Vajcia bývajú často skloňované v súvislosti s cholesterolom. Čo to je cholesterol a ako na neho vplývajú vajcia?
Cholesterol je látka tukovej povahy, ktorá je prirodzenou súčasťou buniek ľudského tela. Má dôležitú úlohu pri spracovaní tukov z potravy a pri tvorbe žlče a niektorých vitamínov a hormónov.
Cholesterol sa čiastočne tvorí priamo v ľudskom tele, najmä v bunkách pečene. Ďalšiu časť prijíma naše telo potravou, predovšetkým zo živočíšnych zdrojov.
Čítajte tiež: Veďme deti k humánnosti, jedzme zdravé vajcia
Koľko cholesterolu obsahujú vajcia?
Živočíšne zdroje, ktoré obsahujú cholesterol sú napríklad pečeň, vnútornosti, mlieko, mliečne výrobky, mäso a údeniny. Zaujímavú potravinu v súvislosti s cholesterolom tvoria vajcia.
Vaječný žĺtok obsahuje 200 mg cholesterolu, zároveň však vajce obsahuje 1 700 mg lecitínu, ktorý napomáha cholesterol odbúravať.
Čítajte tiež: Vajcia – ako ich správne skladovať
Konzumácia vajec teda nezvyšuje existujúce množstvo cholesterolu v tele (závisí od množstva, veku a genetiky jedinca).
Potraviny s vysokým obsahom tukov, najmä saturovaných a transmastných kyselín, majú oveľa väčší vplyv na zdravie srdca, ako cholesterol nachádzajúci sa vo vaječnom žĺtku.
Čítajte tiež: Bielkoviny a zdravé vajcia
Čo obsahuje vaječný žĺtok?
Okrem toho obsahuje vaječný žĺtok vápnik a železo. Tie našom tele fungujú ako prenášači kyslíka v krvi.
Potrebuje ich tiež náš imunitný systém a energetický metabolizmus a iné dôležité funkcie.
Železo vo vaječnom žĺtku má formu hemoglobínového železa, a to je najlepšie absorbovateľná a použiteľná forma železa nachádzajúca sa v potravinách.
A prečo by ste mali jesť bielka?
Bielka z vajec sú bohatým zdrojom bielkovín. O bielkovinách je dobre známe, že sú to jedny z najdôležitejších látok v tele.
Jednoducho povedané, ľudské telo využíva bielkoviny pre budovanie nového svalstva a opravu starého. Jedno stredne veľké vajce má približne také isté množstvo bielkovín ako 30 gramov vareného mäsa, rýb alebo hydiny.
Vaječná bielkovina je tak nielen najlepším zdrojom bielkovín v našej strave, ale je aj najlacnejšia.
Kedy jesť vajcia?
Najlepšie ráno. Vajcia majú vysoký index sýtosti, takže na raňajky vám dodajú potrebnú energiu a nutričné látky na celý deň. Mnohé štúdie potvrdili, že keď začínate deň vajíčkami, zvýšite si pocit nasýtenia. To je aj dôvod, prečo sa odporúčajú pri redukčných diétach.
Vyskúšajte na raňajky napríklad varené vajcia. Dajte si k nemu toust z tmavého chleba, obložte ho syrom alebo šunkou a pridajte k nemu paradajky a trochu bazalky.
Odporúčajú vajcia výživoví poradcovia?
Lekári aj výživoví poradcovia odporúčajú zaradiť vajcia do svojho jedálnička (ideálne 2 až 3 denne). Vajcia v sebe majú veľa vitamínov a výživných látok, ktoré sú prospešné pre naše srdce a zdravý životný štýl.
Nehľadajme chyby tam, kde nie sú. Namiesto tohto začnime uprednostňovať prírodné potraviny a polotovary či fast foody úplne škrtnime zo svojho jedálnička.
Mali by sme jesť to, čomu rozumieme. Čítajme zloženie potravín a tabuľky s nutričnými hodnotami. Aj cereálna tyčinka môže mať v sebe toľko cukru, že by sme tomu ani neverili.
Mali by sme sa vrátiť k tomu, čo sa kupovalo kedysi – zelenina, ovocie, mäso, vajcia, ryža a zdravé tuky. Do nášho každodenného života zaraďme aj fyzickú aktivitu (aspoň dlhú prechádzku), minimalizujme stres a kvalitne spime.
