Šalvia lekárska (Salvia officinalis) je bylinka s bohatou históriou a mnohými liečivými účinkami. Pôvodne pochádza z oblasti Stredomoria, kde sa využívala už v staroveku. Rimania a Gréci ju považovali za posvätnú rastlinu a verili, že predľžuje život. Dodnes sa považuje za jednu z najcennejších liečivých rastlín.
Šalvia lekárska: Vzhľad a pestovanie
Šalvia lekárska je trvácna bylina alebo polokrík, ktorý dorastá do výšky 30-70 cm. Jej striebristo-zelené listy s jemnou chĹpkou a charakteristickou korenistou vôňou ju robia ľahko rozpoznateľnou.
Kvety mávajú fialovú, ružovkastú alebo bielu farbu a objavujú sa v letných mesiacoch.

Ideálne podmienky na pestovanie:
- Stanovište: Slnečné miesto s dostatkom tepla.
- Pôda: Priepustná a mierne suchá, s obsahom vápna.
- Zalievanie: Závlaha by mala byť mierna, šalvia neznáša premokrenie.
Je nenáročná na starostlivosť a dobre rastie aj v kvetináčoch. Toto z nej robí ideálnu rastlinu pre začiatočníkov.
Šalvia lekárska: Liečivé účinky
Šalvia lekárska je známa svojimi antiseptickými, antibakteriálnymi a protizápalovými účinkami. Obsahuje éterické oleje, flavonoidy, triesloviny a ďalšie bioaktívne látky, ktoré prispievajú k jej účinnosti.
Hlavné zdravotné benefity:
- Podpora dýchacích ciest: Šalviové kloktadlo je osvedčeným prostriedkom pri bolestiach hrdla, angíne a úzčh ústnej dutiny.
- Zlepšenie pamäti: Látky obsiahnuté v šalvii stimulujú mozgové funkcie a zlepšujú koncentráciu.
- Tráviace účinky: Pomáha pri nadúvaní, křčoch a podporuje tvorbu žlče.
- Hormonálna rovnováha: Je užitočná pri návaloch tepla a iných prejavoch menopauzy.

Šalvia lekárska a jej použitie
V kuchyni
Šalvia lekárska je obľúbenou koreninou v stredomorskej kuchyni. Skvelo sa hodí k mastnejším mäsám, ako je bravčovina, jahňacina alebo divina, ale aj k zelenine a cestovinovým jedlám.
Obľúbený je recept na šalviové maslo, ktoré sa podáva k cestovinám alebo gnocchi.
V ľudovom liečiteľstve
- Čaj: Príprava je jednoduchá – lyžičku sušenej šalvie zalejte 250 ml horúcej vody, nechajte lúhovať 10 minút a sceďte. Pomáha pri tráviacich problémoch a nachladnutí.
- Kloktadlo: Silný odvar z šalvie pomáha pri bolestiach hrdla a úzč v ústach.
- Tinktúra: Na vnútorné aj vonkajšie použitie, pomáha aj pri reumatizme a bolestiach svalov.
V kozmetike
- Na pleť: Šalvia má protizápalové účinky, preto sa využíva na aknóznu a problematickú pleť.
- Na vlasy: Odvar zo šalvie posilňuje vlasy, obmedzuje ich vypadávanie a dodáva tmavší odtieň.
Upozornenia
Aj keď je šalvia lekárska prospešná, jej nadmerá konzumácia môže byť škodlivá. Obsahuje tujon, ktorý vo veľkých dávkach môže spôsobiť nevoľne alebo závraty.
Tehotné a dojčiace ženy by mali jej konzumáciu konzultovať s lekárom.
Šalvia lekárska je skutočný poklad, ktorý by nemal chýbať v žiadnej domácej bylinkovej lekárni. Čaj, tinktúra alebo jednoducho jej listy pridávané do jedál dokážu obohatiť náš život o zdravie a pohodu.

Skúste si šalviu vypestovať doma – je to jednoduché a jej prínosy vás určite presvedčia.
Ako si pripraviť tinktúru:
- Pripravte si uzatvárateľnú sklenenú nádobu.
- Naplňte ju čerstvými alebo sušenými listami šalvie (asi do polovice objemu).
- Zalejte kvalitným 40-50% alkoholom (napr. vodkou), až kým listy nebudú celkom ponorené.
- Nádobu dobre uzavrite a uložte na tmavé a chladné miesto na 2-3 týždne. Občas pretrepte.
- Po uplynutí doby tinktúru sceďte cez jemné plátno alebo kávový filter a prelejte do tmavých sklenených fľiaš.
- Uchovávajte na chladnom mieste a užívajte po kvapkách (podľa potreby a odporúčaného dávkovania).
Andrea Hinková – Tarová
Foto: http://www.canva.com
- Elektrolyty: Neviditeľní hrdinovia nášho telaElektrolyty sú minerály, ktoré sa v tele nachádzajú vo forme elektricky nabitých častíc – iónov.
- Arytmia v menopauze: Keď srdce bije inakMenej známy, no čoraz častejší jav, ktorý môže ženu v menopauze postihnúť, je arytmia – teda porucha srdcového rytmu. Pre niektoré ženy ide o jednorazové, mierne búšenie srdca, pre iné o znepokojujúci stav, ktorý ovplyvňuje kvalitu života.
- Arytmie a ďalšie srdcové problémy v menopauze: Tiché varovanie ženského telaMenopauza so sebou prináša množstvo fyzických aj emocionálnych zmien. Okrem klasických príznakov ako návaly tepla, zmeny nálad či poruchy spánku, si však mnohé ženy začínajú všímať niečo znepokojujúce: nepravidelný tlkot srdca, búšenie, preskakovanie úderov alebo tlak na hrudníku.
- Žihľava nie je burina. Ako ju využiť?Žihľava, ako ju ľudovo nazývame, patrí medzi rastliny, ktorú vnímame skôr ako burinu, čo pŕhli a kade tade nám strpčuje život, ak sa jej čo i len dotkneme. Hoci je kontakt s jej listami nepríjemne pálivý, žihľavu od pradávna vyhľadávajú ľudia pre jej mimoriadne cenné výživné látky. Priaznivé účinky žihľavy poznali už v minulosti Rimania si jej zväzkami… Čítať viac: Žihľava nie je burina. Ako ju využiť?
- Vajcia a cholesterol. Ako to v skutočnosti je?Vajcia bývajú často skloňované v súvislosti s cholesterolom. Čo to je cholesterol a ako na neho vplývajú vajcia? Cholesterol je látka tukovej povahy, ktorá je prirodzenou súčasťou buniek ľudského tela. Má dôležitú úlohu pri spracovaní tukov z potravy a pri tvorbe žlče a niektorých vitamínov a hormónov. Cholesterol sa čiastočne tvorí priamo v ľudskom tele, najmä v bunkách pečene. Ďalšiu časť prijíma… Čítať viac: Vajcia a cholesterol. Ako to v skutočnosti je?