Pacienti s metabolicky asociovanou steatotickou chorobou pečene (MASLD) čelia vyššiemu riziku rozvoja chronického ochorenia obličiek (CHOO) než bežná populácia.
Chronické ochorenie obličiek postihuje viac ako 25 % dospelej populácie nad 65 rokov v západných krajinách. A týka sa 16 % dospelej populácie všetkých vekových skupín.
Chronické ochorenie obličiek a pečeň
Súčasná populačná prevalencia MASLD je približne 30–40 % u mužov a 15–20 % u žien. Je ešte vyššia u ľudí s diabetes mellitus typu 2. V tejto skupine pacientov sa vyskytuje až u 70 %.
Podľa väčšiny štúdií je prevalencia chronického ochorenia obličiek zvýšená u pacientov s MASLD bez ohľadu na vek, pohlavie, index telesnej hmotnosti (BMI) a iné faktory.
Ako je diabetes, hypertenzia, obezita a dokonca aj u pacientov s normálnou alebo takmer normálnou funkciou obličiek pri východiskovej hodnote.
Zistilo sa, že prevalencia CHOO je vyššia u pacientov so steatohepatitídou ako u pacientov s jednoduchou steatózou.
MASLD je multisystémové ochorenie
MASLD je multisystémové ochorenie, ktoré má významnú spojitosť so zvýšeným rizikom širokého spektra nepečeňových komplikácií. Je najčastejšou príčinou chronického ochorenia pečene v západných krajinách.
Predpokladá sa, že sa do roku 2030 stane aj najčastejšou indikáciou na transplantáciu pečene. Je tiež hlavnou príčinou morbidity a mortality súvisiacej s pečeňou.
Za posledné desaťročie sa ukázalo, že MASLD sa neobmedzuje len na chorobnosť a úmrtnosť súvisiacu s pečeňou.
Pribúdajú dôkazy o tom, že je to multisystémové ochorenie, ktoré postihuje extrahepatálne orgány a regulačné dráhy.
Napríklad MASLD zvyšuje riziko diabetes mellitus 2. typu, kardiovaskulárne ochorenia a tiež chronické ochorenie obličiek.
Jedno ochorenie ovplyvňuje druhé a naopak
Chronické ochorenie obličiek je najbežnejšou formou ochorenia obličiek na svete. Výskyt tohto ochorenia stúpa, čo je spôsobené najmä starnutím populácie. A tiež globálnym nárastom hypertenzie, metabolického syndrómu a metabolických rizikových faktorov, najmä obezity a cukrovky 2. typu.
Vysoká úmrtnosť, chorobnosť na CHOO a náklady na zdravotnú starostlivosť pri liečbe priviedli výskumníkov k hľadaniu potenciálne modifikovateľných rizikových faktorov. Ako je metabolicky asociovaná steatotická choroba pečene (MASLD).
Na základe vedeckých publikácií je prevalencia chronického ochorenia obličiek významne zvýšená u pacientov s MASLD. A prevalencia MASLD je tiež vyššia u pacientov s CHOO ako u pacientov bez tohto ochorenia.
Tieto zistenia naznačujú, že pacienti s MASLD by mali byť vyšetrovaní na CHOO a pacienti s CHOO a metabolickým syndrómom by mali byť „skrínovaní“ na MASLD.
Pacienti so stukovatenou pečeňou a chronických ochorením obličiek by mali byť liečení a sledovaní multidisciplinárnym tímom. Zahŕňa špecialistov z hepatológie, nefrológie, diabetológie a kardiológie.
Dôležitá je včasná diagnostika, ešte dôležitejšia prevencia
MASLD je najčastejšou príčinou chronického ochorenia pečene a je hlavnou príčinou morbidity a mortality súvisiacej s pečeňou. Chorá pečeň nebolí a keď už začne, je zle.
Je teda nesmierne dôležité diagnostikovať stukovatenie pečene včas. Ideálne je vzniku tohto ochorenia predchádzať. Ako pri väčšine ochorení, aj v tomto prípade je najdôležitejšia prevencia. Tá spočíva v konzumácii zdravých jedál a pravidelnom pohybe.
Pečeni pomôžu aj fosfolipidy
Pečeni postihnutej MASLD môžete tiež pomôcť fosfolipidmi. Siahnuť môžete po voľnopredajnom lieku Essentiale® 300 mg.
Obsahuje esenciálne fosfolipidy – prírodné látky blízke fosfolipidom, ktoré sa prirodzene vyskytujú v ľudskom tele. Esenciálne fosfolipidy obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú súčasťou bunkových membrán.
Prispievajú tak k regenerácii a lepšej funkcii pečeňových buniek. Tým celkovo zlepšujú metabolické procesy v pečeni. Hlavnou výhodou esenciálnych fosfolipidov je ich veľmi dobrá znášanlivosť a minimálne vedľajšie účinky.
