piatok, 11 apríla, 2025
DomovAktuálneSuchá pokožka. Ako jej pomôcť?

Suchá pokožka. Ako jej pomôcť?

Suchá a popraskaná pokožka trápi počas chladných mesiacov mnoho žien. Už s príchodom prvých jesenných mesiacov nám vonkajšie faktory, ako sú chlad, či mráz môžu spôsobiť nepríjemnosti. Suchej pokožke sa však dá predísť správnou starostlivosťou, ktorá zabezpečí hydratáciu a takisto dôkladne posilní jej ochrannú vrstvu, čím tiež predíde ďalšiemu vysušovaniu. Ako na to prezrádzajú nasledujúce riadky.

Suchá pokožka – správne ošetrovanie

Začať s liečbou suchej pokožky alebo jej prevenciou môžete jednoducho a okamžite.

Ráno aj večer nanášajte na pokožku hydratačné, zvláčňujúce, vyživujúce prípravky. Tie bojujú s príznakmi suchej pokožky a tiež ju chránia pred nežiaducimi vonkajšími vplyvmi.
Čítajte tiež: Glykemický index – ako to funguje?

Aké zložky si vyberať na suchú pokožku

Hľadajte prípravky obsahujúce zložky ktoré maximalizujú zadržiavanie vody. Patria medzi ne napríklad glycerín, či obľúbená kyselina hyalurónová. Tie pomôžu v pleti uzamknúť potrebnú vlhkosť – najmä vtedy, keď je vonku príliš zima.
Čítajte tiež: Stredomorská strava podporuje imunitu

Liečivé oleje

Počas chladných mesiacov je vo vzduchu menej vlhkosti, vzduch je suchší a voda sa z pokožky odparuje rýchlejšie. Preto vymeňte ľahký denný krém.

Zvoľte silnejší hydratačný s obsahom prírodných masiel či olejov. Vynikajúce sú aj produkty z aloe vera či dokonca mliečnej syrovátky.

Z olejov je výborný ricínový, olivový,  slnečnicový či jojobový. Na suchú pokožku je tiež výborné bambucké maslo. Je zložkou mnohých telových krémov.

Prírodné ingrediencie sú bohaté na esenciálne mastné kyseliny a antioxidanty, ktoré zvyšujú elasticitu pokožky a pomáhajú obnoviť jej prirodzenú  rovnováhu.
Čítajte tiež: https://andawell.sk/zdrave-a-krasne-vlasy-v-lete-da-sa-to/

Pozor na horúcu vodu!

Aj keď si možno neviete predstaviť zimné mesiace bez horúceho kúpeľa, príliš horúca voda je jedným z hlavných príčin vysúšania pokožky.

Preto skúste aspoň občas vynechať dlhé, horúce kúpele a nahraďte ich kratšou, vlažnou sprchou. Pokožke po sprche taktiež nepomáha ani drsné utieranie uterákom.

Pokožku preto utierajte jemným prikladaním osušky a po osušení aplikujte vhodný ošetrujúci prípravok, ktorý uzamkne vodu vo vnútri pokožky a tým jej zabezpečí lepšiu hydratáciu.

Negatívne na pokožku pôsobí aj časté používanie mydiel, saponátov, dokonca aj parfémov a iných chemických látok. PH takýchto prostriedkov je zásadité. Poškodzuje kyslé zložky v našej pokožke. To vedie k množeniu mikroorganizmov na povrchu kože.  

Ak máte pokožku extrémne citlivú, mali by ste zvážiť používanie prírodnej kozmetiky na báze byliniek a olejov. Tá ju nielen ošetruje, ale tiež veľmi efektívne dlhodobo lieči.

Dôležité je nielen dodržiavať pravidelnú starostlivosť. Takisto sa vyhýbať faktorom, ktoré k suchej pokožke prispievajú.

Il. fotografia: pinterest.com

  • Žihľava nie je burina. Ako ju využiť?
    Žihľava, ako ju ľudovo nazývame, patrí medzi rastliny, ktorú vnímame skôr ako burinu, čo pŕhli a kade tade nám strpčuje život, ak sa jej čo i len dotkneme. Hoci je kontakt s jej listami nepríjemne pálivý, žihľavu od pradávna vyhľadávajú ľudia pre jej mimoriadne cenné výživné látky. Priaznivé účinky žihľavy poznali už v minulosti Rimania si jej zväzkami… Čítať viac: Žihľava nie je burina. Ako ju využiť?
  • Vajcia a cholesterol. Ako to v skutočnosti je?
    Vajcia bývajú často skloňované v súvislosti s cholesterolom. Čo to je cholesterol a ako na neho vplývajú vajcia? Cholesterol je látka tukovej povahy, ktorá je prirodzenou súčasťou buniek ľudského tela. Má dôležitú úlohu pri spracovaní tukov z potravy a pri tvorbe žlče a niektorých vitamínov a hormónov. Cholesterol sa čiastočne tvorí priamo v ľudskom tele, najmä v bunkách pečene. Ďalšiu časť prijíma… Čítať viac: Vajcia a cholesterol. Ako to v skutočnosti je?
  • Sója – zázračná strukovina, ktorá pomáha aj pri chudnutí a menopauze
    Sója je jednou z najdiskutovanejších potravín posledných rokov. Niekto ju miluje, iný sa jej vyhýba. Pravdou však je, že sója je výživová bomba a pri správnej konzumácii môže byť výborným pomocníkom nielen pri chudnutí, ale aj pri ženských hormonálnych výkyvoch, napríklad počas menopauzy.
  • Pravda o stukovatenej pečeni!
    Stukovatená pečeň – diagnóza, ktorá znie nenápadne, no skrýva v sebe veľké riziká. Ide o čoraz častejší problém, ktorý sa netýka len ľudí s nadváhou či závislosťou od alkoholu. Nealkoholové stukovatenie pečene (MASLD) dnes postihuje aj štíhlych ľudí, často bez akýchkoľvek príznakov.
  • Pocit nafúknutia v menopauze? Príroda pozná odpoveď.
    Zadržiavanie vody v tele, odborne nazývané edém, je nepríjemný stav, ktorý môže spôsobiť opuchy, pocit ťažoby, nafúknuté brucho či opuchnuté končatiny. Na vine bývajú hormonálne výkyvy, nesprávna strava, nedostatok pohybu, stres, horúčavy, ale aj niektoré lieky. Odvodnenie.
Andrea Hinková
Andrea Hinkováhttps://zdravienadoma.sk
Adresa redakcie: Andrea Hinková - Tarová Riečna 46/8 900 66 Vysoká pri Morave tel: + 421 905 401 997
Podobné články

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články