Slovenská urologická spoločnosť sa každý rok pridáva k celosvetovej iniciatíve Movember. Snaží sa motivovať mužov k včasným návštevám urologických ambulancií. K urológom sa tento rok pridali aj dobrovoľní hasiči, ktorí vo svojom voľnom čase zachraňujú životy iných.
Slovenská urologická spoločnosť tak rozširuje Movembrovú myšlienku “frajerín”. Odkazuje Slovákom, že skutočným frajerom môže byť každý, kto sa stará o vlastné zdravie a absolvuje preventívnu prehliadku u urológa.
Odborníci zároveň predstavili plány na boj proti rakovine prostaty – vrátane spustenia populačného skríningu tohto ochorenia na Slovensku.
Včasná diagnostika rakoviny prostaty je kľúčová
Movember sa tradične spája s rakovinou prostaty, ktorá patrí medzi najčastejšie onkologické ochorenia u mužov po päťdesiatke.
Slovenská urologická spoločnosť dlhodobo apeluje na dôležitosť včasnej diagnostiky tohto ochorenia, ktorá je podľa odborníkov kľúčová pre život pacienta.
„Keď sa rakovina prostaty neodhalí včas a ochorenie je diagnostikované až v pokročilom štádiu, možnosti liečby sa nám zásadne zužujú.
Pritom dnes už vďaka inováciam v oblasti vedy a personalizovanej medicíny dokážeme pacientom ušiť na mieru najvhodnejšie liečebné postupy. Tie dokážu zlepšiť kvalitu života a v mnohých prípadoch pacienta aj úplne vyliečiť.
Kľúčový je však čas a skorý záchyt ochorenia.” vysvetľuje doc. MUDr. Ivan Minčík, PhD., prezident Slovenskej urologickej spoločnosti.
Preventívne urologické prehliadky by preto podľa neho mali byť pre mužov v rizikovom veku samozrejmosťou. Tie však muži dlhodobo zanedbávajú.
Rakovina prostaty a spustenie populačného skríningu
Spustenie populačného skríningu karcinómu prostaty, ktorý umožní aktívne vyhľadávanie rizikových pacientov, predstavuje pre Slovensko zásadný krok v boji proti tomuto vážnemu ochoreniu.
„Pilotnú fázu skríningu karcinómu prostaty plánujeme spustiť už v budúcom roku. Pilotná časť bude prebiehať najskôr len v Banskobystrickom kraji. Následne plánujeme skríning rozšíriť na celú populáciu mužov v rizikovom veku na Slovensku.
Sme presvedčení, že tento krok zásadne pomôže znížiť úmrtnosť tohto ochorenia na Slovensku.“ predstavil plány MUDr. Vladimír Baláž, predseda výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo.
Dobrovoľní hasiči sa pridávajú k Movembrovej osvete
Kľúčovú rolu v zlepšovaní mužskej účasti na prevencii zároveň zohráva aj zvyšovanie povedomia, informovanosti a odtabuizovanie preventívnych urologických prehliadok.
„V rámci nášho dlhodobého pôsobenia a viacerých projektov sa často stretávame s rôznymi obavami, predsudkami a mýtmi, ktoré sa spájajú mužom s preventívnou urologickou prehliadkou. Alebo aj liečbou a samotným ochorením.
Preto opäť mužom ponúkame pomoc prostredníctvom našej bezplatnej Onkoporadne. Môžu sa na ňu obrátiť s akýmikoľvek otázkami z oblasti prevencie, diagnostiky, liečby, ale aj psychického zdravia.
Pravidelne im tam poradia kvalitní odborníci”, dopĺňa Eva Kováčová, riaditeľka Ligy proti rakovine, ktorá je každoročným partnerom kampane.
Tento rok sa zároveň k Lige proti rakovine a urológom pridávajú počas Movembra aj dobrovoľní hasiči. Sú to frajeri, ktorí stoja pri nás v najťažších chvíľach. Teraz inšpirujú všetkých mužov, aby rovnako zodpovedne pristúpili k starostlivosti o svoje zdravie.
