Chcete pridať zábavnú, efektívnu a spoločenskú aktivitu do vašej každodennej rutiny? Čo tak kroky navyše? Áno, hovoríme o chôdzi, ktorej silu netreba vôbec podceňovať. Len pár minút chôdze denne navyše môže mať pozitívny vplyv na zdravie človeka.
Chôdza sa môže mnohým ľuďom zdať ako príliš pasívna na to, aby im priniesla akékoľvek viditeľné výsledky v oblasti fitness. Pravdou je, že ak do svojej dennej rutiny pridáte nejakú tú chôdzu navyše, nepodávate len fyzický výkon.
Chôdza môže predstavovať aj akúsi mentálnu očistu, ktorá by vám mohla pomôcť napríklad aj zlepšiť náladu.

Je to asi ten najjednoduchší typ fyzickej aktivity. Aj pre neaktívnych ľudí môže byť prvým krokom správnym smerom.
Akonáhle sa pustíte do takej jednoduchej činnosti akou je chôdza, vaše telo prirodzene uvoľňuje látky ako je sérotonín a dopamín, ktoré prispievajú k dobrej nálade človeka a môže vás nakopnúť k tomu byť ešte aktívnejšími.
Tipy, ako zvýšiť počet krokov počas dňa:
1 (100 – 1 000 krokov)
Zmeňte jednoduché návyky, napríklad zaparkujte ďalej od obchodu, vystúpte z autobusu o jednu zastávku skôr, vybehnite do kancelárie po schodoch, vyhýbajte sa eskalátorom.
Alebo si doprajte svižnú 5-minútovú prechádzku po kávu, ktorá vám pomôže nakumulovať tento počet krokov.
2 (1 000 – 5 000 krokov)
Na dosiahnutie tohto počtu krokov môžete začať s pridaním chôdze na mieste, keď telefonujete alebo si dajte 20-minútovú prechádzku, keď idete na kávu.
Vynaložte v práci vedomé úsilie, aby ste vstali od svojho stola niekoľkokrát denne a prechádzali sa po dobu 5 minút. A doma v tom kľudne pokračujte.

3 (5 000 – 10 000 krokov)
Dosiahnuť 10 000 krokov za deň je veľký záväzok. Využite schody na maximum a pokiaľ je to možné, vybehnite si po nich 5- až 6-krát za deň.
Prejdite pešo aspoň 5 km, doprajte psíkovi 40-minútovú prechádzku alebo si cez deň nájdite čas na dve 20-minútové prechádzky.
Ide už o významný počet krokov, pričom s počtom nad 5 000 denne sa už radíte medzi „aktívnych“ a v prípade dosiahnutia 10 000 krokov každý deň by už vaše telo malo cítiť aj fyzickú záťaž ako po cvičení.
Počet krokov: Ako najlepšie sledovať svoj denný limit?
Dnes už samozrejme existuje mnoho špeciálnych zariadení a nositeľných pomôcok, ktoré vám dokážu pomôcť sledovať počet krokov počas dňa. Na začiatok však kľudne dajte šancu svojmu smartfónu.
Foto: http://www.canva.com
- Z hormonálneho chaosu späť do rovnováhy – odhaľte, čo vám telo kričí!Chronický stres je možno najpodceňovanejšia príčina ženskej hormonálnej nerovnováhy a adaptogény predstavujú šetrnú cestu, ako ho začať riešiť bez zásahu do hormonálneho systému. Hormóny.
- Elektrolyty: Neviditeľní hrdinovia nášho telaElektrolyty sú minerály, ktoré sa v tele nachádzajú vo forme elektricky nabitých častíc – iónov.
- Arytmia v menopauze: Keď srdce bije inakMenej známy, no čoraz častejší jav, ktorý môže ženu v menopauze postihnúť, je arytmia – teda porucha srdcového rytmu. Pre niektoré ženy ide o jednorazové, mierne búšenie srdca, pre iné o znepokojujúci stav, ktorý ovplyvňuje kvalitu života.
- Arytmie a ďalšie srdcové problémy v menopauze: Tiché varovanie ženského telaMenopauza so sebou prináša množstvo fyzických aj emocionálnych zmien. Okrem klasických príznakov ako návaly tepla, zmeny nálad či poruchy spánku, si však mnohé ženy začínajú všímať niečo znepokojujúce: nepravidelný tlkot srdca, búšenie, preskakovanie úderov alebo tlak na hrudníku.
- Žihľava nie je burina. Ako ju využiť?Žihľava, ako ju ľudovo nazývame, patrí medzi rastliny, ktorú vnímame skôr ako burinu, čo pŕhli a kade tade nám strpčuje život, ak sa jej čo i len dotkneme. Hoci je kontakt s jej listami nepríjemne pálivý, žihľavu od pradávna vyhľadávajú ľudia pre jej mimoriadne cenné výživné látky. Priaznivé účinky žihľavy poznali už v minulosti Rimania si jej zväzkami… Čítať viac: Žihľava nie je burina. Ako ju využiť?