek (CHOO) než bežná populácia. Chronické ochorenie obličiek postihuje viac ako 25 % dospelej populácie nad 65 rokov v západných krajinách. A týka sa 16 % dospelej populácie všetkých vekových skupín. Chronické ochorenie obličiek a pečeň Súčasná populačná prevalencia MASLD je približne… Čítať viac: Čo majú spoločné stukovatená pečeň a chronické ochorenie obličiek?
- Tajomstvo dokonalej pleti bez pigmentových škvŕn: skúste tieto osvedčené postupyJeseň je ten správny čas na to, aby sme sa zbavili pigmentových škvŕn, ktoré nám po lete zostali na koži. Ak vás trápia tmavé škvrny na tvári, ruky či dekolte, nie ste v tom sami. Pigmentové škvrny sa vyskytujú v dôsledku nadmernej produkcie melanínu, pigmentu, ktorý zodpovedá za sfarbenie kože. Či už ich spôsobilo slnko,… Čítať viac: Tajomstvo dokonalej pleti bez pigmentových škvŕn: skúste tieto osvedčené postupy
[…] vás škola alebo škôlka informuje o šírení sa piatej a ostatných chorôb, dodržiavajte základných hygienických návykov. Časté umývanie […]