sobota, 15 júna, 2024
DomovAktuálneChoré obličky nebolia

Choré obličky nebolia

Chronické ochorenie obličiek je 2-krát rozšírenejšie ako diabetes a dokonca 20-krát častejšie ako rakovina. Preto už dnes odborníci otvorene hovoria o jeho skrytej epidémii.

Chronickým ochorením obličiek trpí celosvetovo okolo 850 miliónov ľudí, čo je približne každý desiaty človek. Táto choroba je dvakrát rozšírenejšia než diabetes a 20-krát častejšia ako rakovina. Ochorením trpí každý desiaty človek.

Závažnosť chronického ochorenia obličiek (CKD – chronic kidney disease) spočíva predovšetkým v nenápadnom, bezbolestnom priebehu, v prvých štádiách často bez výraznejších príznakov.
Čítajte tiež: Počet diabetikov stále rastie

Obličky sú viac ako len filtre

Obličky sú párový orgán zložený z asi milióna nefrónov. Tie krv filtrujú a zbavujú odpadových látok. Úlohou obličiek je okrem filtrácie krvi aj regulácia objemu vody v tele, udržiavanie správneho pomeru vody, elektrolytov a kyslých a zásaditých látok v tele. Majú svoj podiel na regulácii krvného tlaku a tiež napomáhajú s aktiváciou vitamínu D, čím sa významne podieľajú na absorpcii vápnika a tým prispievajú k zdravým kostiam,“ vysvetľuje doc. MUDr. Martin Demeš, PhD., MPH.

Foto: http://www.pexels.com Keď začnú obličky bolieť, býva už neskoro.

Pri prvých príznakoch býva už neskoro

Desať percent populácie trpí chronickým ochorením obličiek, pričom o tom nemusia vedieť dokonca ani vtedy, keď im obličky prestanú fungovať na neuveriteľných 90 %! „Prvé dve štádiá bývajú prakticky bezpríznakové. Chronické ochorenie obličiek sa začne prejavovať od tretieho štádia. Vtedy sú už funkcie obličiek zhoršené.

Môžu sa objaviť močenie v noci, nechutenstvo, nepokoj, opuchy dolných a horných končatín, únava, slabosť, dýchavičnosť, nevoľnosti a zvracanie, hnačky, zvýšený krvný tlak, zmena farby moču. V neskorších štádiách sa ochorenie prejavuje aj vyrážkou, syndrómom nepokojných nôh, opuchmi viečok, svrbením tela, zápachom z úst a ďalšími príznakmi,“ opisuje symptómy prof. MUDr. Ľudmila Podracká, CSc.

Keďže ide o symptómy, ktoré môžu byť aj príznakom iných ochorení, pacienti ich často podceňujú alebo pripisujú niečomu inému. Preto je namieste pravidelná preventívna prehliadka u všeobecného lekára.

Preventívna prehliadka dokáže ochorenie včas odhaliť

Chronické ochorenie obličiek je nevyliečiteľné. Kvalita života s ním závisí od štádia, v ktorom sa ochorenie zistí. Odborníci apelujú na preventívne prehliadky u všeobecného lekára, v rámci ktorých je možné odhaliť problémy s obličkami.

Diagnostika spočíva vo vyšetrení moču na prítomnosť bielkoviny a v stanovení koncentrácie kreatinínu v krvi,“ upresňuje doc. MUDr. Adrián Okša, CSc.. Všeobecný lekár potom pacienta odošle na špecializované nefrologické pracovisko. Liečba závisí od štádia ochorenia a fyzického stavu pacienta. „S jednou obličkou dokážeme žiť celkom plnohodnotne. Pri nefunkčných obličkách je potrebná ich transplantácia alebo dialýza,“ dodáva skúsený nefrológ.

diabetes je jednou z najčastejších príčin vzniku chronického ochorenia obličiek.

Postihuje až polovicu diabetikov

Ak máte diabetes, problémy so srdcom, viac než 60 rokov, obezitu, aterosklerózu, liečite sa na vysoký tlak, fajčíte alebo máte rodinnú predispozíciu, patríte do rizikovej skupiny CKD.  

Docent Demeš upozorňuje predovšetkým na závažnosť ochorenia u diabetikov. „Práve diabetes je jednou z najčastejších príčin vzniku CKD.V súvislosti s ním sa môžete stretnúť aj s termínmi „diabetická nefropatia“, či „diabetické ochorenie obličiek“. Postihuje tretinu až polovicu pacientov s diagnózou diabetes mellitus približne 15 rokov od jej vzniku a výrazne zvyšuje riziko hypoglykémie či kardiovaskulárnych problémov. V najhoršom prípade sa podieľa aj na úmrtiach v dôsledku zlyhania srdca, ktoré zlyhá ešte skôr, než obličky.“

Liečte cukrovku správne

Najčastejšou príčinou nefropatie je nedostatočná liečba cukrovky. A tiež podceňovanie jej stavu, pritom do roku 2030 sa odhaduje, že diabetes bude mať asi 10-12 % slovenskej populácie.K tomu si môžeme pripočítať ďalšie stovky tisíc ľudí s tzv. prediabetom, teda s takou hladinou cukru v krvi, ktorá už nie je v poriadku.

týchto ľudí je zvýšené riziko vzniku cukrovky, ale zatiaľ nemajú diabetes diagnostikovaný. Pacientov s cukrovkou vieme liečiť. Je jasné, že ľudí s cukrovkou a súčasne s ochorením obličiek bude rýchlo pribúdať,“ predikuje budúci vývoj MUDr. Jana Kalátová. Pre porovnanie – priemer krajín EÚ z hľadiska výskytu cukrovky v populácii je približne rovnaký ako na Slovensku, teda zhruba 10 – 11%.

Navyše tiež platí, že ochorenie cukrovkou sa posúva do mladších vekových skupín, čo bude v budúcnosti znamenať pre celú spoločnosť vysokú socioekonomickú záťaž.

Pre zdravé obličky

Z hľadiska životného štýlu sú rizikové hlavne obezita a nadváha, nedostatok pohybu, nadbytok stravy, nedostatok kvalitného spánku, fajčenie a alkohol. Obličkám naopak prospieva zdravá strava, zníženie množstva soli, draslíka a fosforu, primeraný pitný režim a pohyb.

Pravidelne navštevujte svojho praktického lekára. Raz za 2 roky si dajte urobiť komplexné preventívne vyšetrenie. Vrátane vyšetrenia obličiek. Keďže ochorenie obličiek nebolí, len ťažko sami zistíte, že s nimi niečo nie je v poriadku. Pokiaľ vás váš lekár neposlal v súvislosti s diabetom aj k nefrológovi na prehliadku obličiek, pýtajte sa na ňu sami.

Andrea Hinková
Andrea Hinkováhttps://zdravienadoma.sk
Adresa redakcie: Andrea Hinková - Tarová Riečna 46/8 900 66 Vysoká pri Morave tel: + 421 905 401 997
Podobné články

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články