S novým rokom prichádzajú predsavzatia zamerané na zlepšenie zdravia a pohody. Jedným z najčastejších cieľov je zlepšenie kvality spánku.
Spánok: Melatonín verzus horčík
Zlý spánok je jedným z ukazovateľov duševnej nepohody.
Podľa slov Mgr. Pavly Horákovej, farmaceutky online poradne MojaLekáreň.skdoplnky stravy s melatonínom môžu pomôcť obnoviť pravidelný spánkový cyklus, ale jeho dlhodobé užívanie by malo byť vždy konzultované s lekárom.
„Melatonín nie je vždy účinnejší ako iné látky. Najlepšie pôsobí u ľudí s jeho prirodzeným nedostatkom. Odporúčam užívať melatonín len nevyhnutne dlho a po konzultácii s lekárom.
Dlhodobé denné užívanie doplnkov stravy s obsahom melatonínu môže viesť k tomu, že sa potlačí prirodzená tvorba vlastného melatonínu a nespavosť sa naopak prehĺbi,“ varuje Pavla Horáková.
Melatonín, hormón regulujúci spánok, si totiž telo vytvára prirodzene. Jeho produkcia však s vekom klesá, čo môže byť jedným z dôvodov nespavosti u starších osôb. Staršie osoby by mali užívanie melatonínu vždy konzultovať s odborníkom.
Na navodenie relaxácie a zlepšenie kvality nočného spánku odporúčajú odborníci z online poradne bezpečnejšiu variantu, a tou je užívanie horčíka – magnézia bisglycinátu.
Tento druh horčíka podľa nich navodzuje relaxáciu mozgu a pomáha zlepšiť kvalitu nočného odpočinku. Horčík je podľa odborníkov vhodný pre každého vrátane seniorov.
Stimulujú mozog, ale pomáhajú spánku
Pre zlepšenie spánku je vhodné vyskúšať prírodné metódy, ako čaje s medovkou, levanduľou, harmančekom, lipou alebo rooibos.
Ďalšou možnosťou sú adaptogény, ako rhodiola, ženšen a eleuterokok, ktoré pomáhajú telu zvládať stres a podporujú kvalitný spánok.
„Je však dôležité dbať na správne načasovanie ich užívania. Tieto látky stimulujú mozog a pomáhajú odolávať stresu, ale ich užívanie sa odporúča hlavne v dopoludňajších hodinách, aby nenarušili spánok,“ uzatvára P. Horáková.

Zdravý spánok v kocke
- Konzultácia s odborníkom – užívajte melatonín len po konzultácii s lekárnikom alebo lekárom a iba po nevyhnutne dlhú dobu.
- Prírodné metódy – skúste čaje s medovkou lekárskou, levanduľou alebo harmančekom na upokojenie a lepší spánok.
- Použitie adaptogénov – rastlinné doplnky stravy ako rhodiola, ženšen a eleuterokok môžu podporiť spánok, pozor na správne načasovanie ich užívania.
Andrea Hinková – Tarová
Foto: http://www.canva.com
- Žihľava nie je burina. Ako ju využiť?Žihľava, ako ju ľudovo nazývame, patrí medzi rastliny, ktorú vnímame skôr ako burinu, čo pŕhli a kade tade nám strpčuje život, ak sa jej čo i len dotkneme. Hoci je kontakt s jej listami nepríjemne pálivý, žihľavu od pradávna vyhľadávajú ľudia pre jej mimoriadne cenné výživné látky. Priaznivé účinky žihľavy poznali už v minulosti Rimania si jej zväzkami… Čítať viac: Žihľava nie je burina. Ako ju využiť?
- Vajcia a cholesterol. Ako to v skutočnosti je?Vajcia bývajú často skloňované v súvislosti s cholesterolom. Čo to je cholesterol a ako na neho vplývajú vajcia? Cholesterol je látka tukovej povahy, ktorá je prirodzenou súčasťou buniek ľudského tela. Má dôležitú úlohu pri spracovaní tukov z potravy a pri tvorbe žlče a niektorých vitamínov a hormónov. Cholesterol sa čiastočne tvorí priamo v ľudskom tele, najmä v bunkách pečene. Ďalšiu časť prijíma… Čítať viac: Vajcia a cholesterol. Ako to v skutočnosti je?
- Sója – zázračná strukovina, ktorá pomáha aj pri chudnutí a menopauzeSója je jednou z najdiskutovanejších potravín posledných rokov. Niekto ju miluje, iný sa jej vyhýba. Pravdou však je, že sója je výživová bomba a pri správnej konzumácii môže byť výborným pomocníkom nielen pri chudnutí, ale aj pri ženských hormonálnych výkyvoch, napríklad počas menopauzy.
- Pravda o stukovatenej pečeni!Stukovatená pečeň – diagnóza, ktorá znie nenápadne, no skrýva v sebe veľké riziká. Ide o čoraz častejší problém, ktorý sa netýka len ľudí s nadváhou či závislosťou od alkoholu. Nealkoholové stukovatenie pečene (MASLD) dnes postihuje aj štíhlych ľudí, často bez akýchkoľvek príznakov.
- Pocit nafúknutia v menopauze? Príroda pozná odpoveď.Zadržiavanie vody v tele, odborne nazývané edém, je nepríjemný stav, ktorý môže spôsobiť opuchy, pocit ťažoby, nafúknuté brucho či opuchnuté končatiny. Na vine bývajú hormonálne výkyvy, nesprávna strava, nedostatok pohybu, stres, horúčavy, ale aj niektoré lieky. Odvodnenie.