nedeľa, 21 apríla, 2024
DomovAktuálneCvičenie - ako nestratiť motiváciu?

Cvičenie – ako nestratiť motiváciu?

Nie ste zvyknutí pravidelne sa hýbať? Začnite, aj keď sa vám nechce. S pribúdajúcim vekom navyše motiváciu znižujú aj prirodzené prejavy ako je starnutie. Aj keď sa mu nedá zabrániť, existujú skvelé spôsoby, ako si dlhodobo zachovať chuť k pohybu a cvičeniu. Cvičenie – ako nestratiť motiváciu.

Cvičenie
Foto: http://www.pexels.com

„Mnoho ľudí má problém udržať si motiváciu k cvičeniu a zdravému životnému štýlu. Dôvodov je veľa. Medzi dva najčastejšie patrí sedavý spôsob života a prirodzený proces starnutia. Čím viac času presedíme, tým ťažšie je začať sa hýbať. Celodenné sedenie spôsobuje úbytok energie. A môže mať negatívny vplyv na telesnú hmotnosť, čím robí pohyb ešte náročnejším.

V dôsledku kombinácie únavy a oslabenia sa naďalej posilňuje naša nechuť k pohybu, takže sa točíme v akomsi začarovanom kruhu. Ak chceme mať dostatok motivácie k dosahovaniu osobných cieľov, je nutné ho prelomiť,“ hovorí Samantha Clayton, viceprezidentka pre vzdelávanie a fitness v spoločnosti Herbalife Nutrition.
Čítajte tiež: Bolesti chrbta. Ako mu pomôcť?

Vyskúšajte nasledujúce tipy, ktoré vám pomôžu zostať aktívnymi a dodajú vám motiváciu:

1. Cvičenie: Stanovte si minimálny počet odcvičených minút, ktorý splníte každý deň.

Pravidelný pohyb nie je skvelý len z hľadiska budovania vysnívanej postavy. Dodá vám tiež energiu, podporí krvný obeh a celkovo sa vďaka nemu budete cítiť lepšie. V neposlednom rade tiež pôsobí ako prevencia proti bolesti kĺbov a strate kĺbovej pohyblivosti.

Aby ste dosiahli tieto priaznivé účinky z pohybu, je dobré cvičiť aspoň tridsať minút, minimálne päťkrát týždenne. Prvý krok je vždy najťažší, ale akonáhle sa rozhýbete, začnete pociťovať zlepšenie svojej kondície a cvičenie tak bude jednoduchšie. Ak nestíhate cvičeniu venovať plných tridsať minút, vedzte, že aj trochu pohybu je vždy lepšie ako nič.
Čítajte tiež: Glykemický index – ako to funguje?

2. Kombinujte rôzne druhy záťaže

S pribúdajúcim vekom je nevyhnutné dbať aj na udržiavanie zdravej hustoty minerálov v kostiach, tzv. BMD (Bone Mineral Density) a na jej obnovenie po dlhších obdobiach so zníženou aktivitou. Ideálne z tohto pohľadu sú cvičenia s vyššou záťažou ako chôdza, beh či skákanie.

V kombinácii s aktivitami s nízkou záťažou (napr. plávanie či bicyklovanie) si tak viete udržať  silné a zdravé kosti aj kĺby. A to bez zbytočného preťažovania. Predídete tak bolesti kĺbov po cvičení ako aj jednotvárnosti cvičenia.
Čítajte tiež. Stredomorská strava podporuje imunitu

3. Sústreďte sa na svalstvo

Prirodzeným prejavom starnutia, proti ktorému môžeme bojovať pohybom, je aj úbytok svalstva nazývaný sarkopénia. Strata svalovej hmoty či nevyvážená telesná stavba nemusí byť nutne len dôsledkom pribúdajúceho veku. Môže byť tiež prejavom podvýživy alebo dlhodobo nízkej aktivity.

Cvičením či už s činkami alebo vlastnou váhou v kombinácii s konzumáciou stravy bohatej na bielkoviny si zabezpečíte rast svalovej hmoty a uchovanie sily. Udržiavanie svalovej hmoty je dobré pre váš metabolizmus a pomôže vám cítiť sa a vyzerať lepšie. Pokúste sa preto robiť posilňovacie cvičenia aspoň trikrát týždenne.

Či už sa snažíte dosiahnuť konkrétny cieľ alebo sa len chcete cítiť lepšie, každodenný dôraz na telesnú aktivitu vám pomôže získať a udržať tak nesmierne dôležitú motiváciu.

Podobné články

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články