Celoslovenský prieskum odhalil, že s akútnou cestovateľskou hnačkou alebo inými tráviacimi problémami sa na dovolenke stretlo viac ako 80 % opýtaných Slovákov.
Ide tak o najčastejší zdravotný problém, ktorý Slováci na dovolenkách riešia, a to tak pri dospelých ako aj deťoch.
Iba polovica z nich však vie, že tieto problémy spôsobujú mikróby a baktérie v dovolenkovej destinácii. Do tela sa dostávajú najčastejšie kontaminovanou stravou či nápojmi.
Keďže náš organizmus nie je na ne adaptovaný, reaguje narušením črevnej mikrobioty, čoho dôsledkom je hnačka. Aj preto sú lieky proti hnačke súčasťou takmer každej cestovateľskej lekárničky.
Ako prebieha akútna hnačka
Akútna cestovateľská hnačka začína náhle a trvá krátko, obvykle pár dní. Hnačku môžu sprevádzať aj vysoké teploty, kŕče v bruchu spôsobené plynatosťou a nadúvaním.
Väčšinou má infekčný pôvod spôsobený toxínmi, baktériami a vírusmi. „Akútna hnačka sa nesmie podceniť a mala by sa liečiť.
Vo väčšine prípadov neznamená život ohrozujúci stav, ale môže viesť k významným stratám vody a minerálnych solí. Ide o prejav ochorenia tráviaceho systému a vďaka nej sa zbavuje škodlivín z čriev,“ hovorí gastroenterológ MUDr. Radovan Juríček.
Hnačka – čo ju zastaví?
Približne 70 % nášho imunitného systému sa nachádza v našich črevách. Preto je dôležité byť pri výbere liekov proti hnačke opatrní.
Až polovica Slovákov sa pri výbere liekov proti hnačke pozerá na ich prírodný pôvod. Medzi jeden z nich patrí napr. prírodný čistený íl. Diosmektit hnačku nielen zastaví, ale aj lieči. V čreve na seba naviaže škodlivé látky, ktoré spôsobujú tráviace problémy.
Hnačku zastaví a lieči jej príčinu bez ohľadu na pôvod, či už ide o diétnu chybu alebo infekciu. Diosmektit zároveň chráni sliznicu pred škodlivými látkami a infekciou, umožňuje jej rýchlejšie uzdravenie a obnovuje poškodenie sliznice čreva spôsobenej zápalom.
Pri hnačke len diéta nestačí
Presne polovica opýtaných rieši hnačku len diétou, čo je však podľa odborníkov nedostačujúce.
„Úprava stravy a pitného režimu je nevyhnutnou súčasťou liečby akútnej cestovateľskej hnačky. Užívané lieky nám pomôžu hnačku zastaviť a zbaviť sa príčiny hnačky.
Diéta a správny pitný režim pomôžu črevnej mikrobiote dostať sa späť do formy a odľahčia tráviaci systém pri rekonvalescencii,“ dodáva doktor Juríček.
Straty tekutín a minerálov by sa mali kompenzovať pitím vhodných nápojov: voda, sladená voda, zeleninové vývary po malých množstvách.
Strava by mala byť upravená tak, aby zbytočne nezaťažovala tráviaci systém. Čiže konzumácia menších porcií s obsahom soli a cukrov (ryža, varená mrkva, banán a pod.).
Foto v článku: http://www.canva.com
Sledujte nás aj na sociálnych sieťach:
Mohlo by vás zaujímať:
- Odbúrajte stres, schudnite a ochráňte aj pečeň. Prečo musíte vyskúšať nordic walking ešte dnes?Prechádzky v prírode pomáhajú zlepšiť náladu a celkovú pohodu. Fyzická aktivita je dôležitá aj pre zdravie pečene. Pomáha zlepšovať metabolizmus a podporuje odbúravanie tukov, čím znižuje jej záťaž. Jednou z najlepších a najjednoduchších fyzických aktivít na jeseň je sezónna turistika alebo prechádzky v prírode. Prečo práve prechádzky? Prechádzka je pre všetkých Prechádzka je dostupná pre… Čítať viac: Odbúrajte stres, schudnite a ochráňte aj pečeň. Prečo musíte vyskúšať nordic walking ešte dnes?
- Zimná únava? Tento jednoduchý trik vás rozhýbe a zmení vám náladuV dnešnom svete, kde sa stále viac zameriavame na zdravý životný štýl, hrá pohyb kľúčovú úlohu v našom každodennom živote. Jeden z najefektívnejších a najprirodzenejších spôsobov, ako si zachovať zdravie a vitalitu, sú aeróbne cvičenia. Tieto aktivity, ktoré zrýchľujú náš tep a zaplavujú telo kyslíkom, majú nespočetné výhody – od zlepšenia kardiovaskulárneho zdravia až po… Čítať viac: Zimná únava? Tento jednoduchý trik vás rozhýbe a zmení vám náladu
- Rakovina prostaty: Najväčšia frajerina je starať sa o svoje zdravieSlovenská urologická spoločnosť sa každý rok pridáva k celosvetovej iniciatíve Movember. Snaží sa motivovať mužov k včasným návštevám urologických ambulancií. K urológom sa tento rok pridali aj dobrovoľní hasiči, ktorí vo svojom voľnom čase zachraňujú životy iných. Slovenská urologická spoločnosť tak rozširuje Movembrovú myšlienku “frajerín”. Odkazuje Slovákom, že skutočným frajerom môže byť každý, kto sa… Čítať viac: Rakovina prostaty: Najväčšia frajerina je starať sa o svoje zdravie
- Diabetes sa stáva chorobou, až keď vzniknú komplikácieMilióny ľudí s cukrovkou čelia každodenným problémom so zvládaním svojho stavu doma, v práci či v škole. Musia byť odolní, organizovaní a zodpovední, čo ovplyvňuje ich fyzické aj duševné zdravie. Často sa cítia byť preťažení. „Keď sa človek dozvie, že má cukrovku, je to krok do neznáma. Nesmie však podľahnúť depresii a uveriť všetkému, čo… Čítať viac: Diabetes sa stáva chorobou, až keď vzniknú komplikácie
- Diabetes mellitus – základné faktyDiabetes Mellitus teda cukrovka trápi stále viac ľudí. Je to chronické metabolické ochorenie s vysokou morbiditou a mortalitou. Hlavným a spoločným prejavom je hyperglykémia, ktorá vzniká v dôsledku nedostatku inzulínu. V posledných desaťročiach sa v súvislosti s diabetes mellitus hovorí doslova o pandémií cukrovky. Príčinou je nezdravý životný štýl, ktorý tkvie v nadmernom energetickom príjme… Čítať viac: Diabetes mellitus – základné fakty