Essentiale® 300 mg je liek na vnútorné použitie. Obsahuje esenciálne fosfolipidy. Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8108029
Prečo došlo k zmene názvu NAFLD na MASLD
Steatotické ochorenie pečene spojené s metabolickou dysfunkciou (MASLD) je najnovší termín pre steatotické ochorenie pečene spojené s metabolickým syndrómom.
Nealkoholická steatohepatitída (NASH), teraz nahradená pojmom steatohepatitída spojená s metabolickou dysfunkciou (MASH), bola pôvodne vytvorená v roku 1980 na označenie stavu vykazujúceho histologické znaky ochorenia pečene spojeného s alkoholom aj u ľudí, ktorí nekonzumujú alkohol.
Odvtedy došlo k prudkému nárastu záujmu o MASLD, predovšetkým kvôli jej rýchlo eskalujúcej globálnej prevalencii a následnému výskumu jej patofyziologických, klinických a socioekonomických dôsledkov.
Dnes, s pokrokom v chápaní patofyziológie ochorenia, je jasné, že aj keď existuje jasný základ inzulínovej rezistencie a dysfunkcie tukového tkaniva, existuje aj významná heterogenita, ktorá sa vyznačuje rôznou rýchlosťou progresie a rôznou odpoveďou na liečbu.
NAFLD bol všeobecný pojem, ktorý zahŕňal početné príčiny steatózy, hoci to, čo bolo riadené ako NAFLD/NASH, predstavovalo pomerne špecifickú chorobnú jednotku charakterizovanú prítomnosťou kardiometabolických rizikových faktorov.
Revidovaná nomenklatúra teda vybrala zastrešujúci termín steatotické ochorenie pečene (SLD), aby sa MASLD (čo sa považovalo za skutočné „NAFLD“) odlíšilo od iných príčin steatózy, napríklad hypobetalipoproteinémie, celiakie atď.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10824973
- Odbúrajte stres, schudnite a ochráňte aj pečeň. Prečo musíte vyskúšať nordic walking ešte dnes?Prechádzky v prírode pomáhajú zlepšiť náladu a celkovú pohodu. Fyzická aktivita je dôležitá aj pre zdravie pečene. Pomáha zlepšovať metabolizmus a podporuje odbúravanie tukov, čím znižuje jej záťaž. Jednou z najlepších a najjednoduchších fyzických aktivít na jeseň je sezónna turistika alebo prechádzky v prírode. Prečo práve prechádzky? Prechádzka je pre všetkých Prechádzka je dostupná pre… Čítať viac: Odbúrajte stres, schudnite a ochráňte aj pečeň. Prečo musíte vyskúšať nordic walking ešte dnes?
- Zimná únava? Tento jednoduchý trik vás rozhýbe a zmení vám náladuV dnešnom svete, kde sa stále viac zameriavame na zdravý životný štýl, hrá pohyb kľúčovú úlohu v našom každodennom živote. Jeden z najefektívnejších a najprirodzenejších spôsobov, ako si zachovať zdravie a vitalitu, sú aeróbne cvičenia. Tieto aktivity, ktoré zrýchľujú náš tep a zaplavujú telo kyslíkom, majú nespočetné výhody – od zlepšenia kardiovaskulárneho zdravia až po… Čítať viac: Zimná únava? Tento jednoduchý trik vás rozhýbe a zmení vám náladu
- Rakovina prostaty: Najväčšia frajerina je starať sa o svoje zdravieSlovenská urologická spoločnosť sa každý rok pridáva k celosvetovej iniciatíve Movember. Snaží sa motivovať mužov k včasným návštevám urologických ambulancií. K urológom sa tento rok pridali aj dobrovoľní hasiči, ktorí vo svojom voľnom čase zachraňujú životy iných. Slovenská urologická spoločnosť tak rozširuje Movembrovú myšlienku “frajerín”. Odkazuje Slovákom, že skutočným frajerom môže byť každý, kto sa… Čítať viac: Rakovina prostaty: Najväčšia frajerina je starať sa o svoje zdravie
- Diabetes sa stáva chorobou, až keď vzniknú komplikácieMilióny ľudí s cukrovkou čelia každodenným problémom so zvládaním svojho stavu doma, v práci či v škole. Musia byť odolní, organizovaní a zodpovední, čo ovplyvňuje ich fyzické aj duševné zdravie. Často sa cítia byť preťažení. „Keď sa človek dozvie, že má cukrovku, je to krok do neznáma. Nesmie však podľahnúť depresii a uveriť všetkému, čo… Čítať viac: Diabetes sa stáva chorobou, až keď vzniknú komplikácie
- Diabetes mellitus – základné faktyDiabetes Mellitus teda cukrovka trápi stále viac ľudí. Je to chronické metabolické ochorenie s vysokou morbiditou a mortalitou. Hlavným a spoločným prejavom je hyperglykémia, ktorá vzniká v dôsledku nedostatku inzulínu. V posledných desaťročiach sa v súvislosti s diabetes mellitus hovorí doslova o pandémií cukrovky. Príčinou je nezdravý životný štýl, ktorý tkvie v nadmernom energetickom príjme… Čítať viac: Diabetes mellitus – základné fakty