štvrtok, 23 mája, 2024
DomovAktuálneAké príznaky si treba pri cukrovke všímať?

Aké príznaky si treba pri cukrovke všímať?

Epidémia 21. storočia. Aj tak nazývajú odborníci globálny rast ochorenia diabetes. K najrozšírenejším civilizačným chorobám patrí aj na Slovensku, a to u dospelých aj detí. Neliečený diabetes môže viesť k závažným zdravotným problémom. Preto je dôležité včas rozpoznať jeho príznaky.

Diabetes, známy aj ako cukrovka, je chronické, metabolické ochorenie, ktoré sa spája s vysokou hladinou glukózy v krvi.

Tento stav môže nastať, keď telo nedokáže správne využívať inzulín (diabetes 2. typu) alebo nedokáže produkovať dostatočné množstvo inzulínu (diabetes 1. typu).

Ak sa pacient nesprávne lieči, ochorenie môže mať vážne dôsledky na zdravie a vyústiť napríklad do poškodenia obličiek, srdca, očí a nervov.

Aké príznaky si všímať pri ochorení diabetes?

Situácia sa zhoršuje aj na Slovensku

Najrozšírenejší je diabetes 2. typu, ktorý sa vyskytuje zvyčajne u dospelých. Jeho prevalencia dramaticky vzrastá, a to aj na Slovensku.

Už najmenej štyri desaťročia pozorujeme výrazný nárast počtu ľudí s diabetom všetkých typov. Podobne je to u detí. Každý ďalší rok prevýši v počte nových pacientov predchádzajúci rok.

Hovorí sa o epidémii diabetu a situácia je rovnaká v mnohých krajinách sveta,” vysvetľuje MUDr. Ľubomír Barák, CSc., vedúci Detského diabetologického centra SR, diabetológ pre deti aj dospelých.

Na Slovensku je v súčasnosti odhadovaných okolo 380 000 dospelých ľudí s diabetom. Z tohto počtu je zhruba 32 000 pacientov s diabetom 1. typu.

Zanedbateľný počet pacientov má diagnostikovaný iný špecifický typ diabetu, napr. gestačný diabetes, ktorý vzniká počas tehotenstva. Veľkú väčšinu tak tvoria ľudia s diabetom 2. typu.

Diabetes Mellitus

Aké má diabetes vyhliadky?

Odhady zverejnené v magazíne  The Lancet naznačujú, že do roku 2050 by na celom svete mohlo žiť s cukrovkou viac ako 1,31 miliardy ľudí.

Tento nárast (z 529 miliónov v roku 2021) bude spôsobený nárastom diabetu 2. typu, ktorý súvisí s prevalenciou obezity a demografickými zmenami.

V 80 % prípadov má cukrovka príčinu v nadváhe alebo obezite, nedostatočnej fyzickej aktivite či v nevhodnej strave bohatej na spracované potraviny. Riziko vzniku cukrovky však môžu ľudia znížiť celkovou zmenou životného štýlu.

Ako zistiť, či môže ísť o diabetes?

Včasné odhalenie a liečba cukrovky môžu znížiť riziko vzniku komplikácií ochorenia. Aj preto je dôležité venovať pozornosť prvotným symptómom.

Príznaky sú zhodné pre všetky typy diabetu. Najjednoduchšie sú poznateľné pri type 1. Sú výrazné a nedajú sa nevidieť.

Treba tiež upozorniť na to, že typ 2 u dospelých je až v 90 % prípadov spojený s obezitou,” vysvetľuje Ľubomír Barák.

Príznaky sú zhodné pre všetky typy diabetu. Najjednoduchšie sú poznateľné pri type 1. Sú výrazné a nedajú sa nevidieť.

Najčastejšie príznaky

Medzi najčastejšie príznaky patrí extrémny smäd, suchosť v ústach, lepivé sliny, výrazné pitie tekutín (často aj sladkých, na ktoré majú pacienti chuť), a to aj v noci, časté močenie cez deň aj v noci.

U detí nie je raritou, že príde k pomočeniu sa, a to aj u 14 až 15-ročných. K ďalším príznakom patrí nápadné chudnutie, ktoré je najvýraznejšie u detí.

Dá sa u nich pozorovať strata aj piatich kilogramov v priebehu týždňa, čo je často štvrtina hmotnosti dieťaťa.

