štvrtok, 23 mája, 2024
DomovAktuálneDobrý cholesterol podporuje aj turistika

Dobrý cholesterol podporuje aj turistika

Mnoho turistov považuje práve koniec leta za najlepšie obdobie pre horskú turistiku. Netreba však zabudnúť na to, že aj pri zdanlivo nenáročnom výstupe sa môžete dostať do problémov. Na vine je cholesterol. Ako sa im vyvarovať?

Milovníci turistiky určite budú súhlasiť, že pohyb po horách prospieva celkovej pohode a je ideálnou formou oddychu – redukuje stres a zlepšuje koncentráciu. Pre psychiku človeka je vhodnejšou formou ako pasívny relax.

Turistika má svoje pravidlá

Základom každej prípravy na turistiku je vhodná obuv. Tiež nepremokavé oblečenie, dostatok vody, dopĺňanie stratených minerálnych látok a zdravé občerstvenie. Milovníci horskej turistiky by sa mali držať vyznačených trás či turistických chodníkov a pri náročnejších výstupoch dodržiavať pokyny horskej služby.
Čítajte tiež: Infarkt myokardu – mám ho? A čo teraz?

Pri turistike na horách nestačí myslieť len na náročnejší terén, ktorý vám môže spôsobiť nepekné pády, pomliaždeniny, podvrtnutia či zlomeniny.

Zlý cholesterol je za mnohými srdcovo cievnymi ochoreniami

Slovensko dlhodobo patrí medzi krajiny s vysokým počtom pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že na srdcovo-cievne ochorenia zomrie každý rok 17,9 milióna ľudí. Na Slovensku tomuto ochoreniu podľahne až 52 % ľudí. Vznik aterosklerózy, ktorej dôsledkom nezriedka býva infarkt alebo náhla cievna mozgová príhoda bezprostredne súvisí s hladinou tzv. zlého LDL cholesterolu v krvi.

Cholesterol potrebujeme – dobrý aj zlý

„Cholesterol je jednou zo základných stavebných látok v našom organizme. Naše telo bez cholesterolu nevie fungovať. Avšak najdôležitejšie je stanovenie hladiny „zlého“ cholesterolu, teda LDL cholesterolu, pretože práve ten sa nám ukladá v stene artérií a je hrozbou.

Zjednodušene platí čím nižší cholesterol je, tým lepšie. Toto platí pre ten zlý, rizikový (LDL) cholesterol.

A naopak, čím vyšší máme HDL cholesterol, tým máme vyššiu hladinu ochranného cholesterolu. A je to práve pravidelná pohybová aktivita, ktorá nám dokáže zvýšiť dobrý HDL cholesterol,“ hovorí MUDr. Ivan Majerčák, kardiológ a prezident Ligy proti obezite.

Zvýšený cholesterol nebolí – jednoducho sa hromadí a potom vybuchne

Zvýšený cholesterol nebolí a v mladšom veku sa na pacientovi nijako neprejavuje. Ak je však zvýšený dlhodobo, môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Napríklad zúženie ciev alebo ich upchatie. To môže viesť k infarktu, cievnej mozgovej príhode, nedokrveniu dolných končatín, či postihnutiu obličiek.

Z nevinnej zábavnej turistiky sa tak  môže stať boj o život. Nie je preto na škodu osvojiť si základné pravidlá prvej pomoci. Akákoľvek prvá pomoc je vždy lepšia ako žiadna.

Prevenciou k zdraviu bez komplikácii

Najjednoduchším spôsobom ovplyvňovania hladiny cholesterolu je zdravá strava, fyzická aktivita a pravidelné kontroly hladiny cholesterolu a triglyceridov (jednoduchých tukov). Tie sa vykonávajú aj v rámci preventívnej prehliadky.

Zlý cholesterol znižuje hlavne strava a medikamentózna liečba. Dobrý cholesterol môžeme podporiť a zvýšiť pravidelnou pohybovou aktivitou.

Kondička je dôležitá

Ak sa teda chystáte na turistiku a nie ste v nej doma, náročnosť trasy a rýchlosť chôdze stupňujte postupne. Aj chodenie po horách si vyžaduje fyzickú kondíciu. Ak ste začiatočník, začnite dlhšími prechádzkami, neotáľajte so strečingom, dodržiavaním pitného režimu počas prestávok.

Pravidelná turistika pozitívne vplýva na zníženie vysokého krvného tlaku. Zlepšuje hladinu „dobrého“ , teda HDL cholesterolu a vďaka hlbokým nádychom pri výstupoch do kopca sa vám okysličia orgány a zlepší kapacita pľúc.

Podobné články

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články