Aktuálnym trendom v starostlivosti o mozog sú tzv. chytré drogy (kognitívne zosilňovače). Nespôsobujú závislosť a podporujú kognitívne funkcie, ako sú pamäť, sústredenie či mentálny výkon. Označujú sa aj ako nootropiká.
Chytré drogy a ich obľuba rastie najmä v súvislosti s vyššími nárokmi na výkon, multitasking a prácu na diaľku.
Osvedčené zložky sú omega-3 mastné kyseliny alebo ginkgo biloba. Teraz sa do popredia dostávajú aj ďalšie látky podporujúce mentálnu činnosť.

Chytré drogy na podporu kognitívnych funkcií
Podľa štatistík MojaLekáreň.sk sa medziročne výrazne zvýšil dopyt po niektorých produktoch na podporu mentálneho výkonu.
Predaj vybraných doplnkov na podporu kognitívnych funkcií a pamäť s obsahom ginka, kofeínu, šalvie vzrástol až 33-násobne, produkty na podporu sústredenia s vitamínmi a stopovými prvkami (omega 3, omega 6, vitamín E, B1, B2, B6, B12, horčík, zinok, selén a železo) pre deti aj dospelých vzrástli 11-násobne.

Výrazne stúpol aj záujem o prípravky s melatonínom, predaj vybraných sa medziročne zvýšil 15-násobne. Kvalitný spánok je totiž kľúčový pre regeneráciu mozgu, a tým aj pre celkový mentálny výkon.

Nootropiká: Látky, ktoré podporujú mozog
„Nootropiká sú látky, ktoré podporujú kognitívne funkcie, ako sú pamäť, sústredenie, kreativita a mentálny výkon, bez výrazných vedľajších účinkov či rizika závislosti. Niekedy sa im hovorí aj „smart drugs“ alebo kognitívne zosilňovače.
Pôsobia na mozog viacerými spôsobmi – niektoré zvyšujú aktivitu mozgových chemických látok (neurotransmiterov), iné rozširujú cievy a zlepšujú okysličenie mozgových buniek, ďalšie pomáhajú mitochondriám produkovať viac energie.
Či podporujú tvorbu nových synapsií a neurónov, čo zlepšuje schopnosť učiť sa a adaptovať sa,“ vysvetľuje Mgr. Pavla Horáková, vedúca online poradne MojaLekáreň.sk. Medzi najznámejšie nootropiká (chytré drogy) patrí kofeín, ginkgo biloba, bacopa, rhodiola a L-theanín.

Ako prirodzene podporiť mozog?
Užívanie výživových doplnkov môže byť jedným z krokov na podporu mentálneho výkonu, no odborníci odporúčajú najmä komplexný prístup.
„Dlhodobo najlepšie výsledky prináša kombinácia viacerých faktorov – kvalitný spánok, pravidelný pohyb, mentálny tréning, zníženie stresu a vyvážená strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny, horčík, antioxidanty a vitamíny skupiny B,“ radí Horáková.

Chytré drogy: Na čo si dať pozor pri výbere doplnkov?
Aj keď sú omega-3 mastné kyseliny, ginkgo biloba, či iné nootropiká voľne dostupné, nie sú vhodné pre každého. Mgr. Horáková upozorňuje:
Tehotné ženy by sa mali vyhýbať ginkgu, ashwagandhe, rhodiole a vysokým dávkam kofeínu.
Ľudia užívajúci lieky na riedenie krvi by si mali dávať pozor na ginkgo, kurkumu či omega-3 mastné kyseliny.
Osoby s vysokým alebo nízkym tlakom, cukrovkou či neurologickými ochoreniami by mali byť pri výbere doplnkov opatrné.
Ak niekto užíva antidepresíva či iné lieky, je vždy vhodné konzultovať užívanie doplnkov s lekárom alebo lekárnikom.
Foto: http://www.canva.com
- Z hormonálneho chaosu späť do rovnováhy – odhaľte, čo vám telo kričí!Chronický stres je možno najpodceňovanejšia príčina ženskej hormonálnej nerovnováhy a adaptogény predstavujú šetrnú cestu, ako ho začať riešiť bez zásahu do hormonálneho systému. Hormóny.
- Elektrolyty: Neviditeľní hrdinovia nášho telaElektrolyty sú minerály, ktoré sa v tele nachádzajú vo forme elektricky nabitých častíc – iónov.
- Arytmia v menopauze: Keď srdce bije inakMenej známy, no čoraz častejší jav, ktorý môže ženu v menopauze postihnúť, je arytmia – teda porucha srdcového rytmu. Pre niektoré ženy ide o jednorazové, mierne búšenie srdca, pre iné o znepokojujúci stav, ktorý ovplyvňuje kvalitu života.
- Arytmie a ďalšie srdcové problémy v menopauze: Tiché varovanie ženského telaMenopauza so sebou prináša množstvo fyzických aj emocionálnych zmien. Okrem klasických príznakov ako návaly tepla, zmeny nálad či poruchy spánku, si však mnohé ženy začínajú všímať niečo znepokojujúce: nepravidelný tlkot srdca, búšenie, preskakovanie úderov alebo tlak na hrudníku.
- Žihľava nie je burina. Ako ju využiť?Žihľava, ako ju ľudovo nazývame, patrí medzi rastliny, ktorú vnímame skôr ako burinu, čo pŕhli a kade tade nám strpčuje život, ak sa jej čo i len dotkneme. Hoci je kontakt s jej listami nepríjemne pálivý, žihľavu od pradávna vyhľadávajú ľudia pre jej mimoriadne cenné výživné látky. Priaznivé účinky žihľavy poznali už v minulosti Rimania si jej zväzkami… Čítať viac: Žihľava nie je burina. Ako ju využiť?