Ak sa nepríde na diagnózu dostatočne rýchlo, vedú tieto príznaky k rozvoju diabetickej ketoacidózy, čo je život ohrozujúci stav a je typický najmä pre typ 1,” upozorňuje Ľubomír Barák.

Pomáha zdravý životný štýl aj lieky

Pacientom s diabetom 2. typu sa liečba „šije na mieru“, keďže každý má iné štádium ochorenia alebo iné pridružené ochorenia.

V súčasnosti neexistuje žiaden liek, ktorý by dokázal diabetes úplne vyliečiť, no dostupné liečivá alebo inzulín dokážu korigovať priebeh ochorenia a znižovať výskyt komplikácií.

Na slovenskom trhu je dostupná široká škála liekov, ktoré sa uplatňujú v liečbe tohto ochorenia.

Ovplyvňujú hladinu cukru rôznym spôsobom, napr. stimulujú uvoľňovanie inzulínu v pankrease, zvyšujú schopnosť organizmu využiť inzulín alebo znižujú tvorbu glukózy v pečeni či spomaľujú vstrebávanie cukru v čreve,“ informuje Jana Sokolová, Therapeutic Area Manager spoločnosti Zentiva

Pacienti s diabetom 2. typu dokážu zlepšiť svoj zdravotný stav aktívnym prístupom a spoluprácou s lekármi.

Úprava životného štýlu zahŕňa najmä dodržiavanie diéty, pravidelnú pohybovú aktivitu, a ak je to potrebné, aj úpravu hmotnosti.

Foto: http://www.canva.com

Mohlo by vás zaujímať:

 • Svetový deň hypertenzie
  Kardiovaskulárne ochorenia sú príčinou 40 percent úmrtí v Európe, uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). V Európe má každý tretí dospelý vo veku medzi 30 až 79 rokov hypertenziu (vysoký krvný tlak). Často je spôsobený nadmernou konzumáciou soli. Pritom až 51 z 53 krajín v regióne má priemerný denný príjem soli vyšší ako odporúča WHO. Päť… Read more: Svetový deň hypertenzie
 • Choroby s číslami. Aké to sú?
  Každý rok o takomto čase sa skloňujú alergie. Majú svoju sezónu a rastú medzimesačne aj medziročne. Rastie aj počet infekčných ochorení, ako je piata, šiesta a siedma choroba u detí a mladých ľudí. Čo robiť, ako si posilniť imunitu a aké choroby sa skrývajú pod číslami? “Obzvlášť opatrné musia byť tehotné ženy. A ľudia so… Read more: Choroby s číslami. Aké to sú?
 • Hemoroidy – ako ich liečiť?
  Hemoroidálne ochorenie (ľudovo nazývané hemoroidy alebo zlatá žila), respektíve príznaky s ním súvisiace, sú na Slovensku veľmi rozšírené. Výsledky nedávneho prieskumu ukazujú, že za posledných dvanásť mesiacov týmto ochorením trpela dokonca až jedna tretina slovenskej populácie. Hemoroidálne ochorenie si nevyberá – postihuje dospelých ľudí bez ohľadu na ich vek či pohlavie. Včasná a komplexná liečba… Read more: Hemoroidy – ako ich liečiť?
 • Aké príznaky si treba pri cukrovke všímať?
  Epidémia 21. storočia. Aj tak nazývajú odborníci globálny rast ochorenia diabetes. K najrozšírenejším civilizačným chorobám patrí aj na Slovensku, a to u dospelých aj detí. Neliečený diabetes môže viesť k závažným zdravotným problémom. Preto je dôležité včas rozpoznať jeho príznaky. Diabetes, známy aj ako cukrovka, je chronické, metabolické ochorenie, ktoré sa spája s vysokou hladinou… Read more: Aké príznaky si treba pri cukrovke všímať?
 • Bryndza je zdravá, ale obsahuje aj tuk
  Májová bryndza je bezpochyby tá najlepšia. Vďaka blahodarným a zdraviu prospešným účinkom sa bryndza nazýva aj „bielym zlatom“. Počas prvých jarných mesiacov sa začínajú pásť ovečky na lúkach, ktorým sa po zimnom období mení pestrá strava. Práve preto májová bryndza nadobúda nezameniteľnú krémovú chuť! Okrem lahodnej chuti obsahuje probiotiká, vitamíny, minerály a množstvo ďalších prospešných… Read more: Bryndza je zdravá, ale obsahuje aj tuk
Podobné články

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články