„Každý deň nasadzujeme životy pre bezpečie iných, ale skutočná frajerina je starať sa aj o svoje vlastné zdravie.
Chceme mužom ukázať, že absolvovať preventívnu urologickú prehliadku je krok, ktorý môže rovnako zachrániť život“, hovorí Jozef Smolinský, prezident Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR.
„Preto tí najväčší frajeri sú všetci muži, ktorí sa starajú o svoje zdravie a absolvujú preventívnu urologickú prehliadku. A takýmto frajerom sa môže stať každý muž,“ uzatvára doc. MUDr. Ivan Minčík, PhD., prezident Slovenskej urologickej spoločnosti.
Andrea Hinková – Tarová
Foto: http://www.canva.com
- Zeler: Zázrak prírody, ktorý zlepšuje vaše zdravie a energiu!Zeler je zelenina, ktorú možno často vidíte na svojom tanieri, no možno neviete, aké úžasné zdravotné prínosy môže ponúknuť. Tento krehký a svieži kúsok prírody je bohatý na vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré môžu zázračne podporiť vaše zdravie. Ale čo všetko vám zeler môže priniesť? Poďme sa pozrieť na to, ako vám táto zelenina môže… Čítať viac: Zeler: Zázrak prírody, ktorý zlepšuje vaše zdravie a energiu!
- Prečo je chronická myelocytová leukémia dnes ľahšie liečiteľná, než si myslíte!Chronická myelocytová leukémia (CML) je forma rakoviny krvných buniek, ktorá môže zasiahnuť ľudí v každom veku. Vďaka moderným liečebným postupom je dnes oveľa lepšie zvládnuteľná než kedykoľvek predtým. Bola prvým opísaným typom leukémie vôbec. Pod označením leukémia sa však neskrýva len jedno, ale celý rad ochorení, pričom jednotlivé podkategórie sa líšia v prognóze i v spôsobe… Čítať viac: Prečo je chronická myelocytová leukémia dnes ľahšie liečiteľná, než si myslíte!
- Suchá pokožka. Ako jej pomôcť?Suchá a popraskaná pokožka trápi počas chladných mesiacov mnoho žien. Už s príchodom prvých jesenných mesiacov nám vonkajšie faktory, ako sú chlad, či mráz môžu spôsobiť nepríjemnosti. Suchej pokožke sa však dá predísť správnou starostlivosťou, ktorá zabezpečí hydratáciu a takisto dôkladne posilní jej ochrannú vrstvu, čím tiež predíde ďalšiemu vysušovaniu. Ako na to prezrádzajú nasledujúce riadky. Suchá… Čítať viac: Suchá pokožka. Ako jej pomôcť?
- Čokoláda počas diéty – áno alebo nie?Sladké potešenie vo forme niekoľkých štvorčekov čokolády si rád dopraje hádam každý z nás. Čokoláda totiž pomáha uspokojiť chuťové poháriky a často sa stáva najlepším priateľom pri riešení problémov alebo v stresových situáciách, ktorých je v predvianočnom zhone až až. Lenže, čo ak v tejto hektickej dobe práve držíte diétu a vaše chúťky sú silnejšie ako vaša vôľa? Ako veľmi vám… Čítať viac: Čokoláda počas diéty – áno alebo nie?
- Menopauza a extrasystoly. Zbavte sa nepravidelného srdca pomocou týchto 5 prírodných liekov!Extrasystoly alebo predčasné komorové kontrakcie sú typom srdcovej arytmie . Vyskytujú sa vždy, keď je kontrakčný stimul vyslaný v predstihu zo sinoatriálneho uzla v srdci, ktorý je normálnym iniciátorom srdcového tepu. Spôsobuje to dosť nepríjemný pocit „vynechaného srdcového tepu“ alebo búšenia srdca v hrudníku. Extrasystoly zvyčajne nie sú nebezpečné. Ak sú sporadické. V prípade, že sú častejšie, mali by ste… Čítať viac: Menopauza a extrasystoly. Zbavte sa nepravidelného srdca pomocou týchto 5 prírodných liekov!