Pri potravinách dbajme na ich kvalitu a pôvod.
Pred kúpou vajec si skontrolujte krajinu pôvodu vajec a nakupujte iba slovenské vajcia. Sú bez škandálov, pod neustálou kontrolou, čerstvé, zdravé, kvalitné a najmä bezpečné.
Pôvod vajec zistíte podľa pečiatky na škrupine vajec, ktorá musí obsahovať označenie SK.
Každé vajce je označené číselným kódom, na základe ktorého môžete identifikovať nielen jeho pôvod, ale aj spôsob produkcie.
Prvé číslo na kóde prezrádza, v akom (v akej technológii) systéme chovu bolo vajce vyprodukované:
0 – Ekologický chov (Bio)
1 – Voľný chov (chov vo voľnom výbehu)
2 – Podstielkový chov, voliérový chov
3 – Klietkový chov
Čítajte tiež: Ktoré potraviny sú vhodné na ubolené svaly?
Andrea Tarová
Foto: http://pexels.com, http://www.canva.com
Mohlo by vás zaujímať
- Odbúrajte stres, schudnite a ochráňte aj pečeň. Prečo musíte vyskúšať nordic walking ešte dnes?Prechádzky v prírode pomáhajú zlepšiť náladu a celkovú pohodu. Fyzická aktivita je dôležitá aj pre zdravie pečene. Pomáha zlepšovať metabolizmus a podporuje odbúravanie tukov, čím znižuje jej záťaž. Jednou z najlepších a najjednoduchších fyzických aktivít na jeseň je sezónna turistika alebo prechádzky v prírode. Prečo práve prechádzky? Prechádzka je pre všetkých Prechádzka je dostupná pre… Čítať viac: Odbúrajte stres, schudnite a ochráňte aj pečeň. Prečo musíte vyskúšať nordic walking ešte dnes?
- Zimná únava? Tento jednoduchý trik vás rozhýbe a zmení vám náladuV dnešnom svete, kde sa stále viac zameriavame na zdravý životný štýl, hrá pohyb kľúčovú úlohu v našom každodennom živote. Jeden z najefektívnejších a najprirodzenejších spôsobov, ako si zachovať zdravie a vitalitu, sú aeróbne cvičenia. Tieto aktivity, ktoré zrýchľujú náš tep a zaplavujú telo kyslíkom, majú nespočetné výhody – od zlepšenia kardiovaskulárneho zdravia až po… Čítať viac: Zimná únava? Tento jednoduchý trik vás rozhýbe a zmení vám náladu
- Rakovina prostaty: Najväčšia frajerina je starať sa o svoje zdravieSlovenská urologická spoločnosť sa každý rok pridáva k celosvetovej iniciatíve Movember. Snaží sa motivovať mužov k včasným návštevám urologických ambulancií. K urológom sa tento rok pridali aj dobrovoľní hasiči, ktorí vo svojom voľnom čase zachraňujú životy iných. Slovenská urologická spoločnosť tak rozširuje Movembrovú myšlienku “frajerín”. Odkazuje Slovákom, že skutočným frajerom môže byť každý, kto sa… Čítať viac: Rakovina prostaty: Najväčšia frajerina je starať sa o svoje zdravie
- Diabetes sa stáva chorobou, až keď vzniknú komplikácieMilióny ľudí s cukrovkou čelia každodenným problémom so zvládaním svojho stavu doma, v práci či v škole. Musia byť odolní, organizovaní a zodpovední, čo ovplyvňuje ich fyzické aj duševné zdravie. Často sa cítia byť preťažení. „Keď sa človek dozvie, že má cukrovku, je to krok do neznáma. Nesmie však podľahnúť depresii a uveriť všetkému, čo… Čítať viac: Diabetes sa stáva chorobou, až keď vzniknú komplikácie
- Diabetes mellitus – základné faktyDiabetes Mellitus teda cukrovka trápi stále viac ľudí. Je to chronické metabolické ochorenie s vysokou morbiditou a mortalitou. Hlavným a spoločným prejavom je hyperglykémia, ktorá vzniká v dôsledku nedostatku inzulínu. V posledných desaťročiach sa v súvislosti s diabetes mellitus hovorí doslova o pandémií cukrovky. Príčinou je nezdravý životný štýl, ktorý tkvie v nadmernom energetickom príjme… Čítať viac: Diabetes mellitus – základné fakty