nedeľa, 16 júna, 2024
DomovAktuálneOrtopéd alebo fyzioterapeut? Na koho sa obrátiť

Ortopéd alebo fyzioterapeut? Na koho sa obrátiť

Pobolieva vás chrbtica? Bežná vec, ak máte sedavé zamestnanie. Bolesť je však už neúnosná? Alebo vás bolí lakeť, či iná časť pohybového aparátu? Na akého odborníka sa obrátiť? Ortopéd či fyzioterapeut? Poďme sa pozrieť na to, načo sa títo odborníci špecializujú.

Fyzioterapia je v našich končinách pomerne mladá disciplína. Preto bežný človek nevie, čo si má pod ňou predstaviť.

Fyzioterapeut nie je masér. Je to vysokoškolsky vzdelaný zdravotnícky pracovník, ktorého poslaním je prinavrátiť ľuďom zdravie. Vrátiť ich k plnohodnotnému životu a práci. Pomáha riešiť problémy s pohybom, ktoré vznikli ako dôsledok životného štýlu. Športovania, nešportovania, sedenia, jednostranného preťaženia, zápalu, operácie, úrazu.
Čítajte tiež: Dobrý cholesterol podporuje aj turistika

Fyzioterapeut ordinuje terapiu

Od maséra sa fyzioterapeut líši aj tým, že okrem úľavy od akútnej bolesti dokáže zistiť príčinu jej vzniku. V spolupráci s uboleným človekom ju vie aj natrvalo odstrániť. Neordinuje lieky či utišujúce prostriedky, ale správnu terapiu. Zvyčajne kombináciu vhodných dotykov, pohybov a aplikáciu prístrojov určených na regeneráciu a obnovu tkanív. Navyše každého naučí niečo výnimočné – rozumieť „reči“ svojho tela.
Čítajte tiež: https://andawell.sk/sutaz-ako-zacat-s-pohybom-bez-bolesti/

Fyzioterapeut pacienta vždy najskôr vyšetrí. Bez ohľadu na to, či už má alebo nemá stanovenú diagnózu od iného odborníka. Na základe výsledkov vyšetrenia vytvorí dlhodobý alebo krátkodobý rehabilitačný plán. Cieľom fyzioterapie je dosiahnuť plnú funkčnosť časti pohybového aparátu, ktorá je obmedzená. Aby sme toto obmedzenie odstránili, napríklad bolesť, opuch alebo čokoľvek iné, pátrame po jeho príčine,“ vysvetľuje fyzioterapeut Mgr. Martin Skladan.
Čítajte tiež: Kĺby – ako ich zachovať zdravé

Fyzioterapeut
Mgr. Martin Skladan, fyzioterapeut

Čo robí fyziotréner?

Aj športoví lekári robia vyšetrenia v súvislosti s pohybovou aktivitou. Na liečbu pohybového aparátu nie sú celkom špecializovaní, takže s boľavým lakťom či opúchajúcim kolenom nám nemusia pomôcť. Istá forma pomoci sa dá nájsť u fyziotrénera. Jeho úlohou nie je zvýšiť kondíciu. Ale navrátiť telu primeranú svalovú silu napríklad po úraze či po operácii. Vie tiež pomôcť zlepšiť rozsah hybnosti a pohyblivosti problémovej časti tela. Pokiaľ vidí, že pacient má bolesti, odporučí ho k inému odborníkovi.
Čítajte tiež: Cvičenie v zrelom veku? Poďte do toho

Chirurg alebo ortopéd?

Podľa definície sa chirurg zaoberá diagnostikou a liečbou úrazov a iných ochorení. Nezaobídeme sa bez neho, keď potrebujeme sadru alebo zoperovať otvorenú zlomeninu. Samozrejme, chirurgia je veľmi široký pojem, preto sa títo odborníci ďalej delia podľa toho, ktorej časti tela sa venujú. Napríklad na cievnych chirurgov, neurochirurgov, kardiochirurgov, plastických a rekonštrukčných chirurgov.

