Sú slnečné okuliare pre deti módnym výstrelkom? Nie, je to pomôcka, ktorá chráni detský zrak pred ostrými slnečnými lúčmi a škodlivým UV žiarením. Bez nich môžu byť deti vystavené vážnejším zdravotným rizikám. Zrak dieťaťa sa totiž vyvíja až do ôsmich rokov veku.
Detský zrak je na UV žiarenie oveľa citlivejší ako zrak dospelých. To môže viesť nielen k popáleniu pokožky, ale najmä k zápalu rohovky alebo spojiviek.
Ak tieto nepríjemnosti nastanú, dieťa sa môže sťažovať na ostrú bolesť očí či slzenie.
“V tejto situácii by ste mali vyhľadať očného lekára, ktorý zhodnotí vážnosť stavu a nasadí mu vhodnú liečbu,” radí Martin Slaný, optometrista a očný garant siete očných optík Fokus.
Novorodencom okuliare netreba
Ak ste s vašim drobcom vonku, snažte sa pohybovať na miestach, kde je tieň.
“Je všeobecne známe, že dieťa do 6 mesiacov veku nemá nosiť žiadne slnečné okuliare a má sa vyhýbať priamemu slnku.
Niektorí rodičia však pod tlakom okolia a z obáv o zdravie dieťaťa zvyknú dávať okuliare už aj deťom v kočíku. Dieťaťu v tomto prípade úplne postačuje šiltovka či klobúčik,” vysvetľuje Martin Slaný.
Deti a slnečné okuliare
Slnečné okuliare môžete začať nasádzať deťom od pol roka veku. Závisí to najmä od samotného dieťaťa, za aký čas si na nosenie okuliarov zvykne.
Na trhu je široký sortiment detských slnečných okuliarov. Sú prispôsobené tak, aby vášmu drobcovi nespadli alebo si ich z tváre nestrhli.
Pre najmenšie deti sú vhodné okuliare s gumičkou alebo s nastaviteľnými koncovkami straníc, ktoré zabraňujú skĺznutiu z nosa.
Na nosenie okuliarov deti postupne učte
Deti si spočiatku budú okuliare dávať častejšie dole. Postupom času si na ne zvyknú a pomôžu im chrániť zrak.
Pred kúpou okuliare s deťmi poriadne vyskúšajte a dbajte na to, aby im sedeli a nikde ich netlačili.
Dieťa sa s okuliarmi musí cítiť prirodzene,” vysvetľuje Martin Slaný z optiky Fokus. Okuliare musia mať kvalitný UV filter a chrániť zrak pred škodlivým UV A aj B žiarením. Hľadajte také okuliare, ktoré majú 100% UV filter.”
Ako vybrať správne detské slnečné okuliare?
Ide o zdravie vašich detí, a preto je rozhodujúce, kde slnečné okuliare kupujete.
Nenechajte sa zlákať nízkou cenou v supermarketoch či v obchodoch s detským oblečením. Radšej navštívte očnú optiku, kde vám kvalifikovaný personál poradí a máte zabezpečenú záruku spolu so servisom.
Slnečné okuliare pre deti by mali spĺňať viac ochranných štandardov než okuliare pre dospelých.
“Dôležitý je aj materiál, z ktorého sú slnečné okuliare pre deti vyrobené. Ten by mal byť odolný voči nárazu či poškriabaniu.
Kvalitné slnečné okuliare musia byť certifikované, označené písmenami CE stranice. Uvedený certifikát CE a tiež musí mať uvedenú kategóriu filtra. Pre deti sú vhodné kategórie 2-3,” vysvetľuje Martin Slaný.
Situácie, kedy slnečné okuliare radšej nepoužívajte
Existujú prípady, kedy by dieťa nemalo zo zdravotných dôvodov vôbec nosiť slnečné okuliare.
Týka sa to najmä detí, ktoré trápi šedý zákal alebo majú problém s vrodeným zvýšeným vnútroočným tlakom.
Pri nosení slnečných okuliarov totiž dochádza k rozšíreniu zreničky, ktorá blokuje odtokové cesty v oku. To znamená, že by im stúpol očný tlak.
Slnečné okuliare nekupujte ani vtedy, ak sa vaše dieťa lieči na tupozrakosť.
Sledujte nás aj na sociálnych sieťach:
- Šalvia lekárska: Kráľovná liečivých bylínŠalvia lekárska je skutočný poklad, ktorý by nemal chýbať v žiadnej domácej bylinkovej lekárni.
- Tento rok si medzi svoje predsavzatia zaraďte aj zdravú pečeňMnohí z nás si príchod nového roka spájajú s príležitosťou dať si predsavzatia pre lepší život. Niekto chce schudnúť, ďalší sa zdravšie stravovať, iný viac cvičiť alebo prestať fajčiť. Tieto ciele sú často veľmi obmedzujúce a neudržateľné. To vedie k tomu, že ich väčšina do niekoľkých týždňov poruší a ďalší rok začína odznova s tými istými predsavzatiami. Ak chcete tento… Čítať viac: Tento rok si medzi svoje predsavzatia zaraďte aj zdravú pečeň
- Črevná chrípka: Ako sa ochrániť pred týmto tichým zabijakom trávenia?Črevná chrípka, známa aj ako gastroenteritída, je akútne ochorenie tráviaceho traktu spôsobené vírusmi, baktériami alebo parazitmi. Typickými príznakmi sú hnačka, vracanie, bolesti brucha, nevoľnosť a zvýšená teplota. Najčastejšie ju spôsobujú rotavírusy, norovírusy alebo adenovírusy, ktoré sa ľahko šíria najmä v kolektívoch. Predstavte si, že sa ráno zobudíte s pocitom, že niečo nie je v poriadku.… Čítať viac: Črevná chrípka: Ako sa ochrániť pred týmto tichým zabijakom trávenia?
- Zaľahnuté uši? Odhaľte najčastejšie príčiny a kedy treba spozornieť!Zaľahnuté uši môžu narušiť váš každodenný život. Či už ide o mierny tlak, znížený sluch, alebo pocit, že máte niečo v uchu, tento problém môže mať rôzne príčiny. Niektoré sú neškodné, inokedy môže ísť o varovanie vášho tela, že sa deje niečo vážnejšie. Ak vás trápi zaľahnutie uší už niekoľko dní, tu je prehľad možných… Čítať viac: Zaľahnuté uši? Odhaľte najčastejšie príčiny a kedy treba spozornieť!
- Cviky na ploché brucho: Stačí 10 minút denne!Chcete pevné a ploché brucho bez nekonečných hodinových tréningov? Týchto pár účinných cvikov vám môže pomôcť dosiahnuť viditeľné výsledky už za niekoľko týždňov. Ploché brucho. Stačí len 10 minút denne! Poďme na to. 1. Aktivácia brušných svalov (1 minúta) Na začiatok je dôležité prebudiť svaly: Dýchacie cvičenia: Sadnite si, vydýchnite všetok vzduch a zatiahnite brucho… Čítať viac: Cviky na ploché brucho: Stačí 10 minút denne!