štvrtok, 23 mája, 2024
DomovAktuálneBolesť chrbta? Poznáme riešenie

Bolesť chrbta? Poznáme riešenie

Bolesť chrbta trápi 8 z 10 Slovákov. Fyzioterapia je u nás ešte pomerne mladá disciplína. Často ľudia nevedia, čo si pod ňou majú predstaviť a ako nám odborníci, fyzioterapeuti, môžu pomôcť. Hneď na začiatku treba povedať, že fyzioterapeut nie je masér. Je to vysokoškolsky vzdelaný zdravotnícky pracovník a jeho úlohou je prinavrátiť nám zdravie a pomôcť riešiť problémy s pohybovým aparátom.

Klienti, ktorých trápi pohybový aparát a využívajú služby fyzioterapeuta, majú tri najčastejšie problémy. Sú to poúrazové stavy, pooperačné stavy a problémy spojené s nesprávnym držaním tela, či bolesťou chrbtice,“ začína svoje rozprávanie Mgr. Martin Skladan z Fyzio Skladan.
Čítajte tiež: Ortopéd alebo fyzioterapeut? Na koho sa obrátiť

Foto: http://www.pexels.com

Najčastejšie problémy pri sedavom zamestnaní

Pri sedavom zamestnaní začne naše telo po čase štrajkovať. Bolo totiž stvorené na pohyb. Nie na sedenie, navyše často v nesprávnej polohe. Prvotné bolesti, ktorými nám telo dáva najavo, že takto to nie je v poriadku, väčšinou ignorujeme. Keď sa intenzita bolesti zvyšuje, prídu na rad lieky proti bolesti. A takto ide veľa ľudí až do bodu, kedy je už bolesť neznesiteľná. A človek často nie je schopný ráno vstať z postele.
Čítajte tiež: Pečeň – ako jej škodíme a ako môžeme pomôcť

Prečo telo takto reaguje?

Martin Skladan hovorí o troch skupinách problémov, ktoré sa týkajú ľudí so sedavým zamestnaním. Sú to funkčné, štrukturálne problémy a ireverzibilný problém. „Najčastejšie problémy pohybového aparátu u ľudí so sedavým zamestnaním sú spojené s nesprávnym držaním tela. Ide väčšinou o svalovú nerovnováhu v rôznych svalových skupinách. Táto funkčná porucha sa dá na základe cielenej fyzioterapie vyriešiť.“ hovorí Martin Skladan.

Keď je časť chrbtice poškodená

Podľa jeho slov tvoria závažnejšiu skupinu štrukturálne problémy. To už má človek bolesti v oblasti chrbtice (krčná, hrudná, drieková), prípadne bolesť vystreľuje aj do hornej, alebo dolnej končatiny.

„Takýto človek má už často aj nález na magnetickej rezonancií. Nazýva sa to štrukturálna porucha, teda je už nejaká časť chrbtice poškodená (medzistavcová platnička, stavec…). Cielenou fyzioterapiou môžeme problém eliminovať a vyriešiť.“  Sú aj prípady, kedy už cielená fyzioterapia nepomôže a človek musí podstúpiť operáciu chrbtice. Po nej má veľkú úlohu pooperačná cielená terapia.

Kde na chrbtici vás bolí?

Zdrojom bolesti môže byť ktorákoľvek časť chrbtice. Pri sedavom zamestnaní v podstate trpí celé telo a zároveň chrbtica „strieľa“ svoje preťaženie do iných orgánov. Pri problémoch s krčnou chrbticou pociťujeme bolesť v oblasti temena hlavy, krku a šije.

Môže prísť náhle a nečakane. Stačí nesprávna poloha počas spánku, dlhý čas za volantom, ofúknutie a samozrejme sedavé zamestnanie. „Niekedy môže oblasť krčnej chrbtice spôsobovať aj bolesti hlavy, migrenózne stavy, hučanie v ušiach a tiež vystreľovanie bolesti do hornej končatiny (poškodená medzistavcová platnička).“ hovorí M. Skladan.

Pichanie na hrudníku, „predinfarkový stav“, tlak na hrudi, bolesť medzi lopatkami? Poznáte to? Tak to vo väčšine prípadov volá o pomoc hrudná chrbtica. Často sa bolesť v hrudnej chrbtici objavuje u manuálne pracujúcich ľudí, mamičiek po pôrode a samozrejme u ľudí pracujúcich za počítačom. Podľa slov M. Skladana v tomto prípade nedochádza k poškodeniu medzistavcových platničiek.