Jednou z chirurgických špecializácií je ortopédia, ktorá sa zaoberá problémami s pohybovou sústavou. Takže s boľavým lakťom, pätou, tŕpnucimi prstami alebo seknutým chrbtom by sme mali ísť asi k ortopédovi, nie? „Pokiaľ nie sú problémy spôsobené úrazom a sú skôr dlhodobé, odporúčal by som najskôr fyzioterapeuta,“ hovorí ortopéd MUDr. Tomáš Jakubík z Clinica Orthopedica. „Mal by byť zorientovaný v pohybovom aparáte a vedieť urobiť vlastné vyšetrenia, na základe ktorých posúdi, či pacient potrebuje ortopéda alebo by pomohla fyzioterapeutická liečba.“

fyzioterapeut
MUDr.Tomas_Jakubik

Až keď sa ukáže, že fyzioterapia nemá želaný efekt, teda, že bolesť alebo opuch pretrvávajú, je čas navštíviť ortopéda. Dobrý fyzioterapeut nám to aj vždy odporučí.

Úzka spolupráca medzi fyzioterapeutom a ortopédom je ideálna

Ideálne je, keď fyzioterapeut a ortopéd úzko spolupracujú. „Pre pacienta je najlepšou voľbou také zariadenie, ktoré má fyzioterapiu a ortopédiu v podstate vo vedľajších dverách,“ myslí si špecialista z Clinica Orthopedica.

„Ortopéd musí vedieť, čo dokáže fyzioterapeut, že vie často pomôcť aj bez operácie. Fyzioterapeut by zas mal vedieť, kde sú hranice jeho možností a kde bude užitočnejší ortopéd.“

„Rovnako by som vyzdvihol prepojenie ortopéda a fyzioterapeuta, teda odborníkov, ktorí sa podieľajú na vyliečení pacienta. Či už berieme poúrazový, alebo pooperačný stav, prvoradá je komunikácia s pacientom zo strany ortopéda aj fyzioterapeuta. Dôležitá je aj komunikácia ortopéd – fyzioterapeut, aby sa potvrdili fakty. A tiež, aby na sto percent fungovalo plánovanie a postup rehabilitácie,“ myslí si fyzioterapeut Skladan.

Nie je ortopéd ako ortopéd

Prax ukazuje, že keď už treba navštíviť ortopéda, o niečo efektívnejšie dokáže pomôcť taký, ktorý aj operuje. Prečo je to tak? Veď operácie mu zaberajú čas, ktorý by mohol venovať pacientom v ambulancii. „Ortopéd, ktorý operuje vie, čo sa dá liečiť bez operácie, kedy je operácia nutná a ako sa po nej veci budú vyvíjať,“ je presvedčený MUDr. T. Jakubík z Clinica Orthopedica.

V jednom aj v druhom prípade, teda, keď sa dá problém vyriešiť bez operácie alebo keď to bez nej nepôjde, sa zase do hry zapojí fyzioterapeut.

„Poúrazový aj pooperačný stav sú si podobné v tom, že je to trauma pre danú časť tela, ku ktorej tak treba aj pristupovať. Treba dodržiavať postupy, poznať funkciu a funkčnosť danej oblasti a podľa toho zostaviť rehabilitačný plán,“ hovorí Martin Skladan.

„Práve pri pooperačnom stave, kedy ortopéd vykoná zákrok na sto percent, by mala nasledovať stopercentná rehabilitácia u fyzioterapeuta. Vtedy je mimoriadne dôležité prepojenie, komunikácia a plánovanie medzi ortopédom a fyzioterapeutom, aby si to neodniesol pacient. A aby jeho zotavovanie prebehlo v čo najskoršom možnom čase. Práve čas hrá v pooperačnom aj poúrazovom období veľkú rolu. Čím skôr sa začne s rehabilitáciou – samozrejme, záleží od druhu operačného výkonu -, tým je väčší predpoklad na plnohodnotné vrátenie funkčnosti zoperovanej alebo zranenej lokality tela.“

Andrea Hinková
Andrea Hinkováhttps://zdravienadoma.sk
Adresa redakcie: Andrea Hinková - Tarová Riečna 46/8 900 66 Vysoká pri Morave tel: + 421 905 401 997
Podobné články

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

- Advertisment -

Najčítanejšie články