štvrtok, 23 mája, 2024
DomovAktuálneDiagnóza: Srdcové extrasystoly

Diagnóza: Srdcové extrasystoly

Extrasystoly sú bežné a často neškodné. Najmä vtedy, ak sa vyskytujú zriedka a nevyvolávajú výrazné príznaky. Avšak v niektorých prípadoch môžu byť znakom základného ochorenia srdca alebo iných zdravotných problémov. Faktory ako stres, kofeín, nikotín, určité lieky a nadmerná konzumácia alkoholu, môžu spôsobiť extrasystoly.

“Extrasystolia,” je druh nepravidelného rytmu srdca. Nastáva vtedy, keď prirodzený stimulátor srdca vygeneruje srdcový impulz skôr, než mal.

Tento dodatočný impulz narušuje pravidelný rytmus srdca a spôsobuje pocit vretenia alebo vynechania srdcového úderu. Môžu vznikať v predsieňach (horných komorách srdca) alebo komorách (spodných komorách srdca).

Extrasystoly sú najčastejšou formou srdcovej arytmie. Sú časté u zdravých ľudí, tak aj u pacientov so základným srdcovým ochorením alebo inými patologickými stavmi. Vo väčšine prípadov však nejde o znepokojujúcu a patologickú poruchu.1

Extrasystoly sú najčastejšou formou srdcovej arytmie.
Sú najčastejšou formou srdcovej arytmie.

Extrasystoly – ako sa prejavujú?

Extrasystoly sa môžu prejaviť rôznymi spôsobmi alebo môžu byť asymptomatické (nevyvolávajú žiadne príznaky) a zisťujú sa náhodne pri lekárskych vyšetreniach. Keď sa prejavia príznaky, môžu zahŕňať:

Pocit vynechaného srdcového úderu: Môžete pociťovať, že vám srdce “preskočí”. Alebo vynechá jeden úder.

Pocit tlaku alebo tŕpnutia v hrudníku: Extrasystoly môže sprevádzať pocit tlaku alebo tŕpnutia v hrudníku.

Palpitácie: Ľudia môžu cítiť nepravidelný, silný alebo rýchly srdcový rytmus.

Nevoľnosť alebo závraty: Niekedy môže extrasystoly sprevádzať nevoľnosť alebo závrate.

Dýchavičnosť: V prípade, že extrasystoly vedú k arytmiám, ktoré znižujú efektivitu srdcového čerpadla, môže sa objaviť dýchavičnosť.

Extrasystoly môže sprevádzať pocit tlaku alebo tŕpnutia v hrudníku.
Môže ich sprevádzať pocit tlaku alebo tŕpnutia v hrudníku.


Extrasystoly a menopauza

Extrasystoly sú bežné aj u žien počas menopauzy. Menopauza je prirodzeným procesom, ktorý sprevádza hormonálne zmeny v tele ženy.

Tieto zmeny môžu ovplyvniť srdcový rytmus a môžu spôsobiť arytmiu, vrátane extrasystol. Ak sa zvýši počet extrasystol, alebo ak sprevádzajú ďalšie príznaky ako bolesť na hrudníku, závraty, nevoľnosť alebo dýchavičnosť, mali by ste sa ihneď poradiť s lekárom.

Lekár môže odporučiť dodatočné vyšetrenia, ako napríklad elektrokardiogram (EKG) alebo monitorovanie srdcového rytmu, aby presne určil príčinu a závažnosť extrasystol.

Bežne sa vyskytujú u žien počas menopauzy. Vo väčšine prípadov sú extrasystoly neškodné.
Bežne sa vyskytujú u žien počas menopauzy.

Liečba

Liečba extrasystol závisí od závažnosti príznakov, frekvencie a príčiny. Ak sú extrasystoly nepravidelné a nevyvolávajú žiadne príznaky, nemusí byť liečba potrebná.

Lekár môže odporučiť sledovanie príznakov a vyhýbanie sa spúšťajúcim faktorom, ako sú kofeín, alkohol alebo stres.

Zdravá strava a pravidelná fyzická aktivita môžu pomôcť zmierniť rizikové faktory spojené s extrasystolami
Zdravá strava a pravidelná fyzická aktivita môžu pomôcť zmierniť rizikové faktory spojené s extrasystolami

V prípade potreby môžu byť nasadené nasledujúce metódy liečby:

  1. Zmeny životného štýlu: Zmeny v životnom štýle, ako je zníženie konzumácie kofeínu, alkoholu a tabaku, a riadenie stresu môžu pomôcť zmierniť príznaky.
  2. Lieky: Lekár môže predpísať antiarytmické lieky, ktoré pomáhajú stabilizovať srdcový rytmus a zmierniť počet a intenzitu extrasystol. Príklady liekov zahŕňajú beta-blokátory, vápnikové kanálové blokátory alebo antiarytmické lieky.
  3. Procedurálne zákroky: V prípade závažnejších prípadov alebo keď iné metódy nefungujú, lekár môže odporučiť procedurálne zákroky, ako je katetrizačná ablácia. Počas tejto procedúry sa katéter zavedie do srdca a použije sa na zničenie tkaniva, ktoré spôsobuje extrasystoly.
  4. Zmena v stravovaní a cvičení: Zdravá strava a pravidelná fyzická aktivita môžu pomôcť zmierniť rizikové faktory spojené s extrasystolami.

    Každý prípad je individuálny, a lekár môže odporučiť najlepšie možnosti liečby na základe konkrétnych okolností pacienta.

Foto: http://www.canva.com

Predchádzajúci článok
Ďalší článok
Podobné články

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články