Drieková chrbtica sa ozýva cez bolesť v oblasti krížov, bedrového kĺbu, sedacieho svalu a tiež bolesť vystreľujúcu do dolnej končatiny (poškodená medzistavcová platnička). Je charakteristická pre ľudí, ktorí zdvíhajú ťažké predmety, ženy v pokročilom štádiu tehotenstva, mamičky, ktoré sa stále zohýbajú a berú deti na ruky a tiež pre športovcov.

Ak sedíte, musíte aj chodiť

Takže už vieme, ktorá časť chrbtice nás bolí a teraz by sme si mali zopakovať niekoľkokrát odporúčané. A vo veľa prípadoch nedodržiavané.

„Ak máte sedavé zamestnanie, je dôležité prispôsobiť ergonómiu vášho pracovného prostredia (stôl, stolička, monitor, a pod.). Minimálne každú hodinu sa poprechádzajte po kancelárii. Každodenné dlhodobé sedenie kompenzujte nejakou pohybovou aktivitou, či už prechádzkou, alebo bicyklovaním (pokojne aj na stacionárnom bicykli), no hlavne danú aktivitu vykonávajte na pravidelnej báze a s rozumom.“ odporúča fyzioterapeut Martin Skladan.

Ak už nastal nejaký problém, podľa jeho slov je základom uvedomiť si ho a neodkladať „na potom“. Potom môže byť už neskoro.

Pomoc fyzioterapeuta

Základom je teda si problém uvedomiť. Ako konkrétne vám môže pomôcť fyzioterapeut? Po funkčnom vyšetrení vám vyskladá cviky na mieru na dané problematické partie a naučí vás ich precízne vykonávať. Najprv pod jeho dohľadom, neskôr doma. Pravidelnosť cvičenia je pritom základom úspechu.

„Z časového hľadiska záleží od toho, v akom štádiu sa človek nachádza. Či má len nesprávne držanie tela spôsobené svalovou nerovnováhou, alebo už trpí štrukturálnym problémom a má nález na magnetickej rezonancii spojený s vystreľujúcimi bolesťami. Samotná fyzioterapia je potom náročnejšia, dlhodobejšia, a vyžaduje sa trpezlivosť a odhodlanie klienta. Krok po kroku k odstráneniu bolesti.“ hovorí M. Skladan.

Bolesť chrbta? Poznáme skratku od bolesti

Návšteva fyzioterapeuta pri problémoch s pohybovým aparátom môže teda eliminovať bolesť a vyriešiť daný problém. Základom úspechu je vzájomná komunikácia, čas, trpezlivosť a pravidelnosť cvičenia. Pomôcť s bolesťou chrbtice si môžete už predtým, ako siahnete po liekoch proti bolesti. Neznamená to však, že nebudete cvičiť. Začnite cvičiť a robte to pravidelne, lebo len aktívny pohyb má zmysel.

Namiesto liekov však pri bolesti alebo aj preventívne, siahnite po Tens fyzioterapeutickej liečbe. Prístroje TENS OMRON na tlmenie bolesti používajú bipolárnu stimuláciu nervov striedavým elektrickým prúdom. Výsledkom pôsobenia prúdu je stimulácia svalu, ktorá zvyšuje prekrvenie postihnutého miesta. Rovnako dôležitý je aj analgetický (protibolestivý) efekt. Významný je aj reflexný účinok prejavujúci sa prekrvením, znížením bolesti, ako aj zmenou napätia tkanív a zlepšenie funkcie orgánov.

Bez nutnosti užívania liekov vás zbaví nepríjemných svalovo-nervových bolestí prístroj OMRON HeatTens. Pomocou vankúšikov nalepených okolo bolestivých častí tela vám prinesie úľavu pri problémoch s chrbtom, kĺbmi, stuhnutými svalmi, boľavými a unavenými nohami alebo stuhnutými ramenami.

OMRON HeatTens kombinuje viacero masážnych programov s tepelnou terapiou, sami si tak môžete zvoliť program podľa toho, aká bolesť vás trápi. Počas terapie sa využíva prúd so silou miliampérov. Intenzitu si môžete prispôsobiť podľa vlastných pocitov. 

Článok spracovala Andrea Hinková Tarová

Podobné články

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články